• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PREDAVANJE

Started by Sasa, January 26, 2006, 01:28:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Quote from: "plandor"
Skyw@lker, bravo za video fajl. Steta sto nisi uspeo da snimis celo predavanje. Jesu li baterije riknule na kraju?


Nije, nego ogranicenje u kapacitetu memorije digitalnog foto-aparata  :(

Eyej - hvala na savetu - probacu tako, mada sam vec probao ali ocigledno mi je verzija Sound Forge-a starija. Inace skunio sam i onu verziju od 12 MB i odlicno se cuje.

Predavanje je bilo fenomenalno, prosto nemam reci.  :D  Samo bih se jos nadovezao da je pored beskonacne svemirske raznolikosti, mozda zakljucak predavanja i znacaj i unikatnost naseg sveta, tj. planete Zemlje i zivota na njoj i koliko je on ustvari dragocen.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

eyej

Steta sto je tako kratko trajalo! Cak sam i ja, kao nepoznavalac, provalio da je mnogo preletao teme o kojima je pricao! Ali..sta je - tu je!

sashastar

Ali jos i treba dodati i mala ljutnja ili razocaranost
(ako ovo malo nisu pregrube reci)
zbog manipulacije Astronomijom a narocito Astronautike.

Sasa

Ako mislis na one izjave s pocetka snimka, pa slazem se da je to malo neukusno. Jasno je da se nekom svidja, a nekom ne svidja neki casopis, ali Astronomija svakako nije los casopis. Ja o tome nisam pricao, ali Astronomija je do sada dobila toliko dobre kritike dela strucne javnosti da je to gotovo neverovatno. Svakako ti sto hvale Astronomiju govore o tom casopisu s obzirom na uslove u kojima izlazi.

Sem toga, i samo ovo predavanje govori o Astronomiji. Evo cujem da su potuceni rekordi o posecenosti takvoj kategoriji programa. Tako cujem. A radili smo to s pola snage, jer je sam prof. Filipovic insistirao da malom broju publike. Sem toga rekao je da ne zeli TV. (ali, eto to se proculo, pa je TV ipak dosla).

sashastar

Ne,ne nisi me razumeo , zapravo ja nisam to bolje razjasnio.
Mislio sam na Filipovica kada je govorio o Deep Impactu o
otkazu koji je novinar dobio,o mogucim laznim informacijama za extrasolar planeta itd.
Mislio sam na njegovu ljutnju povodom tih desavanja.......

Djorvoz

I ja sam kritikovao "Astronomiju" ali ovo je stvarno previše  :verysad:

Kako je to profesor rekao "u jednoj demokratskoj zemlji". Eto nam demkratije gde svako može da kaže šta hoće.  :verysad:

eyej

Demokratija!?? Mora da se salite! Pa "zapad" je klasican odraz nedemokratije! Tacnije oligarhije! A ono sto je izneto na predavanju samo potvrdjuje sve ono sto gledamo na filmovima i citamo po novinama! A demokratija?? Ona se poteze kada treba da se bombarduje neko! Ali sta da se radi: "Ko je jaci, taj tabaci!" :D A profesor je reagovao sasvim normalno..ipak ljudi, ko zna sta je on sve video i cuo i verovatno mu je svega preko glave! Iskreno, mene je najvise razocaralo to sto mi je srusio jednu iluziju o mogucnosti pobede nauke! Mislio sam da naucnici imaju neki visi cilj! A kada je pominjao one borbe za Nobelovu nagradu, podmetanje noge kolegama konkurentima i slicne stvari, shvatio sam da smo stvarno mali i da nam nema pomoci!

Sasa

Tja, imajte na umu da je to bila jedna prica, a svako ima svoju. ... hajde da ipak jos jednom preslusamo snimak pa onda da pricamo. Ja sam bio dosta zauzet pa i nisam pazljivo slusao predavanje.

Mislim da je u ovom predavanju ta prica o novinaru ipak bila sporedna.

sashastar

Evo da ja pocnem neko moje videnje onoga sto je rekao na predavanju
Filipovic uz svo duzno postovanje za njegovo znanje i trud.

Prvo moram da istaknem da je predavanje veoma kratko.
Uz malu dozu saljivosti samo predavanje je bilo interesantno i poucno.
Iako sam pokusao da sazmem predavanje u tri reci  
recenicom: "Beskonacna svemirska raznolikost"
Moram pritom da dodam da je Filipovic pokusao da objasni da je sam
nastanak zivota veoma komplikovan i da su uslovi veoma slozeni i
da samim tim i veoma retki.
Unikatnost nase planete je razumljiva kao i sam zivi svet na njoj.

Ali ima necega sto se delimicno neslazem.
Prvo mislim da sigurno nije jedini nacin nastajanja zivog sveta
ovaj nas koji ionako jedva poznajemo.
Sigurno da postoje jos mnogo drugih nacina koje su nama nepoznate.
Takode i uslovi nemoraju uvek da budu ovakvi kakvi su na nasoj planeti.
Nije nasa Planeta u to sam siguran sablon svemira za nastajanje zivota.
Pritom mislim da nastanak zivota uopste nemora da nastane pored
zvezde kao sto je nase Sunce.
Ima zvezda koje duze zive od naseg Sunca koja ko zna kakva sva
emitovanja toplotna,svetlosna,radioloska............emituju i samim tim
uslovljavaju raznolike mogucnosti za nastanak zivota koja nama
nisu jos razumna a da negovorim o ko zna kakvim sastavima
(ciglama) samih planeta postoje.
Sigurno je i to da negde na nekim planetama i nastao zivot
ali i da je nestajao zbog razlicitih svemirskih nepogoda.

Da nedavim previse ja mislim da svemir vrvi o zivota ali i da
tek nastaje i da se rusi u najrazlicitijim beskonacno kombinovanim
formama koja nam jos nisu dokuciva a da pritom sama detekcija takvog
zivog sveta nisu nam jos za sada dostupna.

Djorvoz

I ja delim tvoje mišljenje. Možda su malo preograničeni uslovi za život u predavanju ali je i sam Profesor rekao na predavanju da neće komentarisati siciljumski život itd. On je tako ograničio svoje predavanje na samo poznate stvari. Profesor sebi nije dozvolio nikakve spekulacije, bez osnove na činjenicama. Takodje mi je nekako prebrzo i samo na njegovu reč odbačena mogućnost stvaranja života u našem solarnom sistemu.

Sasa

Hmm, eto nekom je predavnje bilo kratko, nekom dugo. Zapravo prof. Ajdacic kaze da je bilo dugo u smislu da nije ostalo vremena za pitanja.

OK, sa zakljuccima prof. Filipovica se nije slago ni prof. Ajdacic, ni dr Tarasjev. Ali, verujem da su obojica rado odslusali predavanje. To njihovo neslaganje je za nas samo dobar povod da se prica o "cigljama" nastavi. Zapravo, predavanje bi bilo lose da posle njega nije bilo nikakvih komentara, da se nisu otvorila neka pitanja. U tom smislu ovo predavanje je bilo jako dobro.

Inace, da dodam, ovo je samo prvo od tri predavanja prof. MF koja on ima na istu temu. U ostalom na njegovoj prezentaciji na kraju stoji
Part II   ---   BB vs. MOND
rezultat na poluvremenu (65:35)
Part III  --- Zemljani uzvracaju!
(pocetak (ras)prodaje 'cigle

Dakle, nadajmo se da cemo imati prilike da cujemo i Part II i Part III.

sashastar

Part II i Part III sto vise ovakvih predavanja to bolje.
Ali bi voleo i da ostali forumasi imaju barem nesto konkretnije da kazu.
Toliko su se ovde ljudi namucili da svima bude dostupno predavanje.
A moram ponovo da pohvalim i same organizatore.

Djorvoz

Jeste greška to što nije bilo pitanja na kraju predavanja. Za vreme međunarodnog susreta astronoma ozbiljno vreme je oduzeto od predavanja (množina) za pitanja i male diskusije vezane za njih. JAKO ozbiljni stručnjaci na svom polju nalazili su po svaku cenu vremena da odgovore na sva pitanja, postavljana od strane kolega, pa bogami, i studenata.
Jednostavno tema koji je Profesor uzeo na razmatranje je preširoka za pristup u vidu javne polemike. On je pokušao da suzi raspravu (neću odgovarati na ....) ali to nije morao da radi jer niko nije stigao da raspravlja.
Moj opšti utisak sa predavanja je veoma dobar: pokupio sa dosta off topic informacija i stekao sam uvid gde i kako idu istraživanja u mojoj struci. O samoj temi nisam nešto puno novo sazanao niti mi se to što znam presložilo. Ali ipak hvala Profesoru Filipoviću na svemu.

Sasa

Samo da napomenem. Bilo je predvidjeno da se postavljaju pitanja, ali je urednik programa Kolarca zamolio da zavrsimo program jer je bilo jos nekih obaveza. On je pretpostavljao da ce predavanje krace trajati.
Dobro, evo, mozda cemo na jesen organizovati nastavak, pa ce onda valda biti i vremena za pitanja.
Sem toga MF je izrazio spremnost da odgovori na neka pitanja preko e-maila.

Djorvoz

Da li ste voljni da mi posaljete Profesorov mail na PM?