• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocetnik u posmatranju nocnog neba

Started by Sale96, July 29, 2019, 02:04:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sale96

July 29, 2019, 02:04:37 pm Last Edit: July 29, 2019, 02:18:23 pm by Sale96
Pozdrav svima,

Dobio sam za poklon 70/700 AZ2 SkyWatcher Refraktor i vec je testiran na nasem prirodnom satelitu, Mesecu, kao i planetama Jupiter i Saturn. :)

Nov sam sa posmatranjem i pored gore navedenih stvari nisam uspeo nista naci. Iskreno nisam ni mnogo istrazivao pre toga, jer sam se odmah bacio na rasklapanje i posmatranje (na svoju ruku). Zato, zeleo bih da se vise informisem o tim stvarima i bio bih vam vrlo zahvalan ukoliko bi mi pomogli u tome u vidu nekih smernica kako da dodjem do potrebnih informacija. :)

Sto se tice samog posmatranja neba sa teleskopom, koje stvari moj refaktor moze uhvatiti pored navedenih planeta? Da li u to spada nesto iz Messier kataloga?

Sinisa

Dobrodošao na forum sale!
Iz kakve lokacije posmatraš? Za messiere sa teleskopom otvora od 70mm ti već trebaju tamnija neba.
Od objekata dubokog neba,ako imaš lepo nebo,verujem da možeš posmatrati svetlije objekte poput skupa zvezda u raku (M44),plejade (M45),Double cluster u perseju (NGC 869,NGC 884),Orionovu maglinu i možda vredu pokušati i galaksiju u Andromedi (M31).
U svakom slučaju skineš Stellarium,naštrebaš nebo i skakućeš sam po zvezdama i eksperimentišeš šta možeš videti a šta ne :) Poz!
150/750 EQ3

Sale96

Hvala, bolje vas nasao! :)

Kod kuce planiram da to bude u zadnjem dvoristu, a sa vremena na vreme bi to bilo negde van grada na njivskom putu (gde nema nikakvih okolnih svetala).
Za Stellarium sam procitao sa ovog foruma, probao sam ga i jako mi se svideo. Definitivno cu tako raditi, hvala na preporuci i predlozima! :)

Sinisa

July 29, 2019, 11:07:00 pm #3 Last Edit: July 29, 2019, 11:13:52 pm by Sinisa
Van grada bi trebalo da otvorena jata poput M45 (kojem ce sezona biti uskoro),da ti se sa 25mm okularom lepo prikazu :)
Ako imas lep pogled na jug,mislim da van grada mozes pokusati M8 Lagoon nebula
Ako se ne vidi maglina,videce se bar lepo jato unutar magline
Srecan lov!
150/750 EQ3

Sale96

Probace se sve! :)
Hvala jos jednom na svim informacijama! :D

Boki Aristarh

Dobrodošao u svet astronomije!
Moj savet ti je da kao početak kreneš da listaš redom M katalog.
Sa tvojim teleskopom i Stelarijumom kao pripremom o vidljivisti objekta trebalo bi da možeš da pronađeš većinu M objekata.
Neki će se videti dobro a neki malo lošije, naravno treba ti ta prigradska lokacija.... Naravno izbegavaj noći kada ima Mesečine  :)
I oprobaj se sa nekom dvojnom zvezdom, to ti je laka meta a veliko zadovoljstvo (gađaj neke od 10" razmaka za početak)....
Polako i uživaj pre svega...
Vedro nebo.

Sale96

Hvala Boki na dobrodoslici i savetima!
Isprobace se sve, samo da docekam vedro nebo. :)

Sinisa

Quote from: Sale96 on July 31, 2019, 12:32:01 am
Hvala Boki na dobrodoslici i savetima!
Isprobace se sve, samo da docekam vedro nebo. :)


Nebo te je već prihvatilo kao astronoma,bacilo je kletvu - svaki put kada dobiješ novi deo opreme,novi teleskop,novu kamericu,novu ideju - oblačno ili mesečina :)
150/750 EQ3

Sale96

Haha lepo :)
Sta sad, sto vise ocekujem, to ce sladje biti. :)

mitja

Srecno. Uzivaj. Ovde na forumu imas dosta informacija a i pomoc ti nece izostati... Vedro nebo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sale96


Luger

Sale96, dobrodosao na forum.
Vremenom ces dolaziti i do vecih i boljih teleskopa, ako nastavis da se bavis ovim hobijem. Otprilike ide ono...prva ljubav zaborava nema...
Imao sam 70/900 samo Celestron. Cini mi se da jos nisam imao ljepsi pogleda na planete. To, naravno ne stoji, ali se pamti.

Yagodinac

Potpisujem u potpunosti ovo gore napisano.
Uživaj dok možeš, tj dok te žena ne istera iz kuće a familija te se ne odrekne. Ili što reče jedan moj stariji kolega "Samo se ti ugledaj na nas i... nikad kuću nećeš da imaš..."  ;D

* Ovo je naravno preterano, astronomija je najlepši hobi upravo iz razloga što ne možeš uvek njom da se baviš kad god poželiš. Padne kiša, bude oblačno, blešti Mesec, noćna smena i slično, inače kad toga ne bi bilo gornja tvrdnja bi bila 100% tačna.

Sale96

Hvala, bolje vas nasao!
Verujem da nece biti stajanja, vec sam i razmisljao koji bi mogao da bude kada se zaposlim (naravno kad dobro proucim nebo sa mojim trenutnim :) ).

Quote from: Yagodinac on August 05, 2019, 01:51:28 pm
Potpisujem u potpunosti ovo gore napisano.
Uživaj dok možeš, tj dok te žena ne istera iz kuće a familija te se ne odrekne. Ili što reče jedan moj stariji kolega "Samo se ti ugledaj na nas i... nikad kuću nećeš da imaš..."  ;D

* Ovo je naravno preterano, astronomija je najlepši hobi upravo iz razloga što ne možeš uvek njom da se baviš kad god poželiš. Padne kiša, bude oblačno, blešti Mesec, noćna smena i slično, inače kad toga ne bi bilo gornja tvrdnja bi bila 100% tačna.


Srecom i devojci je zanimljivo posmatranje neba, ne ko meni, ali dovoljno da me ne izbaci iz kuce zbog toga. Salim se naravno. ;D
Jedino sto mi je zao, jeste sto nisam otisao profesionalno da se bavim time, jer zanimanje kojem cu se baviti ce zahevati i nesto od slobodnog vremena kako bih uvek bio u toku.  ::)

Yagodinac

Lepo je kad radiš posao koji voliš, ali je jednako lepo kad radiš svejedno šta, a u slobodno vreme uživaš u svom hobiju. Tako da - iovako/ionako super  ;D