• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PREDAVANJE

Started by Sasa, January 26, 2006, 01:28:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Evo jedne informacije. Bilo bi lepo da je maksimalno iskoristimo:o)

********

U saradnji sa Kolarčevom zadužbinom ASTRONOMIJA organizuje predavanje:


USLOVI ZA ŽIVOT U KOSMOSU
Govori dr Miroslav Filipović,
profesor na Univerzitetu Zapadni Sidnej, Australija


U ovom delu Sunčevog sistema uslovi za život postoje. Dokaz za to smo mi. Postoje li uslovi za život u ostalim oblastima Mlečnog Puta? Da li takvi, ili makar slični, uslovi postoje u Lokalnom jatu, u superjatu, u univerzumu uopšte?


Subota, 4. februar 2006.
18.00 časova
Mala sala Kolarca


********

Ocekuje se dolazak nekih sjajnih ljudi. Dr Zoran Knezevic (direktor AOB) je rekao da ce doci, a i prof. Ajdacic, ocekujemo i dr M. Cirkovica. Zatim,  Natasa Stanic (direktor Rudjera) bi morala da dodje takodje, pa itd. zapravo pozive tek saljemo.

Treba li da kazem ko je M. Filipovic? Njegov CV je dugacak 3 ekrana, 100-tinak radova, predavao je na svim kontinentima sem na Antarktiku itd. itd.
Inace je clan Uredjivackog kolegijuma Astronomije.

Sad je na putovanju oko sveta. Iz Australije je doputovao u Juznoafricku republiku, pa onda dolazi u BG, pa ide u SAD, na Havaje i zatim kuci.

Dakle, napunimo salu!

eyej

Ljudi, da nije mozda promenjen termin predavanja ili i dalje vazi ovo!?

Gugi

Mogu li vas sve zamoliti za pomoc?
Nisam u mogucnosti otici na to predavanje, ali mi je tema beskrajno interesantna.
Raspitajte se moze li materijal sa predavanja biti nekako nabavljen, neki audio zapis ili barem u pismenoj formi.

Hajdemo nesto uciniti udruzenim snagama! Barem potaknite na neki nacin predavace da objave ono o cemu govore da bi i sira publika imala uvid u to. Zao mi je sto ne mogu doci, uh, kako bi to volio! :verysad:

Sasa

Predavanje je u subotu u 18.00 na Kolarcu.

Filipovic je stigao danas posle podne u BG iz Minhena. Prosle nedelje je bio u JAR i odatle je poslao jedan sjajan tekst o tamosnjem gigantskom teleskopu. Izmedju ostalog kaze da su u JAR odlucili da izgrade taj teleskop uprkos ekonomskim problemima i visokoj stopi nezaposlenosti. Mendela je jos pre 10-tak godina podrzao tu izgradnju. Zasto? Pa zato sto je razvoj nauke jedini pravi put da neka zemlja udje u svet razvijenih.

Clanak ce biti objavljen u narednoj Astronomiji.

Na ovo predavanje dolazak su najavili mnogi nasi poznati astronomi, ali i fizicari, jedan biolog itd. Da, ocekujemo i Zorana Zivkovica, pa Svetislava Goncica.... Videcemo ko ce na kraju da dodje.

Vise novinara je vec zatrazilo intervju... itd. videcemo kako ce proci.

marino

Quote from: "Sasa"Prosle nedelje je bio u JAR i odatle je poslao jedan sjajan tekst o tamosnjem gigantskom teleskopu. Izmedju ostalog kaze da su u JAR odlucili da izgrade taj teleskop uprkos ekonomskim problemima i visokoj stopi nezaposlenosti.
...
Zasto? Pa zato sto je razvoj nauke jedini pravi put da neka zemlja udje u svet razvijenih..


..da i za vrijeme naseg boravka u juznoafrickoj republici na opservatoriji SAAO (Sutherland i Cape Town) i posebice prilikom predstavljanja najveceg optickog teleskopa na svijetu SALT juznoafrikanci su posebno isticali nekoliko stvari a posebice;
znacaj astronomskih projekata za razvoj zemlje
znacaj astronomije za stvaranje slike visokotehnoloske drzave prema svijetu
znacaj za edukaciju mladih znanstvenika
znacaj za "primamljivanje" ljudi (turista) iz drugih krajeva svijeta gdje se astronomski projekti pretpostavljaju kao jos jedna Velika zanimljivost jar
znacaj za uspostvaljanje suradnje sa znanstvenicima iz drugih krajeva svijeta

eto, u cijeloj prici izmedju nas (astronomske udruge vidulini) i SAAO opservatorije u cape townu upravo se proslog tjedna dogodila jos jedna "razmjena", najveca prava macka koju smo ikada vidjeli - kasandra a koja je "bog i batina" na opservatoriju dobila je svoju "sestru-blizanku" u istri

ostaje da se vidi hoce li nam ona pomoci da s njom kada poraste bolje hvatamo zvijezde :)

m
Vidulini Observatory

Skyw@lker

Da li je predavanje "otvorenog" tipa, tj. jel je ulaz slobodan, jel treba da se prijavi negde? Ja sam veoma zainteresovan pa bi mi znacilo kada bi mi neko razjasnio ovo... Inace bio sam na sajtu www.kolarac.co.yu i tamo sam video da mala sala ima oko 200 mesta.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

Jeste predavanje je otvorenog tipa.

