• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn - Opozicija

Started by gucic, January 23, 2006, 01:16:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

Tooo Gugi! Daj fotke da vidimo! :)  :!:

sashastar

Hajde Gugi spasavaj situaciju Astrofotkasi su nam se izgleda smrznuli
ili su u lepom zimskom snu  :wink:

Maxscope

Eto, upravo sam izmedju oblaka uhvatio dvogledom Mesec pored Saturna na par trenutaka.
Samo da podsetim da se Saturn sada udaljava od M44. Ovo su zadnji dani kada se jos mogu videti jedno blizu drugome a sto je zaista mogucnost "jednom u zivotu" u bukvalnom smislu...................................

sashastar


gucic

Dopada mi se ovo. Koji je to program?

Gugi

A koji program koristi casopis "Astronomija"? Ako se ne varam tamo su objekti ispisani cak na nasem jeziku? I taj mi program izgleda dobro.

sashastar

Gucic slika je sa neta.
I ja imam isto pitanje kao i Gugi  :?:

vanillasky

Quote from: "sashastar"Saturn i M 44



Kako se podesi aparat za ovakvo slikanje ( zraci saturna ) ?

sashastar

Gde si Vanillasky nema te mesec dana.
Inace sliku sam skinuo sa  "neta" i verovano je malo doradena.
Jer po mom misljenju trebalo bi barem malo da se naziru prstenovi.

gucic

Tesko ce se nvideti prstenovi jer je slika preeksponirana za bilo kakav film ili cip. Mozda da je slika jos uvelicana pa bi Saturn dobio neki oblik jajeta. A zrake ne znam kako je dobio. Mozda je doradio. Ipak nesto slicno se dobije kada se zatvori blenda.

Sich

to je verovatno neki filter uradio. Neko cudno rasejanje svetlosti za koje bih rekao da nije na detektoru.
Ccd nema sanse da napravi toliko zraka i kod njega mogu samo da se dobiju ruzni zraci pod devedeset stepeni. I uvek je jedan veci od drugog
Kod cmosa, nisam siguran, ali to je poluprovodnok tako da verujem da bi i kod njega se javila dva zraka pod 90°
Obican film ne pravi takve zrake.

Tako da, ili neki egzotican film, ili filter.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

gucic

Obicno nesto slicno odradi blenda-nezavisno da li je cip ili film. Evo primer na Orionu-http://www.astronomija.co.rs/razno/foto/2005/gucic/orion.jpg
Ali verovatno je filter kao zamena za blendu, sto kaze Sich, sa mnogo vise uzih i ostrijih proreza nego klasicna blenda.
Samo, zvezde u M44 su mi jako cudne-zelene su boje. Uoci se par optickih gresaka na periferijama fotke ali mi nije jasna ta zelena boja...

sashastar

Explanation: If you can find Saturn in tonight's sky, then you can also find M44, popularly known as the Beehive star cluster. In fact, with a pair of binoculars most casual skygazers should find it fairly easy to zero in on this celestial scene. Saturn is at opposition - opposite the Sun in Earth's sky - so, the bright planet rises in the east at sunset and is visible throughout the night. Near the stationary part of its wandering path through the heavens, Saturn will obligingly linger for a while in the vicinity of M44 in the relatively faint constellation Cancer. Seen here in a photograph from January 25, Saturn (lower right) is strongly overexposed with the stars of M44 swarming above and to the left. The picture approximately corresponds to the view when looking through a typical pair of binoculars. Saturn is about 64 light-minutes from our fair planet while M44, one of the closest star clusters, is around 600 light-years away.