• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj prvi teleskop

Started by Stargazer97, July 31, 2020, 06:09:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stargazer97

Pozdrav svima!

Oduvek sam uživao posmatrati noćno nebo, zvezde, mesec, planete... Rado sam to delio i sa drugima, koliko me to smiri i upotpunjuje. Nedavno mi je bio rođendan, i kolege sa posla su mi kupili teleskop! Baš su me oduševili i hvala im mnogo na tome. U pitanju je Bresser Lunar 60/700. Kupili su ga polovnog, ali je u dobrom stanju. Koliko sam mogao videti na internetu, novi košta oko 100 evra. Možda nekome sitnica, ali takav poklon meni mnogo znači...

Ja kao amater, početnik u svemu ovome, sam istraživao po internetu kako se koristi, i posle nedelju dana istraživanja sam, valjda, shvatio kako to sve funkcioniše. Uz teleskop sam dobio i 2 okulara, 12.5mm i 4mm, uz barlow lens 3x i moon filter. Prvo šta sam ugledao jeste Saturn i njegov prsten, posle mnogo muke i strpljenja da namestim fokus. Ali što ćešće ga koristim, sve mi lakše ide. Posle sam Mesec, Jupiter i njegove satelite i na kraju Mars, kao crvenu malo veću tačku. Pokušavao sam da gledam M galaksije ali mi nešto ne ide... Nisam ni siguran da li mogu takvo nešto da vidim sa ovakvim početničkim teleskopom, ali koliko sam čitao po stranim forumima trebalo bi da se vidi, naravno ne nešto spektakularno.

Isto tako smatram da okulari koji su bili uz ovaj teleskop, nisu baš kvalitetni. Imaju oznaku H, a koliko sam istraživao na internetu, mnogo bolji su Plosl ili Gold Line, pa verujem da bi drugi, kvalitetniji okulari, dali mnogo bolje rezultate.

I još ne znam kako da nazovem, cev koja izlazi prilikom fokusiranja, zupčasta letva ( ne znam stručan naziv, ne zamerite  :) ) je mnogo labava, ne znam da li to može možda da se zategne.

Ako neko može da podeli sa mnom iskustva o takvim teleskopima, ako je već neko imao slične, kao i sve savete, mišljenja, koji okulari su optimalni, uvećanja, kao i šta bih mogao da posmatram. Bilo bi mi izuzetno drago čuti vaša mišljenja.

Još jednom veliki pozdrav i veliko hvala na izdvajanju vremena:)

Sinisa

Dobrodošao na forum!!

Mislim da je dosta nas krenulo sa takvim teleskopima iz svog dvorišta/terase i ne bi me čudilo da svi imaju iskustva sa njima.

Takav teleskop je okej za veće planete i mesec kao što si do sada gledao,i mislim da može nekoliko objekata dubokog neba da se vidi sa njim u ovoj sezoni,u zavisnosti od toga kakvo ti je nebo. Ako vidiš mlečni put iznad sebe,koristeći okular od 12.5mm mislim da ćeš moći gledati:
Messier 13,zbijeni skup zvezda u Herkulesu
Double Cluster, dva otvorena skupa zvezda u perseju
Messier 31, Andromedinu galaksiju
Messier 45, Plejade u biku

Okulari su ti 0.965 inča (2.4cm) široki,jel da?
Današnji standard su okulari od 1.25 inča,i to je mnogo lakše naći nego 0.965.

Inače cev sa zupčastom letvom se zove,jednostavno,fokuser :D

Iako je veoma lep poklon,mislim da ćeš brzo taj teleskop prerasti :)
150/750 EQ3

Stargazer97

Quote from: Sinisa on July 31, 2020, 08:14:37 pmDobrodošao na forum!!

Mislim da je dosta nas krenulo sa takvim teleskopima iz svog dvorišta/terase i ne bi me čudilo da svi imaju iskustva sa njima.

Takav teleskop je okej za veće planete i mesec kao što si do sada gledao,i mislim da može nekoliko objekata dubokog neba da se vidi sa njim u ovoj sezoni,u zavisnosti od toga kakvo ti je nebo. Ako vidiš mlečni put iznad sebe,koristeći okular od 12.5mm mislim da ćeš moći gledati:
Messier 13,zbijeni skup zvezda u Herkulesu
Double Cluster, dva otvorena skupa zvezda u perseju
Messier 31, Andromedinu galaksiju
Messier 45, Plejade u biku

Okulari su ti 0.965 inča (2.4cm) široki,jel da?
Današnji standard su okulari od 1.25 inča,i to je mnogo lakše naći nego 0.965.

Inače cev sa zupčastom letvom se zove,jednostavno,fokuser :D

Iako je veoma lep poklon,mislim da ćeš brzo taj teleskop prerasti :)

Pozdrav Siniša! :)

Da, baš gledam iz mog dvorišta sa sela. Boravim i u gradu, ali mnogo svetla ima tamo nego na selu. :D

Okulari su 2.4cm široki, kao što si i rekao. Gde bih mogao naći sa 0.965 inča? Ili bih možda nekako mogao da promenim samo dijagonalno ogledalo na 1.25 inča? Pretpostavljam da ću bolje videti sa nekim drugim okularima koje sam naveo. Planiram da kupim u skorije vreme okular Gold Line 9mm kao i Plosl, 32mm ili 20mm, možda i oba. Valjda bi to bila dobra kupovina?

Pokušaću u narednom periodu da gledam sve ovo što je navedeno. Vidim mlečni put, i nebo posmatram kroz aplikaciju na telefonu SkyView. Mislim da se na play store-u plaća oko 200-300 dinara, ali je mnogo korisna i dosta pomaže. Mislim da sve ima.

Slažem se da ću brzo prerasti taj teleskop, ali smatram da mi je za prvu ruku super! Vremenom će doći nešto veće i moćnije.

Hvala na izdvajanju vremena i svako dobro! :)

vlaiv

Ako je stvarno u pitanju 0.965" fokuser i diagonala - bojim se da ti se jednostavno ne isplati nabavljati druge okulare.

Da bi mogao da koristiš druge okulare, treba ti fokuser od 1.25" - ili to ili da probaš negde da nađeš 0.965" okulare - ali bojim se da to više niko ne prodaje.

Ako želiš da koristiš 1.25" okulare na tvom teleskopu, treba će ti određen "adapter" - odnosno recimo ova dijagonala:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6043_TS-Optics-90--Hybrid-Erecting-Prism---upright-and-correct-image---0-96-and-1-25-inch.html

Sama ta dijagonala bez poštarine, carine i poreza košta 50e. Sa poštarinom, carinom i porezom će te izaći više nego nov takav teleskop, pa čak i bolji model. Ne isplati ti se ulagati u to.

Možda je napametnija stvar koju možeš da uradiš - jednostavno iskoristi taj teleskop da naučiš što više stvari vezano za noćno nebo - kako da posmatraš, kako da nađeš objekte, kolika povećanja treba koristiti, kad je atmosfera dobra za posmatranje kad nije i slično.

Taj barlow x3 možeš odmah da ostaviš sa strane - on ti jednostavno neće trebati. Tvoj teleskop će realno moći da pokaže uvećanja do ispod x100.

Uvećanje teleskopa sa određenim okularom se dobija tako što podeliš njihove fokalne dužine. 700mm sa 4mm okularom će ti dati x175. To je realno veće uvećanje nego što taj teleskop može da pruži i biće korisno samo za duple zvezde i mesec.

Moon filter takođe ostavi sa strane - 60mm prečnik objektiva neće dati vrlo svetlu sliku meseca, pogotovu na tim uvećanjima koje trenutno imaš.

Sa 12.5mm okularom ćeš imati uvećanje od x56. To je dosta veliko uvećanje. Idealno bi bilo da imaš okular od 20mm za objekte tamnog neba - galaksije, zvezdana jata i magline. Možeš probati i sa 12.5mm, pošto ti je to realno jedina opcija.

Skini Stellarium - to je besplatan planetarni program za PC kompjuter - i sa njim ćeš moći da kreneš da učiš gde se šta nalazi na nebu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

I ja da poželim dobrodošlicu; realno većina nas se pre ili kasnije igrala takvim teleskopima pa nam te (slatke početničke) muke nisu strane. E sad, kako da unaprediš teleskop... Bojim se nikako, to je otprilike što je. 24mm je zapravo taj famozni 0.965 inča standard koji je odavno napušten u korist 1.25 inča kalibra. Razlog je činjenica da jeftin 1.25 okular ima veće površine, opušteno se konstruiše i opušteno proizvodi, robusnije deluje (što je nebitno) i lakše daje šire vidno polje - FOV (što je bitno). Ja sam npr upoređivao onako odokativno, držeći rukom preko 0.965 fokusera neki desetak mm 0.965 i 10mm 1.25 plossl - recimo da je 1.25 okular čista pobeda po svim gorenabrojanim parametrima - a pazi, držao sam ga rukom... Šta bi bilo da sam imao regularan fokuser? Razlika bi bila još veća.

Probaj da proguglaš na Aliju, oni tamo i prave sve te male teleskope pa možda nešto od okulara i ima u ponudi, mada iskreno nisam video nikad u životu da se nudi nešto drugo sem ta dva 12.5 mm i 6mm (ili beše 4mm...) u 0.965" standardu. Drugim rečima, uživaj u tome a kad ti sve dosadi daš klincima iz komšiluka, pare koje si pripremio za nov auto uzmeš i obratiš se ovde nama na forumu za savet pošto, jelte, trošenje tuđih para je naš najomiljeniji hobi.

Stargazer97

Quote from: vlaiv on August 01, 2020, 01:40:26 amAko je stvarno u pitanju 0.965" fokuser i diagonala - bojim se da ti se jednostavno ne isplati nabavljati druge okulare.

Da bi mogao da koristiš druge okulare, treba ti fokuser od 1.25" - ili to ili da probaš negde da nađeš 0.965" okulare - ali bojim se da to više niko ne prodaje.

Ako želiš da koristiš 1.25" okulare na tvom teleskopu, treba će ti određen "adapter" - odnosno recimo ova dijagonala:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6043_TS-Optics-90--Hybrid-Erecting-Prism---upright-and-correct-image---0-96-and-1-25-inch.html

Sama ta dijagonala bez poštarine, carine i poreza košta 50e. Sa poštarinom, carinom i porezom će te izaći više nego nov takav teleskop, pa čak i bolji model. Ne isplati ti se ulagati u to.

Možda je napametnija stvar koju možeš da uradiš - jednostavno iskoristi taj teleskop da naučiš što više stvari vezano za noćno nebo - kako da posmatraš, kako da nađeš objekte, kolika povećanja treba koristiti, kad je atmosfera dobra za posmatranje kad nije i slično.

Taj barlow x3 možeš odmah da ostaviš sa strane - on ti jednostavno neće trebati. Tvoj teleskop će realno moći da pokaže uvećanja do ispod x100.

Uvećanje teleskopa sa određenim okularom se dobija tako što podeliš njihove fokalne dužine. 700mm sa 4mm okularom će ti dati x175. To je realno veće uvećanje nego što taj teleskop može da pruži i biće korisno samo za duple zvezde i mesec.

Moon filter takođe ostavi sa strane - 60mm prečnik objektiva neće dati vrlo svetlu sliku meseca, pogotovu na tim uvećanjima koje trenutno imaš.

Sa 12.5mm okularom ćeš imati uvećanje od x56. To je dosta veliko uvećanje. Idealno bi bilo da imaš okular od 20mm za objekte tamnog neba - galaksije, zvezdana jata i magline. Možeš probati i sa 12.5mm, pošto ti je to realno jedina opcija.

