• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zemaljski Marsovci

Started by sashastar, January 13, 2006, 01:26:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Vrlo je verovatno da su bakterije sa Zemlje nenamerno raznim istraživačkim aparatima prenete na Mars, ali su one uništene ili postoje u uspavanom stanju s obzirom na klimatske uslove koje postoje na toj planeti, smatraju naučnici.

U američkim i evropskim svemirskim agencijama uvek se strogo pazilo da istraživački aparati slati na Mars budu sterilisani, ali nikada nije moguće sterilisati tako dobro da ne ostane nijedna bakterija, objasnio je egzobiolog Andre Brak iz Centra za molekularnu biofiziku CNRS u francuskom gradu Orleanu.

'Moguće je da je Mars već zaražen raznim dosadašnjim misijama koje su mogle da prenesu zemaljske bakterije. Međutim, imajući u vidu klimatske uslove koji vladaju na tom nebeskom telu, bakterije mogu biti samo uništene ili se nalaze u uspavanom stanju', rekao je on.

'Minimalan uslov koji mora da bude ispunjen da bi život mogao da se razvije je prisustvo vode u tečnom stanju, što u principu nije slučaj na površini Marsa, gde su klimatski uslovi veoma surovi', podsetio je Brak.

Na Marsu temperatura u proseku iznosi -60 stepeni Celzijusa. Ona noću veoma opada i retko se penje iznad nule. Pored toga, Mars je neprestano bombardovan kosmičkim i opasnim solarnim ultraljubičastim zracima i na njemu nema kiseonika, što znači da ne postoji zaštitni sloj ozona.

Najrasprostranjenije bakterije na Zemlji, za koje postoji najveća mogućnost da su bile prenete na crvenu planetu i koje verovatno jesu prenete u obliku spora, odnosno u uspavanom stanju, ne mogu da opstanu na površini Marsa, naveo je Brak.

'Na Marsu sigurno ima zemaljskih bakterija, ali sa verovatnoćom od 95 do 99 odsto možemo tvrditi one su one uništene odmah po dolasku na crvenu planetu. Verovatnoća da te bakterije počnu da se razmnožavaju na površini crvene planete gotovo je ništavna. U svakom slučaju za sada nema dokaza da zemaljske bakterije žive na Marsu', istakao je ovaj egzobiolog.

Prisustvo zemaljskih mikroorganizama moglo bi da komplikuje istraživanje vanzemaljskog života u slučaju da se pronađu marsovske bakterije koje veoma liče na svoje zemaljske rođake. 'Nastojimo da svemirske agencije budu maksimalno predostrožne u tom smislu. To zovemo planetarna ekologija', istakao je Brak.

Andre Debi, zadužen za planetarnu zaštitu u Francuskom nacionalnom centru za kosmičke studije CNES, relativizuje rizik da istraživanja vezana za mogućnost postojanja života na Marsu mogu biti ugrožena takvom kontaminacijom. Po njegovim procenama, na Mars je preneto milijardu bakterija sa Zemlje.

'Milijarda, to je skoro broj bakterija koje izbacimo kada kinemo. Ali to je veoma malo u poređenju sa površinom Marsa, koja iznosi 144 miliona kvadratnih kilometara', rekao je Debi. Po njegovom mišljenju, zemaljske bakterijske spore sigurno su prisutne na crvenoj planeti, ali 'ostaju u uspavanom stanju i ne mogu da se razmnožavaju'.

'Te spore bivaju uništene u roku od nekoliko minuta kada su izložene ultraljubičastim sunčevim zracima. Jedine koje preživljavaju u uspavanom stanju su one koje se nalaze unutar robota, u strukturama aparata, kućištima kamera i slično'. Spore koje su preživele put kroz kosmos od Zemlje do Marsa po dolasku na crvenu planetu nisu žive u pravom smislu reči. 'Kažemo da su potencijalno žive', istakao je Debi.

One mogu 'oživeti' ukoliko naiđu na povoljne uslove, odnosno vodu, višu temperaturu, hranljivu podlogu. 'Na Marsu nema živih bakterija sa Zemlje. To fizički nije moguće', zaključio je Debi.

