• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Istocna Vs Zapadna elongacija

Started by sashastar, January 29, 2006, 06:28:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Zanima me vase misljenje kada je bolje posmatranje planeta.
Mislim za Merkura i Veneru.
Kada su u najvecoj zapadnoj ili istocnoj elongaciji.
Ili je vam je potpuno isto.
Naravno bitno je vase posmatracko iskustvo po ovom pitanju.
Jer dobro se zna sta sve moze da zasmeta  
kada je istocna a sta kada je zapadna elongacija.

Sta vam vise odgovara ili sta vam je bolje ?

marino

Quote from: "sashastar"
Sta vam vise odgovara ili sta vam je bolje ?


pa lakse je navecer..tada je radni dan vec na kraju i ima se vise vremena..ujutro se bas treba spremiti na opazanja..mada je fora ljudima pokazati kako se venera, jupiter, saturn.. u teleskopu bez beda vide i po danu (lakse je uz dobro narihtanu eq montazu :lol: )

m
Vidulini Observatory

gucic

Pa ono...bolje je u sumrak. Tada je i vremenom sve tamnije, a kada je svitanje sve svetlije...Bolje uvece.

sashastar

Slazem se sa tobom Marino i Gucic.
To vam odgovara kao i meni ali ?
Zar nije problem u vesernjim casovim ili prvim nocnim recimo
-vece svetlosno zagadenje
-vece vazdusno zagadenje
-vece toplotno zagadenje mislim leti

Jer u kasnim nocnim i prvim jutarnjim satima sva ova zagadenja
koja sam naveo ipak su manja.
Samim tim i planete su prividno sjajnije.

marino

Quote from: "sashastar"
Jer u kasnim nocnim i prvim jutarnjim satima sva ova zagadenja
koja sam naveo ipak su manja.
Samim tim i planete su prividno sjajnije.


hmm, neznam odgovor na tvoje pitanje;) al ipak evo par rijeci;)
ostaje cinjenica kako mi je lakse odvojiti vremena uvecer nego ujutro..
svjetlosno zagadjenje na planetema i razlika ujutro ili navecer je minorna ili bolje rec zanemariva u cijellosti (i inace ne smeta toliko na planeama koliko na deep sky)

a za turbulencije...a ovisi..moze bit gore i ujutro i uvecer...neznam

m
Vidulini Observatory

gucic

Svejedno je. Skoro. Ma...pazi, kad su planete nisko - Merkur ili Venera, svejedno je-atmosfera je tu losa. Sto kaze Marino, mnogo je lakse odvojiti uvece vreme nego u ranu zoru. Mozda kad nista ne bih radio u zivotu i imao mnoogo para onda bih blejao po ceo dan u nebo i imao uvek vremena za te stvari. Ovako, tesko...  :(

sashastar

U svakom slucaju svima i meni odgovara uvece
Znaci istocna elongacija vise odgovara.

drago

Sve zavisi kolika je elongacija od Sunca,koje je godišnje doba,kakav je horizont,kakva je transparentnost...Light pollution nije prepreka za posmatranje dok turbulencije pri horizontu i u atmosferi svakako utiču.Svakako da je istočna elongacija pogodnija za posmatranje-naročito u proleće.
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

sashastar

Dobrodosao na forum.
Dobro je da novi clanovi polako pocinju da ulaze u razgovor.

A sto se tice istocne elongacije eto imacemo priliku
23.februara  koliko bude to moguce vidimo Merkur u njegovom
najboljem izdanju posle zalaska Sunca
jer je onda u najvecoj istocnoj elongaciji.

drago

Hvala Sashastar...pozdrav svima od A.D.Aristarh, i nadam se dobroj (buducoj) komunikaciji ...
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

marino

Quote from: "sashastar"
23.februara  koliko bude to moguce vidimo Merkur u njegovom
najboljem izdanju posle zalaska Sunca ..


...i tu predlazem svima da se Merkur promatra par dana prije...naime najbolja je njegova vidljivost  prije dostizanja najvise pozicije na nebu iznad horizonta jer je tada sjajniji nego za vrijeme max elong i kasnije..

m
Vidulini Observatory

Gugi

Quote from: "gucic"...Mozda kad nista ne bih radio u zivotu i imao mnoogo para onda bih blejao po ceo dan u nebo i imao uvek vremena za te stvari. Ovako, tesko...  :(


Eee Gucicu, ti nisi ozbiljan astronom :grin:
NIJE TESKO (i ustati rano ujutro, i opremu iznijeti, i fotkati) KAD SE NESTO VOLI I HOCE!!!  :P  8)

gucic

Paaa...meni nije problem da ustanem u 6. Ali je problem u tome sto ce mi ceo dan propasti i necu biti funkcionalan za rad i obaveze. A kad imas novca ne razmisljas mnogo o tome... Nekada sam blejao po celu noc, do svitanja. Uvideo sam da to bas nije prijatno jer coveku posle treba dva dana da oporavi.

