• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pluton

Started by Danijel, June 24, 2020, 05:13:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Noćas snimljen iz zvjezdarnice Apollo - patuljasti planet Pluton, nekada deveti, najudaljeniji planet Sunčeva sustava. :)


Patuljasti planet Pluton
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Bravo. U Strelcu treba biti vešt da ga nađeš... Čekaj bre, danas sve to nalazi GoTo  ::)

Danijel

Ma možeš se slikat s GoTo, ni to ne pomaže jer od svih tih točkica ipak trebaš znati koja je prava. Ja sam koristio Pluto Tracker da bih ga mogao identificirati.  ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo fotka od 24.6. navečer i od jučer.


Patuljasti planet Pluton
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

Jučer se malo navukla nekakva visoka naoblaka i to se odmah primjetilo na snimcima. Pluton je slabije vidljiv.


Patuljasti planet Pluton
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Da, vidi se da se pomerio  8)
U vezi Thesklive se godinama nerviram, a oni nikako da isprave, a to je nekoliko (desetina) linija koda; što ne mogu da pronađem kako da pomerim vreme na datum koji meni odgovara, a ne samo +/- 72h. I nervira me što ne stave neku razmeru na mapu, otkud sad znam koliko je ono uglovnih stepeni... Šteta, da reše tih par stvari sajt bi bio mnogo upotrebljiviji za nas astrofotografe i vizuelce.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Bas je patuljast. :)
Bravo Danijele!

Danijel

Hvala ti Luger! :)

Evo i Plutona od 27. i 28.6.2020.


Patuljasti planet Pluton, 27.6.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


20-336-27-0-C-F
by Astronomski magazin, on Flickr

Sad mi ostaje da napravim nekakvi prikaz u obliku mozaika na kojem bi se onda vidjelo kretanje Plutona među zvijezdama. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

To sam ja već pokušao da uradim umesto tebe  ;D ali je problem u tome što je nejednako kropovano. Moraš da upotrebiš originalne fajlove, nekropovane, a ako zapneš u PS-u oko pravljenja animacije - evo tutoriala, doduše za CS3 ali je uglavnom slično i na ostalim verzijama.

Danijel

Ne samo da je nejednako cropano nego je i nejednako orijentirano. Nisam vodio računa oko orijentacije fotoaparata na teleskopu. Kasnije sam skužio, jer mi ispočetka nije bilo u planu raditi takav projekt, samo sam htio snimiti Pluton i ništa više. A sad, kad se skupilo toliko materijala, bit će puno posla oko toga jer sam si sam zakomplicirao budući posao. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ovako iz glave; ubaciš dva snimka kao slojeve (layer), selektuješ prvi i podesiš transparenciju dole desno na 50%. Onda selektuješ ceo gornji layer (CTRL + A), edit > free transform (ili levo u alatima odabereš krop, pa desni taster > free transform). Odzumiraš snimak i oko ćoškova možeš da rotiraš gornji layer odokativnom metodom; posle levo u tabu sa alatima odabereš strelicu i pozicioniraš gornji sloj zvezdu na zvezdu. Na kraju layer > flatten image.

Sorry ako ove osnovne stvari već znaš, ali čisto neka ostane na forumu jer će pre ili kasnije nekom novajliji zatrebati.

Danijel

Hvala na uputama, nisam baš nešto napredni korisnik u Photoshopu. Uglavnom mrdam po krivuljama, bojama i slično. Ove napredne tehnike mi nisu baš "sjele".  :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Misija napokon završena. :)

Tekst se nalazi ovdje, a mozaik vam predstavljam tu ispod.


Patuljasti planet Pluton, 06.2020.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Bravo za rad  ;D
Kad čovek pokuša nešto što je samo na prvi pogled jednostavno, recimo da snima Pluton na svaka dva dana pet puta i napravi animaciju ili štagod slično - susretne se sa gomilom problema od kojih je naša ovdašnja klima jedan od najvećih. Nema šanse da bude vedro onda kad meni treba, a i kad bude vedro ja po Marfijevom pravilu obavezno radim noćnu smenu.

Dakle još jednom bravo  ;)

Danijel

Hvala ti Yagodinče, imao sam sreće da sam bio slobodan tih noći i da je vrijeme poslužilo. Snimao bih ja još ali se vrijeme pogoršalo i onda sam tu stao. Sada sam u penziji i kao penzić imam sve vrijeme svijeta tako da to više nije problem. Problem će biti samo meteorološko vrijeme, na to ne mogu utjecati. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT