• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zwo asi 120

Started by mitja, July 21, 2020, 05:18:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Kolege astronomi,

Doslo vreme da krenem u nabavku ove kamere. Plan je da se fokusiram na planete. Sa Skywatcherom sam vec razgovarao o nabavci teleskopa ali bih hteo da vidim iskustva sa nabavkom ove kamere preko telescope express-a. Dakle postoje dve opcije. Jedna je da je nabavim kod nas u teleskop centru Ali cena od 33000 dinara mi je malo visa. Preko ovog sajta kamera kosta 150 evra plus troskovi slanja.
Zanima me vase misljenje u vezi nabavke iste. Koje su prednosti I mane jedne I druge opcije.

Vedro nebo.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Svakako nemačka cena plus slanje, plus naš PDV i carina nisu 33000  :) Uštedećeš verovatno za jedan Ortho ili Planetary u Teleskop Centru npr, što bih ja rado posedovao kao kombinaciju uz tu kameru kad su planete u pitanju. Mana je nemačka garancija; šanse da će ti zatrebati su oko 0% ali u tom slučaju ti šalješ nazad i plaćaš slanje, a ovako Lajoš šalje. U suštini izađe skoro na isto.

vlaiv

Nisam siguran da je TS najjeftinija opcija.

Dosta dugo je bila ali su malo podigli cene a i poštarina je skočila.

Trenutna cena kada bi se nabavljalo iz TS je:

154.31e + 24.14e poštarina = 178.45e

Na to treba dodati 10% carinu i 20% PDV-a, znači total je ~235.55e

Sa druge strane kod FLO-a (First Light Optics) bi to izašlo ovako:

Cena kamere ~140.07e + 14.6e obična pošta (ne DHL) = 154.67

Odnosno posle carine i PDV-a - ~204.16e

30e povoljnije u ovom slučaju. Možda ne čitav okular, al bar pola :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC