• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban okular prečnika 0,965 Inch za refrakcioni astronomski teleskop

Started by vukale, May 15, 2020, 12:29:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vukale

Potreban mi je okular prečnika 24,5 mm (0,965 Inch) za refrakcioni astronomski teleskop D=4 1/2, F=900 mm. Unapred hvala svima koji mogu da mi daju informaciju gde mogu u Srbiji da kupim ovaj okular, nov ili polovan. Hvala You cannot see attachments on this board.

Yagodinac

Quote from: vukale on May 15, 2020, 12:29:31 pm...za refrakcioni astronomski teleskop...

Reflektorski  ;D

Kod nas to niko novo ne prodaje, probaj na Aliexpress. I nisu skupi, premda ako bi uspeo da nekako nabaviš i zameniš fokuser i staviš 1.25", tvoj teleskop bi dao sasvim sigurno bolju sliku. Svojevremeno sam imao neki mali ahromat 70mm sa 0.965" okularima; kad sam prislonio običan 1.25" Plossl preko fokusera, dakle ne ušrafio već onako bezveze prislonio - slika je progledala. FOV veći, jasnije, svetlije, oštrije u centru... Naravno da to zavisi od konkretnih okulara koje porediš, ovi moji su bili baš žnj. Doduše postojali su i japanski Abbe 0.965 Ortho koji su bili sveti gral planetarnih teleskopa tamo negde sedamdesetih, ali danas 0.965 uglavnom prave za Optisan i slične Lidl-teleskope.

Sinisa

Meni taj fokuser na fotografiji izgleda kao 1.25" sa adapterom za 0.965" (nisam siguran ali kao da na fotografiji vidim mali šrafić koji drži adapter) Ako je tako,onda samo treba skinuti taj adapter i koristiti normalne 1.25" okulare  ;D
150/750 EQ3