• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Putovanje kroz vreme je nemoguće!!!

Started by r2d2, March 10, 2019, 08:36:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

March 10, 2019, 08:36:21 am Last Edit: March 10, 2019, 08:50:38 am by r2d2
(rešenje zašto ne vidimo danas putnike iz budućnosti iz doba kada je nauka napredovala)
*
Vremensko putovanje
U isti mah i moguće i nemoguće.
Fizika nema navodno ništa protiv
putovanja kroz vreme
ali i ima,
videti uskoro svi ćemo
ako pročitamo redom
(nikako inverzibilno)
Da bi kroz vreme putovali
unazad recimo
u prošlost
morate znati
tačno gde je planeta
Zemlja bila u tom trenutku u odnosu na Sunce.
Tačno a bogami i precizno.
Jer ako bi se sada vratili 10 minuta ranije u vremenu a u istom prostoru našli bi ste se u praznom prostoru. Planeta Zemljica kruži oko Sunašca i za 10 minuta se pomerila. Dobro, reći će sa žarom u rečima ljubitelji SF-a, nek naučnici izračunaju tih 10 minuta promene polažaja i eto. Njutnova Mehanika iz osnovne škole...
*
Vrlo mudro, vrlo mudro, priznati moramo, ali ,ali, ali,
*
Ta ne kruži naša planetica samo oko Sunašca. Sunce milo kruži i oko centra Mlečnog puta, zajedno sa malim čovečuljcima na plavom klikeru... Zvezde i sve ostalo (gas, prašina, magline) okreće se oko jezgra Mlečnog puta brzinom od 220 kilometara u sekundi.
Jopet ljubitelji SF-a bi zakreštali:
- Ništa to nije, ništa to nije...
Malo komplikovano ali i tih 10 minuta bi mogli da izračunamo nekako uz neke jake kompjutere: položaj Zemlje, polažaj Sunca u odnosu na Crnu Rupu u centru naše Galaksije....-
Ali, ali, ali...
Naša galaksija se kreće oko zamišljene tačke u odnosu na lokalne galaksije, mali i veliki magelanovi oblaci, i još patuljastih galaksija a svi zajedno se krećemo ka galaksiji Andromedi brzinom oko 110 kilometara u sekundi...
Sad svi ljubtelji SF-a već ćutkaju po malo jer uvideše gde sve to može voditi...
Ali jedan mali iz zadnje klupe hrabro ustane i reče:
- Ti nas zbunjuješ, šta me briga za Lokalnu Grupu Galaksija, na kraju krajeva, sad nas želiš zajebati u tvom naumu da dokažeš da je nemoguće putovati kroz vreme, pa češ pomenuti i kretanja klastera galaksija, ali ja imam rešenje na osnovu čega ipak možemo napraviti vremeplov koji bi znao tačan položaj XYZ nas pre 10 minuta.-
Ćutim minut posle izlaganja ovog malćika.
Malko sam sretan jer neko se usprotivio, mućno glavom, ali i dalje je u zamci. Puštam da završi.
- Koje rešenje imaš o plemeniti? -
- Svemir sadrži Pozadinsko Zračenje koje nastalo nešto malo posle Big Band Show-a . Naših 10 minuta unazad i položaj možemo odrediti na osnovu brzine naše galaksije. Mlečni put se kroz svemir kreće brzinom od 631 kilometra u sekundi, mereno u odnosu na pozadinsko mikrotalasno zračenje.
- Tačno - rekoh ali ima tu 2 problema.
- Koja? -
Svemir kompletni je danas u stanju ubrzanog širenja.
Druga stvar da bi tačno svaku brzinu naše planete znali morali bi tačno da znamo trenutni položaj u odnosu na celokupni kontinum i Svemir. Mi kada gledamo zvezde galaksije klastere vidimo samo daleku prošlost, ali ne i trenutno stanje celog svemira....
*
Nisam imao srca da uvodim i Lorencove transformacije vremena u raspravu..