• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Oprema za pocetnike (do 600e)

Started by iDzony, April 17, 2020, 10:38:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Quote from: Sinisa on May 25, 2020, 07:55:10 pmKoristim ga vecinom za vizuelnu astronomiju,imam lepo nebo iz dvorista pa mi je to nekako najlepse. Ali ponekad nesto i fotnem,cisto ako zelim da vidim koji detalj  :)  Motorizovao sam samo RA osu. Kada fotkam okacim DSLR na fokuser,useverim,izbalansiram,ukljucim pracenje i hvatam snimke objekta kog zelim po 20 sekundi po frejmu,bez guidinga ili podesavanja po DEC (pre motora sam sam okretao slow motion rucicu  ;D ,tako da mi ovo dodje kao milina )

Ali ima veoma mnogo problema sto se tice astrofotografije. Ponekad (na primer sinoc i preksinoc),montaza je jednostavno previse "setala",i mazala je zvezde i ispod 20 sekundi po ekspoziciji. Neki frejmovi su imali lepe tackaste zvezde,a neke su bile razmazane,greska je bila nasumicna.
Drugi primetni problem je veoma ocigledna koma.
Ti problemi su jako frustrirajuci ako se neko fokusira iskljucivo na astrofotografiju,ali ja to resim tako sto skinem DSLR,navrnem okular i gledam svojim ocima  ;D

Rese se ti problemi i sa vecim investiranjem,ali jednostavno meni je ovo dovoljno za povremeno fotkanje,a jako komforno za vizuelnu astronomiju  :)
Evo nesto sto sam uradio pre koje vece,isfotkao sam 80 frejmova M51,od toga sam odbacio 17 zbog razmazanih zvezdi,i ostala su 63 iskoristiva frejma

63x20" na 1600ISO. (21 min)
20 darkova,bez fletova.
Messier 51 by Sinisa Niksic, on Flickr

Opa...pa, bravo majstore! :)