Skini Stellarium - to je besplatan planetarni program za PC kompjuter - i sa njim ćeš moći da kreneš da učiš gde se šta nalazi na nebu.


Pozdrav Vlaiv,

Onda od nabavke drugih okulara ništa. Držaću se saveta i gledati da iskoristim ovaj teleskop maksimalno, pa posle nekog vremena kupiti bolji.

Za Barlow sam i ja tako zaključio da je bolje da ga ostavim sa strane, jer mi ničemu ne može poslužiti. Probao sam ćak da gledam sa Barlowom ali je skoro pa nemoguće videti išta sa tim, tako da sam ga ostavio.

Što se tiče moon filtera, mogu reći da mi ipak pomogne malo. Kada gledam mesec bez tog filtera, ipak bude svetla slika meseca kada padne noć, pa kada se odmaknem od okulara treba mi malo vremena da mi se oko smiri, s toga ga ipak koristim. Mesec bez filtera sam jedino posmatrao kada nije bila noć, tipa oko 19:30.

Skinuću i Stellarium, da istražim i to.

Hvala na savetima i svako dobro! :)

Stargazer97

Quote from: Yagodinac on August 01, 2020, 10:16:02 amI ja da poželim dobrodošlicu; realno većina nas se pre ili kasnije igrala takvim teleskopima pa nam te (slatke početničke) muke nisu strane. E sad, kako da unaprediš teleskop... Bojim se nikako, to je otprilike što je. 24mm je zapravo taj famozni 0.965 inča standard koji je odavno napušten u korist 1.25 inča kalibra. Razlog je činjenica da jeftin 1.25 okular ima veće površine, opušteno se konstruiše i opušteno proizvodi, robusnije deluje (što je nebitno) i lakše daje šire vidno polje - FOV (što je bitno). Ja sam npr upoređivao onako odokativno, držeći rukom preko 0.965 fokusera neki desetak mm 0.965 i 10mm 1.25 plossl - recimo da je 1.25 okular čista pobeda po svim gorenabrojanim parametrima - a pazi, držao sam ga rukom... Šta bi bilo da sam imao regularan fokuser? Razlika bi bila još veća.

Probaj da proguglaš na Aliju, oni tamo i prave sve te male teleskope pa možda nešto od okulara i ima u ponudi, mada iskreno nisam video nikad u životu da se nudi nešto drugo sem ta dva 12.5 mm i 6mm (ili beše 4mm...) u 0.965" standardu. Drugim rečima, uživaj u tome a kad ti sve dosadi daš klincima iz komšiluka, pare koje si pripremio za nov auto uzmeš i obratiš se ovde nama na forumu za savet pošto, jelte, trošenje tuđih para je naš najomiljeniji hobi.

Pozdrav Yagodinac

Poslušaću sve savete što su mi ovde ljudi naveli, s toga, gledaću da iskoristim ovaj teleskop koliko mogu, a mislim da ću ga brzo i prerasti. Trebam već da skupljam pare za novi :D

Mada ja sam sa njim mnogo zadovoljan, juče sam posmatrao Plejade M45, ja sam bio oduševljen....Vidi se kao veliki skup zvezda, s tim da su neke sjajnije neke ne. Prelepo! Gledao sam i Albireo, jasno su se videle dve zvezde jedna do druge, jedna svetlije boje, druga tamnije. Probaću večeras M31, M32...

Uglavnom, još istražujem!

Hvala na savetima! :)

dedskin114500

Dobro je imati bilo sta .

Ja izadjem i sa dvogledom.

A svoju EQ2 montazu sam bio prepravio da moze Motor i da moze Fotoaparat , pa sam teleskop batalio i slikao tako.

Tako da , ako covek nije navikao na bolje dobro je , a kad naviknes na bolje , e onda je druga stvar.


DA ti kazem , imama ja Japanski teleskop 60/700 mislim da je , sa isto 0.925 Focuserom .

Ako su mi ostali delovi mogu ti to sve dati sta imam pa ti vidi jel ti nesto pomaze .