Gugi

Argumenti su ti sasvim OK ali nas zivot ne bira trenutke kad ce nas obradovati nekim zgodnim astro fenomenom...Dzabe mi i vrijeme, i oprema i entuzijazam kad se spremam nesto uciniti kad dodju oblaci i sve pokvare...Stoga sam vise puta odlucio i po cijenu nenaspavanosti uhvatiti te zgodne trenutke (na predavanju sam naravno bio pospan, ali sretan zbog astro uspjeha)  :D

Maxscope

Ni jedno ni drugo.
Merkur i Venera se ne osmatraju najbolje ni tokom zapadne ni tokom istocne elongacije vec tokom dana.
Iz tog razloga se ne bih slozio sa nicijim argumentima koji su izneti ovde.
Sto se tice osmatranja tokom elongacija a sto je ipak pitanje na topiku, evo par reci.
Ipak da naznacim da Veneru relativno cesto posmatram danju, obicno kada osmatram Sunce, ali da "ashten" svetlost, pojaseve oblaka na Veneri nisam nikada video. Merkur sam osmatrao mnogo manje jer ga je teze naci ali tada nisam uocio nikakve detalje na disku a pogotovu ne kratere na Merkuru.
Dakle o elongacijama...................    
Sa Severne Hemisfere odakle je vecina nas (ako ne i svi mi na ovom forumu), Merkur se bolje vidi uvece tokom prolecnih meseci (kao sto je vec neko cini mi se to napisao), pogotovu marta i aprila, dok je tokom jeseni (septembar i oktobar) bolje osmatrati Merkur ujutro.
Razlog je taj sto je orbita Merkura tokom ovih sezona najnagnutija u odnosu na horizon, tako da tada planeta dostize maximalnu separaciju od Sunca i time najbolju vidljivost.
Tokom maximalne VECERNJE udaljenosti Merkur se moze osmatrati oko dve nedelje pre i nedjelju nakon najvece udaljenosti, dok je za JUTARNJU  najvecu udaljenost obrnuto, jedna nedelja pre i dve nedelje nakon maximalne elongacije. Merkur uobicajeno nije nista vise od malog diska koji se sav "trese" usled lose vodljivosti zbog blizine horizontu. Usled toga nikada ne treba koristiti uvecanje vece od 200X i to kada su uslovi maximalno dobri.
Osmatranje ujutro daje generalno bolje rezultate jer je manje kontrasta izmedju neba i planete, dakle planetu treba pronaci cim se pojavi iznad horizonta i pratiti je dok je jos nebo tamno pre zore.
Sto se tice osmatranja Venere i tu postoji jedna malo poznata stvar. Nikada ne treba osmatrati Veneru kada je najsjajnija odnosno najbriljantnija.U teleskopu na nocnom nebu Venera je previse zaslepljujuci objakat za dobro i komforno osmatranje.
Na Veneri se ponekad mogu osmatrati oblaci i takozvana "ashten" svetlost. Sam to nisam naravno nikada video kao sto sam vec i napisao, ali redovni i uporni osmatraci imaju dobre sanse da vide ovaj fenomen u atmosferi Venere. Dosta amatera tvrdi da je videlo ovaj fenomen za koji naucnici smatraju da je verovatno efekat slican aurori ovde na Zemlji, iako sami zvanicni astronomeri jos nikada nisu videli i potvrdili postojanje ovog efekta. Ovaj efekat je najvise vidjen mesec do dva pre inferiorne konjukcije.
Da bi videli efekte oblaka filteri mnogo pomazu. Pre svega ultraljubicasti i plavi (W 38A i W 47).
Iz istog razloga treba izbegavati Schmidt-Cassegrains teleskope cije korekciono staklo upija ultraljubicastu svetlost. Za fotografisanje je jos preporcljiviji W 18A ultraljubicasti filter.
Osmatranje ove dve planete danju ima problem nalazenja planeta, pogotovu Merkura, a naravno blizina i sjaj Sunca predstavljaju potencijalnu opasnost.
Na Merkuru je moguce osmatrati tamne i svetle prelaze ali samo pod izuzetnim osmatrackim uslovima. Dakle bez imalo vetra, mirnom atmosferom i pogotovu produzenim stitom od tamnog kartona ili papira najmanje 50 cm. ispred otvora teleskopa, da sunceva svetlost ne bi ulazila u tubus. Merkur je veoma jasan disk a postoje osmatraci koji verovali ili ne zaista tvrde da se tada mogu videti sitne tackice po krem povrsini diska (kao "smirgl" papir) sto ipak nije jasno da li se zapravo radi o kraterima na Merkuru ili necem drugom.
Da, zaboravio sam....Osmatranje Venere po noci ili u kasni sumrak takodje ima jos jedan veliki problem. Sve opticke nepravilnosti i aberacije teleskopa ce izaci na videlo.
I najmanja kromatska aberacija kod refraktora ce se pokazati kao veliki plavi ili ljubicasti disk oko Venere. Sekundarno ogledalo kod Newtona ce od Venere naciniti zvezdu sa ogromnim krakovima a sve ce se odraziti na rezoluciju, simetriju faza, boju diska i jasnocu detalja na planetama.
Pored toga, najgora aberacija se nece pojaviti u teleskopu vec u zemljinoj atmosferi. Disperzija prouzrokovana refrakcijom atmosfere. Ako nekoga bas zanima detaljno objasnjenje ovoga neka napise pa cu kasnije objasniti, jer bih sada vec zavrsio ovaj topik koji sam vec ionako prekomerno oduzio :-)
Sve ove kombinacije cine da su najgori uslovi za osmatranje Venere, tamno nebo i blizina horizontu.
Kada se osmatra tokom dana, Venera je naprosto biser na nebu cije se faze lako i bez problema vide, a nikakave opticke anomalije teleskopa nece biti vidljive kada je pozadina duboko plava. KOntrast izmedju terminatora i limba planete je takodje vidljiv.
Zato i tvrdim da se obe planete najbolje osmatraju tokom dana a ne ujutro ili uvece.