• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opasno zagrevanje nase planete

Started by sashastar, January 16, 2006, 12:13:45 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Svetski biolozi veoma su zabrinuti zbog globalnog zagrevanja, koje jedna velika nova studija sada po prvi put dovodi u direktnu vezu sa izumiranjem brojnih životinjskih i biljnih vrsta na planeti. Rezultate istraživanja objavio je ugledni magazin «NATURE».  

Novije studije koje su već objavljene u časopisu «Nature», sa podacima stotina biologa širom sveta, konstatuju da globalno zagrevanje utiče na najmanje polovinu biljnih i životinjskih vrsta na Zemlji...  One pokušavaju da pronadju svežije predele, pate od bolesti koje se šire na vrućini, ili su izgladnele jer biljke kojima se hrane prerano procvetaju...Mnogi biolozi su zabrinuti.

«Kao i mnoge moje kolege,i ja verujem da smo na ivici masovnog izumiranja vrsta zbog globalnog zagrevanja» kaže Teri Rut sa Univerziteta Stenford.

Jedna od studija prognozira da će u narednih 45 godina, kada današnje bebe udju u zrelo doba, izmedju 18 i 35% biljnih i životinjskih vrsta na Zemlji izumreti, ili biti na putu da izumre.

«Iskreno, postoji sve veći broj dokaza da su mnogi osetljivi, fascinantni i jedinstveni eko-sistemi sada ugroženi», upozorava ekolog Karen Master.

Izveštaj u magazinu NATURE odražava iste klimatske probleme koje je ova američka naučnica proučavala godinama u kostarikanskoj šumi nazvanoj Monteverde... Ti problemi dokumentovani su kamerama TV mreže ABC koje čak pokazuju izmaglicu koja u toj šumi stvara brojne duge.

Njeno istraživanje pokazuje da čak i divlje orhideje pate zbog viših temperatura.

Nova vrućina znači mnogo manje magle nego što je bio slučaj pre tri decenije. U njenoj laboratoriji u džungli Karen prska polovinu svojih orhideja dajući im tako vodu koju su ranije dobijale u prirodi, dok drugu polovinu ne prska.

«One će biti izložene klimi kakva jeste» kaže Karen. Ona dodaje da njena studija pokazuje da mnoge od tih nežnih biljaka jedva mogu da opstanu i da se reprodukuju.  Ako klima Monteverdea nastavi da se menja, ja ne vidim kako se može izbeći njihovo izumiranje, upozorava biolog Karen Master.

sashastar

Globalno zagrevanje prouzrokovalo je izumiranje jedne vrste žaba u jednoj oblasti Kostarike i preti da dovede do izumiranja više od stotinu vrsta žaba u regionu, navodi se u novoj studiji objavljenoj u časopisu «Nature» («Priroda»).

Pre sedamnaest godina, u brdovitom predelu Kostarike, Monteverde šumama, sićušne, jarko obojene crvene, crne i žute Harlekin žabe mogle su se videti svuda na stenama duž potoka. Zlatna žaba krastača, još jedna žab iz istog roda, takodje je bila prisutna u velikom broju, kaže Alan Paunds, ekolog iz Monteverde ekološkog centra u Kostariki.

«1987. godine ovde je bilo možda 1500 zlatnih žaba. Medjutim, sledeće godine, samo se jedan mužjak pojavio ovde. I iste godine, Harlekin žabe, koje su bile toliko nagomilane na pojedinim delovima da ste morali da budete pažljivi kako ih ne bi zgazili, počele su da se pojavljuju samo tu i tamo. I, posle toga ih više nismo videli».

Istraživači su saopštili da je uzrok izumiranja, i smanjenja broja vrsta žaba za 67 odsto, uključujući Harlekin i Zlatne žabe, povećanje temperature za 0,18 odsto svake decenije od 1975. godine. Prema sveobuhvatnoj bazi podataka koju je napravilo 75 istraživača , naučnici su ustanovili jasan odnos izmedju broja uginulih žaba i povećanja temperature, sa najvećim nestankom vodozemaca u najtoplijim godinama. Tokom tih godina, Alan Paunds kaže da su gljivice , koje normalno i bezopasno žive na žabljoj koži, postale toksične i da su počele da ubijaju vodozemce. Pod normalnim okolnostima, gljivice su bile pod kontrolom u ekstremnim temperaturnim uslovima planinskih tropskih šuma u regionu. Medjutim, umerenije temparature, koje su posledica takvih faktora kao što je seča šuma, prouzrokovale su izuzetan rast smrtonosnih gljivica, što je dovelo do istrebljenja žaba.