Skyw@lker

Quote from: "Gugi"Mogu li vas sve zamoliti za pomoc?
Nisam u mogucnosti otici na to predavanje, ali mi je tema beskrajno interesantna.
Raspitajte se moze li materijal sa predavanja biti nekako nabavljen, neki audio zapis ili barem u pismenoj formi.

Hajdemo nesto uciniti udruzenim snagama! Barem potaknite na neki nacin predavace da objave ono o cemu govore da bi i sira publika imala uvid u to. Zao mi je sto ne mogu doci, uh, kako bi to volio! :verysad:


Ja cu snimati predavanje na mp3 plejeru pa ti mogu nekako poslati ako hoces. Probacu da uslikam i neke fotke.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

Quote from: "Djorvoz"Jeste predavanje je otvorenog tipa.


Jel dolazis faco?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

stameni

Quote from: "Skyw@lker"Ja cu snimati predavanje na mp3 plejeru pa ti mogu nekako poslati ako hoces. Probacu da uslikam i neke fotke.


Može li se srediti da neko od moderatora to lepo okači na sajt AM-a? Ionako je "Astronomija" bila organizator...

Djorvoz

Predavanje je gotovo,
Bilo je izuzetno korisno i zanimljivo. Nadam se da će mp3 biti okačen a ako ne bude ja ću ga okačiti na moj sajt. U tom slučaju bićete obavešteni.
N predavanju je bilo reči o svemu i svačemu i ne mogu da kažem ništa a da ne pomenem sve ostalo. Imaćete šansu da i sami čujete.
Jednu rečenisu bih ipak izdvojio kao istinu koja izuzetno treba da bude pomenuta:
"Astronomija je deo entertainment industrije."

stameni

Taman sam se bio naoštrio da hvatam beleške i lepo prepričam onima koji nisu mogli da prisustvuju, kad ugasiše svetla tamo gde sam sedeo... A sedeo sam tamo gde sam sedeo, jer je ortak koji je došao nešto pre mene tu zauzeo "busiju". No, s obzirom da je moglo da se desi i da stojim sve vreme, super sam prošao.

Inače, predavanje je bilo vrlo tečno i mislim da bi ga trebalo (makar) odslušati. Neki tipusi nosiše i nekakve kamere, možda puste na TV...?

Od ljudi koje znam, tamo je bio nezaobilazni Milan Jeličić, sekretar "Ruđera". Od ljudi koje prepoznajem -- Zoran Knežević (direktor AOB), Nikola Božić i Katarina Miljković (ako sam ih dobro prepoznao...).

Sve u svemu, imalo se šta i videti i čuti.

sashastar

Ako postoji MP3 sto pre ga zakacite negde i to brzo.....................:)

Gugi

Ajd bas lijepo sto je sve super proslo!
Zanima me jeste li snimak dobar i cekam trenutak da ga negdje "okacite" ako nije prevelik za skidanje.
Hvala na trudu!

Sasa

Eh, ovako, da i ja nesto kazem.

1. zao mi je sto mi se niko od "forumasa" nije javio.

2. nisam bio u stanju da pazljivo pratim samo predavanje (ma ja sam tamo radio, cak i kad sam samo stajao u nekom cosku).

3. bilo je 4 ili 5 nekih televizija, pa onda nekih novinara iz novina itd. Sve je snimala jedna nasa ekipa i taj snimak ce se kasnije koristiti za jednu TV seriju - to je osnovna ideja.

4. na kraju, posle predavanja, u salonu Kolarca se odigrao duel izmedju prof. Ajdacica i dr Filipovica. Bilo je vrlo zanimljivo. To su snimale dve ekipe.

5. Izostao je M. Cirkovic i Z. Zivkovic. Bili su Z. Knezevic, dr Tarasjev, dr Ninkovic, mr Natasa Stanic, mr Jelisaveta Protic Benesek, dr Miskovic, Svetislav Goncic i njegova supruga Gordana (inace dramaturg u Ateljeu 212 i autor sada popularne predstave ... one o vanzemaljcima), onda Katarina, M. Stalevski, Bozic, Romana.... ma ne mogu svih da se setim, a neke i ne poznajem.... uglavnom retko kad se toliko interesantnih ljudi okupi na jednommestu.

6. Postoji sansa da u septembru sve ovo, pa jos i bolje, ponovimo. Mozda u NS.