• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ufo ili NLO?

Started by Kizza, January 19, 2020, 10:47:54 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

I eto, rover se napokon približio stijeni i pokazao da je ona nalik zecu koji jede mrkvu i iza sebe ostavlja..., a ne vanzemaljskoj borgovskoj kocki. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Senke u razlicitim fazama meseca mogu da izazovu da vidis ono sto nije tu.
Ima jedna ili par knjiga moje prikazuju "vestacke" objekte na mesecu, objekte koji ne bi trebalo da su tu. Medjutim kad god sam gledao te fotografije nisam video to sto su opisivali da se nalazi na slici.
U septembru sam licno imao iskustva sa tim kako senka u pravom trenutku moze da zavara oko a mozak to "prepozna" kao nesto njemu poznato.
Ja zelim da veruje, ali za sad nisam video dokaze.
A svakako i da se nesto nadje, i uslika kamerama visoke rezolucije, mi ti necemo videti.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Kizza

Voleo bih da prokomentarisete ovaj moj 'istrazivacki' video sa Youtuba, snimak traje tri minuta, mozete zamrznuti sliku i pazljivije analizirati zanimljivosti na Marsu: https://www.youtube.com/watch?v=t-oDhMiHTRM&t=1s
Pitanje je ko sta vidi ili zeli da vidi ali slika sve govori. Sve ovo mozete jos uvek da proverite i licno na sajtu koji je ispod videa.
 DRAGO mi je da imamo mogucnost zaviriti u svaki kamen oko rovera bilo na Mesecu ili Marsu. Nestrpljivo iscekujem snimke sa WEB teleskopa i potvrdu vanzemaljskog zivota na dalekim planetama  :)
@Magelan 118
Pogledaj temu 'Zanimljivo i na Mesecu', na zalost ona je zakljucana: https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=6564.0
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Astro_fun_times

Iskreno, ja licno na snimku nista ne vidim.
Da, ima nekih rupa koje bi mogle da formiraju izvitopereni oblik lica ali su na tako sitnom kamenu da je to za mene slucajnost.

Sto se tice stare teme, interesantniji mi je donji objekat, "pravougaonik" koji cini mi se ima i luk da strane.
Mada na senci se vidi da ivica nije ravna sto ukazuje da je to isto neki zeka, sto kaze Danijel.

Ova tema me je podstakla da pogledam jos jednom sliku moga "sumnjivog objekta" tako da cu napraviti drugu temu o tome.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Quote from: Kizza on January 09, 2022, 10:20:50 amVoleo bih da prokomentarisete ovaj moj 'istrazivacki' video sa Youtuba, snimak traje tri minuta, mozete zamrznuti sliku i pazljivije analizirati zanimljivosti na Marsu: https://www.youtube.com/watch?v=t-oDhMiHTRM&t=1s
Pitanje je ko sta vidi ili zeli da vidi ali slika sve govori. Sve ovo mozete jos uvek da proverite i licno na sajtu koji je ispod videa.
 DRAGO mi je da imamo mogucnost zaviriti u svaki kamen oko rovera bilo na Mesecu ili Marsu. Nestrpljivo iscekujem snimke sa WEB teleskopa i potvrdu vanzemaljskog zivota na dalekim planetama  :)
@Magelan 118
Pogledaj temu 'Zanimljivo i na Mesecu', na zalost ona je zakljucana: https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=6564.0

Kizo, godinama pratim tvoj "istrazivacki rad". Ali jos uvek nisam shvatio sta ti u stvari istrazujes.

Yagodinac

Quote from: spadej on January 10, 2022, 09:11:29 amKizo, godinama pratim tvoj "istrazivacki rad". Ali jos uvek nisam shvatio sta ti u stvari istrazujes.

Kako šta, pa istražuje stvari koje ne postoje :-)))
Da je radio sve ove godine u nekoj laboratoriji umesto toga, verovatno bi do sad dobio Nobelovu nagradu. Ili da je za to vreme snimao vansolarne tranzite kao neki drugi, otkrio bi desetine planeta oko drugih zvezda, uz neuporedivo veće šanse da tamo postoji život nego na Marsu ili Mesecu.

DraganTesic

Quote from: Kizza on January 09, 2022, 10:20:50 am...
Nestrpljivo iscekujem snimke sa WEB teleskopa i potvrdu vanzemaljskog zivota na dalekim planetama  :)
 ...
 

Потврда ванземаљског живота WEB телескопом је мало, онако ...

Уместо тога ево приче о метеориту ALH84001. Пронађен је на Антарктику. Потиче са Марса. На Земљу је пао пре 13000 година. У космос га је, пре 16 милона година, бацио астероид који је ударио Марс.

Научници су открили да је настао пре око 4 милијарде година, баш у време када се претпоставља да су на Марсу владали благопријатни услови за живот. У њему су нашли карбонате, групу органских једињења чије име је тешко изговорити (међу њих спада и нафталин), магнетит и фосиле нано бактерија. Сваки од ових аргумената може настати и на неоргански начин, па се ништа није могло дефинитивно рећи. Истраживања и даље трају, а прошле године је пронађена нова органика са азотом.

Недавно сам посматрао неке слике исушеног речног дна, обалу језера, језерско дно на Марсу и убеђен сам да је то то.

Нисам стручњак за логику научног метода, али ми се чини да нагомилавање "можда" аргумената доводи до врло вероватног закључка да је некада давно на Марсу постојао живот, ванземаљски живот.  :) 

Astro_fun_times

Postoji verovatnoca da na marsu jeste postojao zivot.
Ali to je bilo veoma davno. Mislim da bi svaki dokaz bilo kakvog zivota na povrsini do sad bio apsolutno unisten ili zatrpan ispod peska.
Pitanje je cak i kad ljudi odu na mars sa spacex da li ce uspeti da pronadju dokaze jer bez dokaza ostaje samo spekulacija i nada.

Toliko raznih teorija postoji tako da je ta teorija da je nesto doletelo sa marsa i "posejalo" zivot na zemlji sasvim legitimna.
Mi nemamo nacina da dokazemo sta se desilo u proslosti. Uglavnom se pretpostavi i nagadja pa se kao pristane na neku ideju tj teoriju i mi onda "verujemo" da je to tako bilo.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Da li bi otkrice nekog drevnog fosila na Marsu bilo iznenadjenje?
Do sada smo saznali da postoji vanzemljaska voda, vansolarne planete, da je periodni sistem isti svuda, da je fizika ista svuda, i hemija... Zasto biologija ne bi bila ista svuda?
Naravno, ne mislim da je zemaljski oblik zivota "obrazac" za ceo Svemir. I na Zemlji postoji nezamislivi broj varijacija. Ali da ga ima sirom Svemira, u to sam prilicno ubedjen. Sigurno ima mesta gde nesto mrda, gmize...
Da li ce JWST da nam sve to pokaze? Nisam bas siguran. I ne ocekujem to od njega. Mozda neki pokazatelj, neku smernicu, trag... na osnovu kojih cemo moci da pretpostavimo, zamislimo... Ali da dokazemo postojanje zivota bilo gde... jako tesko.
No,to nije ni tako vazno. Neka trce zecevi po drugim planetama, i grickaju sargarepe. Ili majmuni banane. Neka cak ima i nekog ko je nama slican, koja je korist od toga sto cemo to znati? Ako se taj zivot nalazi milion svetlosnih godina odavde, mi cemo ga (mozda) videti kakav je bio pre milion godina. Nikad necemo znati kakav je sad, da li jos postoji. I ako postoji, da li ce ovde postojati neko za milion godina, ko ce tu informaciju da primi i shvati.

Uzasava me mogucnost da sad, dok ovo pisem, neko na toj planeti "X" isto tako ceka da se njihov "JWST" okrene ka nasoj galaksiji, i da u njoj pronadje nasu planetu. Videce nas kakvi smo bilo pre milion godina. I sigurno ce, ako trazi intelignetni zivot, odmah okrenuti teleskop na drugu stranu.

DraganTesic

Негде сам прочитао да постоји квантни компјутер. Одавно су створене машине које стварају спрегнуте кванте. Неки тврде да су Кинези остварили комуникацију са сателитом користећи те спрегнуте кванте и да то, из разумљивих разлога, држе у тајности. Не знам како ти спрегнути кванти раде, али ако се могу користити за комуникацију, онда је могуће остварити тренутну везу, без обзира на одстојања па и свемирска. Тада и космос није тако велики. :)

spadej

Cuo sam i ja za kvantne komp-ove, ali da, za sad, mogu samo da saberu 2+2. Sto je veliki iskorak u tom pravcu. Njihova moc je ogromna jer koriste tri kvantna stanja atoma (sta god to bilo) i rade u tri dimenzije. Obicni racunari imaju samo dva stanja (0 i 1).
Ta treca dimenzija im daje zastrasujucu brzinu obrade ogromnih kolicina podataka. Ali prenos tih podataka izmedju dve kompa je nesto drugo. I kod obicnih racunara je prenos podataka izmedju njih usko grlo.
Spregnuti kvanti...ako je to ono sto sam ja citao, promena neceg na jednom se istog momenta videla na drugom. U laboratoriji. Rastojanje izmedju njih nije bilo ni delic standardnih svemirskih rastojanja, tako da ce, na zalost, Kosmos jos dugo biti veliki. 
 

DraganTesic

Мене ужасава помисао да је теорија тамне шуме тачна. Да све цивилизације ћуте, скривене и чекају да, одбране ради, нападну. А ми имамо СЕТИ пројекат, безбрижно, само тако, шаљемо сигнале. Ништа мање утешна није ни варијанта да смо у њиховом  зоолошком врту.

DraganTesic

И Херц је у почетку радио само у својој лабораторији.

Кад сам већ код параноје да испричам причу о микроскопским роботима. Хватају протоне, њихову енергију користе за кретање, а материју протона као грађу за саморепродукцију.Зову их и машине фон Нојмана, он их је дефинисао. Путују кроз космос у ројевима, а на пут су их отпремиле напредне цивилизације.

Грузијски научник Османов З.Н.је прошле године урадио студију о начину препознавања таквог роја путем радио телескопа, о томе какве би особености требало да имају сигнали које одају, како их препознати. Тврди да ако их је послала цивилизација другог типа (по Кардашеву), онај огромни кинески радио телескоп може да их препозна на растојањима до 16000 светлосних година, а то је позамашан део наше галаксије.Османов иначе има подоста радова у озбиљним научним часописима.

Ако дођу до нас и навале на протоне нашег Сунца   :'(

vlaiv

Quote from: DraganTesic on January 12, 2022, 03:48:06 pmНегде сам прочитао да постоји квантни компјутер. Одавно су створене машине које стварају спрегнуте кванте. Неки тврде да су Кинези остварили комуникацију са сателитом користећи те спрегнуте кванте и да то, из разумљивих разлога, држе у тајности. Не знам како ти спрегнути кванти раде, али ако се могу користити за комуникацију, онда је могуће остварити тренутну везу, без обзира на одстојања па и свемирска. Тада и космос није тако велики. :)

Kvantna sprega (ako se pod tim pojmom podrazumeva quantum entanglement, a izvini jer ja koristim anglo saksonske termine, znam da nisi zagovornik toga - naprotiv, meni je tako lakše jer svu literaturu čitam na engleskom pa i usvajam njihove termine) se ne može koristiti za komunikaciju i svakako ne za komunikaciju bržu od brzine svetlosti.

Da bi došlo do sprezanja dva kvantna sistema - oni moraju da budu u lokalnom kontaktu, znači ne može se ostvariti kvantna sprega između tvog i mog kvantnog sistema ukoliko oni nisu u interakciji - a to znači na istom mestu u isto vreme.

Može doći do posrednog sprezanja ako postoji treći sistem koji prenosi to sprezanje. Znači spregnu se prva dva pa onda drugi i treći i onda su spregnuti i prvi i treći koji nisu bili u kontaktu - ali samo sprezanje se odvija u "lokalu" - prvi i drugi moraju biti u kontaktu i onda drugi "otići" do trećeg i tamo se spregnuti sa njim.

Tako da se spregnuti sistemi svakako moraju "poslati" na destinaciju brzinom manjom od brzine svetlosti (ili jednakom ako su u pitanju spregnuti fotoni).

Drugi problem je što se takvi sistemi ne mogu koristiti za komunikaciju. Zamisli da ti imaš jednu kockicu i ja imam drugu kockicu - onu običnu za "Ne ljuti se čoveče". Naše kockice su spregnute - kada ti dobiješ šesticu - i ja dobijem šesticu. Kada ti peticu, onda i ja peticu ... i tako do jedinice.

Probaj da osmisliš protokol za komunikaciju između nas dvojice. Pošalji mi pozdrav ili bilo šta na taj način.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Хвала Влаиве, од тебе, као и увек, научим нешто ново.