«Tako je bolest municija za ubijanje žaba, a klima poteže obarač».

Kao još jedan dokaz da globalno zagrevanje utiče na žabe, Paunds navodi da nema pojave Harlekin žaba u nizinama gde je stalno toplo. On ističe da je studija dokazala da globalno zagrevanje stvara bolesti koje nikada nisu postojale i da bi to trebalo da poveća zabrinutost.

sashastar

Klimatski podaci iz više od 7000 meteoroloških stanica širom sveta pokazali su da je 2005. godina izjednačena sa 1998, kao najtoplijom godinom otkako se beleže pouzadni podaci o temperaturi.

Naučnici upozoravaju da bi globalno zagrevanje, mada se odvija veoma sporo, moglo da ima dalekosežne posledice na život na našoj planeti. Zima prikriva činjenicu koja je naučnicima poznata već godinama, a to je da svet postaje sve topliji. Posle tri godine stabilnog zagrevanja, globalna temperatura porasla je za 1, 3 stepena Farenhajta u 2005., što je tu godinu izjednačilo sa merenjima iz 1998. koja je zabeležena kao najtoplija do sada. Povećanje možda izgleda neznatno, ali naučnici kažu da njegov uticaj ne treba zanemariti. Karen Masters kaže da se šume isušuju, što može da dovede do izumiranja nekih životinjskih i biljnih vrsta.

«Ne vidim kako izumiranje može da bude izbegnuto,» kaže ona.

Ni ljudi nisu imuni. Studija objavljena u časopisu «NATURE», ili priroda, potvrdila je prethodne procene da 150 hiljada ljudi više umire svake godine, dok pet miliona više oboljeva zato što globalno zagrevanje pospešuje širenje insekata i bolesti prenosivih putem vode, posebno u siromašnim zemljama. Takodje, to prouzrokuje probleme i u retko naseljenim oblastima. Na Arktiku, otapanje leda primoralo je polarne medvede da idu dalje u potrazi za hranom, pri čemu su se neki od njih udavili na otvorenom moru. Doktor Lara Hensen iz Svetskog fonda za divljinu nazvala je to katastrofom za polarne medvede koji zavise od morskog leda na kojem mogu da love i da se razmnožavaju.

«Znamo da postoji minimum težine koju polarna medvedica mora da ima u svrhu reprodukcije, a polarni medvedi se opasno približavaju toj granici».

Ta situacija je naveča bar tri ekološke grupe da tuže američku vladu zahtevajući da uključi polarne medvede na listu životinjskih vrsta koje ugrožene od globalnog zagrevanja. Kesi Sigel je advokat, koji se specijalizuje za ekološka pitanja.

«To će primorati Bušovu administraciju da se suprotstavi globalnom zagrevanju u sudskom sporu po prvi put».

Sve veći broj eksperata za zaštitu prirodne sredine za porast temperature okrivljuje upotrebu fosilnih goriva i ostale aktivnosti koje povećavaju emisije ugljen-dioksida i drugih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, u atmosferu. Sjedinjene Države, koji su najveći potrošač energije na svetu, ostaju i dalje usamljene medju razvijenim zemljama. Ostale su potpisale Protokol iz Kjota, medjunarodni sporazum koji propisuje limite na emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Kanadski premijer Pol Martin oštro je kritikovao Bušovu administraciju na konferenciji UN o klimatskim promenama.

«Za zemlje koje oklevaju, uključujući Sjedinjene Države , rekao bih ovo: Postoje stvari kao što je globalna savest i  vreme je da je poslušamo».

Medjutim, ambasador Dejvid Vilkins, brani američku politiku ističući da SAD smanjuju emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte i promovišu čistije izvore energije.

«Kada dodje do globalne savesti Sjedinjene Države tu ne zaostaju, a kada se radi o klimatskim promenama, mi ostvarujemo značajan napredak, mnogo veći od većine onih koji nas najviše kritikuju».

I dok se rasprava nastavlja, neki naučnici predvidjaju da će globalna temperatura porasti u proseku za još jedan stepen Farenhajta do 2030. godine, i dva do četiri stepena do kraja ovog veka.

sashastar

Stručnjaci za zaštitu pprirodne sredine širom sveta na nedavnom sastanku u Montrealu, u Kanadi, raspravljali su o globalnom zagrevanju i smanjenju efekta staklene bašte. Jedan od aspekata globalnog zagrevanja mogla da bude i nestašica vode.  

Naučnici iz Instituta za okeanografiju predvidjaju da bi nestašica vode mogla da bude posledica globalnog zagrevanja u Sjedinjenim Državama već za 20 godina. Njihova istraživanja pokazuju da će zalihe vode iz glečera i snega opasti isto dok će se ledeni pokrivač na polovima istanjiti.

«U toplijem svetu, manje pada sneg. Zato što je toplije. I u toplijem svetu sneg se brže topi. I to je suština».

Naučnici kažu da će vreme za gubitak vode u drugim delovima sveta varirati, ali da se to neće dogoditi preko noći.

«U ostalim delovima sveta, kao u Peruu, verovatno ranije, ali na drugim mestima kao što je Kina - moglo bi da bude malo kasnije. To nije kao da ćete se jednog jutra probuditi i reći, o moj bože - nemamo više vodu, neće se to tako desiti, biće veoma sporo».

Gasovi koji dovode do globalnog zagrevanja, igraju veliku ulogu u ubrzavanju procesa topljenja u regionima zavisnim od snega i leda. To sa druge strane utiče na zalihe sveže vode.

«To je kao kada imate kreditnu karticu i besomučno trošite, ne razmišljajući o tome kako ćete da je otplatite».

Doktor Barnet predlaže štednju vode, putem, na primer,  korišćenja reciklirane vode i desalinizacije. Medjutim i zalihe slane vode se smanjuju. Tokom godina, čak je i Mrtvo more, glavni rezervoar slane vode na Bliskom istoku, koji se dopunjavao svežom vodom iz reke Jordan, znatno smanjeno. Pju Centar za globalne klimatske promene sa sedištem u Sjedinjenim Državama takodje je objavio izveštaj o globalnom zagrevanju koji preporučuje fleksibilan medjunarodni okvir koji bi omogućio zemljama da usvajaju različite obaveze u odnosu na klimu. Za dostizanje tog cilja, izveštaj poziva na tešnji politički dijalog medju najrazvijenijim zemljama kako bi se pronašla strategija za period posle Protokola iz Kjota, čije važenje ističe 2012. godine.

Miranda

Jes vala.....I ovde kod nas ima manje sneganego kad sam ja bio mali...   :?

eyej

Sreca moja sto sam ja letnje dete, pa ne volim sneg! :D

gucic

Sto kazem moj drug Doroslovacki, ovde ce uskoro biti kao klima u Engleskoj (ako vec nije), a tamo ce zavladati suncane obale.

sashastar

Uh ako u Engleskoj budu suncane obale nesmem ni da pomislim
sta ce onda biti kod nas a da ne spominjem za jos juznija podrucja.
U svakom slucaju gajicemo kamile. :wink:

Skyw@lker

Mozda ce ovo zvucati smesno, ali mislim da je narednih 100 godina kriticno za covecanstvo. Pod tome mislim da ako ne unistimo Zemlju i sebe u narednom veku, necemo nikad....
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Sve to zavisi od napretka.
Sto vise napretka vise ce biti i nazatka (nazalost surova istina)

Skyw@lker

Problem je sto tehnologija ide ispred 99% mozgova ljudi koji je koriste na ovoj planeti, tj. nivo razuma je danas daleko ispod tehnologije koju posedujemo inace se ne bi ni razgovaralo o zagadjenosti Zemlje ili samounistenju covecanstva.... Idalje su nekontrolisane emocije pokretaci mnogih gluposti koje covek cini a ne mozak tj. razum. Nadam se da nisam daleko otisao od teme.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

Udario su upravo u samu srž teme.

Miranda

Hehe...Bice kao u filmu "dan posle sutra"

sashastar

Skyw@lker odlicno si rekao da ne moram da objasnjavam.
Nama je izgleda dovoljna samo jedna recenica da se razumemo.
A mnogim ljudima ove planete nije dovoljan ni ceo zivot.

gucic

Quote from: "Skyw@lker"Mozda ce ovo zvucati smesno, ali mislim da je narednih 100 godina kriticno za covecanstvo. Pod tome mislim da ako ne unistimo Zemlju i sebe u narednom veku, necemo nikad....


Zasto smesno? To je ziva istina! :!:  Uvek se nadje bar jedna budala po jednom veku...pitanje je samo ko je taj za 21. vek.  :)