• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Idiot fotoaparat

Started by mitja, August 13, 2021, 11:30:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Evo sedim u busu I vozim se na posao. Obicno kad je tako slusam muziku I to vreme koristim da se otisnem u neke svoje snove ili razmisljanja.
I tako padne mi na pamet fotosenzor. Imam nekoliko idiot digitalnih aparata. Razmisljam u njima su OK fotosenzori. Ako bih sklonio sociva mozda bih dobio neku lepu planetarnu kameru. I tako dodjem do razloga zasto je to nemoguce... Softverski zakljucan fokus? Ili sam sofver? Da mi postoji neki nacin da se uradi takav mod?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on August 13, 2021, 11:30:17 amEvo sedim u busu I vozim se na posao. Obicno kad je tako slusam muziku I to vreme koristim da se otisnem u neke svoje snove ili razmisljanja.
I tako padne mi na pamet fotosenzor. Imam nekoliko idiot digitalnih aparata. Razmisljam u njima su OK fotosenzori. Ako bih sklonio sociva mozda bih dobio neku lepu planetarnu kameru. I tako dodjem do razloga zasto je to nemoguce... Softverski zakljucan fokus? Ili sam sofver? Da mi postoji neki nacin da se uradi takav mod?

Mozda "lepa" al ne baš preterano dobra planetarna kamera :D

Zapravo je bolje da se razmišlja u pravcu DSO kamere nego planetarne kamere. Koliko ja znam, ni jedan od tih "idiota" ne snima film bez kompresije. Sa druge strane sa chdk-om možeš da snimiš raw na većini canon-ovih idiota.

Jedini problem je što ne možeš da skineš objektiv. Svaki put kad se kamera upali, foto aparat prođe sekvencu provere objektiva (izvuče ga skroz i uvuče) i ako to ne uspe - odbija da radi.

O ovom ima i wiki članak:

https://en.wikipedia.org/wiki/E18_error

Jedno od rešenja bi bilo da se izvade optički elementi/sočiva a da mehanizam ostane kako treba - znači da plastika ostane gde jeste i da se može pomerati normalno, ali da sočiva budu uklonjena.

Drugo rešenje je da se radi afokalna metoda - znači da se upari fokalna dužina objektiva kamere sa fokalnom dužinom okulara i da se tako fotka.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Lepo vece zelim. Moje iskustvo je da bolje kupiti webkameru, nego unistiti  dobar idiot aparat neked sam upao u bas ovu temu i uspeo sam da unistim panasonic lumix foto aparat...

Yagodinac

Ti lumiksi su bili dobri prozumeri pre 15-ak godina, sećam se da sam ozbiljno razmišljao da kupim jednog. I sad kad vidim ponekog na prodaju za sitne pare, ja se setim toga... Mana su im litijumske baterije koje brzo odu i onda možeš da se slikaš. Ali u astronomiji su mogli da budu korisni: staviš ga na mikrostejdž pa sve to na teleskop, zumiraš desetak puta i udri planete sve do zore.

Boka76

Evo par slika sto sam onda pre 10 god  uspeo da napravim sa pananosin lumix lz10 sad sa 500d canon direkt fokus ili okularna projekcija nemogu ovo da izvucem.