Skyw@lker

Zanimljivo... Zamisli jednog dana otkrijemo zivot na Marsu i ispadne da smo ga ustvari mi "zarazili" i da su to bakterije sa Zemlje! Koja bi to ironija bila...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Znas kako davno uz morske brodove su isli misevi i pacovi.
Ja sam uvek govorio ako nema na Marsu zivota mi cemo ga naseliti.
Ako ne sa misevima i pacovima onda sa bakterijama.

marino

Quote from: "sashastar"Znas kako davno uz morske brodove su isli misevi i pacovi.
Ja sam uvek govorio ako nema na Marsu zivota mi cemo ga naseliti.


..vidis sada mi palo na pamet kako ne bi bilo lose u narednim vremenima razmisliti da se jedan robot-tragac za zivotom, posalje u neposrednu blizinu letjelica koje su vec na marsu..mozda bi bilo zgodno tamo napraviti analizu..
?
m
Vidulini Observatory

NShappy

Ma zar ne bi radijacija tokom putovanja u otvorenom svemiru potamanila sve te bakterije i spore? Navodno je to jedan od većih problema budućeg putovanja ljudi na Mars.

Skyw@lker

Quote from: "NShappy"Ma zar ne bi radijacija tokom putovanja u otvorenom svemiru potamanila sve te bakterije i spore? Navodno je to jedan od većih problema budućeg putovanja ljudi na Mars.


E e e zilav je zivot, narocito jednostavniji oblici zivota su u stanju da zive na nepojmljivo negostoljubivim uslovima na Zemlji pa stoga mozemo pretpostaviti da bi mozda preziveli i u negostoljubivim predelima Vasione... Secas se cuvene recenice iz filma "Jurassic Park" - "..life found a way..."  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

I da samo dodam ne samo da prezive nego da opstanu veoma dugo
vremena,skrivene,zaledene,ukristalisane .....................itd
I da se aktiviraju kada su uslovi za njih prihvatljivi.

Sich

pa sve to potvrdjuje cinjenica onih bakterija za servojera na mesecu koje su se potpuno rehabilitovale na zemlji posle nekoliko godina provedenih na mesecu.
astronauti apola 12 su doneli na zemlju kameru servojera i naucnicima palo na pamet da je ubace u neki hranljii rastvor i tu je odjednom poceo da cveta zivot. bakterije u prezivele sve vrste nepogoda koje su ih mogle strefiti u vakuumu u nije im mnogo smetalo :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Milan Jovanovic

Vreme:    daleka budućnost
Mesto:     Mars
Razgovaraju:   majka i sin

Sin:   Mama, ko je i kada sagradio piramide kod Olimpa?
Mama: To niko ne zna, stoje tamo od davnina. Neki naši preci su ih napravili.
Sin:   Ja sam čuo priču da su nas nekada davno posetili vanmarsovci, možda zemaljci.
Mama: Sinko, ne lupaj gluposti. Dobro znaš da je Gospođa Boginja stvorila Mars i život na njemu, da je
Mars centar sveta i da su marsovci najsavršenija bića u svemiru.

Skyw@lker

Quote from: "Milan Jovanovic"Vreme:    daleka budućnost
Mesto:     Mars
Razgovaraju:   majka i sin

Sin:   Mama, ko je i kada sagradio piramide kod Olimpa?
Mama: To niko ne zna, stoje tamo od davnina. Neki naši preci su ih napravili.
Sin:   Ja sam čuo priču da su nas nekada davno posetili vanmarsovci, možda zemaljci.
Mama: Sinko, ne lupaj gluposti. Dobro znaš da je Gospođa Boginja stvorila Mars i život na njemu, da je
Mars centar sveta i da su marsovci najsavršenija bića u svemiru.


:o  E sad si ga bas otisao u mastanjima daleko... Dobro - korisno je to!  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Milane Jovanovic dobro dosao na forum prica je simpaticna
samo takve price idu u astroclub ima topika za to.
I molim te ne spominji piramide u nikakvom kontekstu jer ima ovde ljudi
(ja na primer) koji su alergicni na piramide.


Sich odlican si primer rekao.
Da samo podsetim na Rat Svetova koje na kraju pobedio.

Milan Jovanovic

Hvala na dobrodošlici. Inače, pričica je poslužila samo kao forma izražavanja, a hteo sam da je stavim baš ovde kao odgovor na poruku.