• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Afokalna metoda

Started by CyberianIce, August 05, 2020, 02:29:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Pre deset godina sam probao afokalno da fotkam idiotom i tu je sve prilicno jasno, a sad bih da probam sa DSLR kamerom jer uvecanje koje daje 800mm OTA u prajmu, nije dovoljno za planete.

Interesuje me kako se radi afokalno sa DSLR kamerom, tj na sta tu treba obratiti paznju. Koji objektiv koristiti, da li koristite zoom na objektivu, koje okulare koristiti, tj na sta obratiti paznju kod izbora okulara.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Radi loše. Ja probao svojevremeno sa 20D i mikrostejdžom i... Problem je sve, na prvom mestu je skalamerija glomazna i ljulja se, na drugom (zapravo na prvom) nikad nisi siguran da je to sve 100% u osi što se na širokom uglu itekako uoči. Na planetama bi trebalo da bude manje uočljivo, ali imaš i treći problem: optika. Ubikvitarni 18-55 svakako nije nešto najoštrije, naročito kad ga staviš na 55mm. Drugim rečima trebalo bi da dobiješ malo bolje rezultate nego kompaktom jer je limit sve gorenabrojano, tako da džabe što imaš bolji DSLR senzor nego kod kompakta.

Imaš soluciju da upotrebiš recimo T-ring i direktno priključiš EOS-a a onda snimiš klip sa 10x uvećanjem, to valjda beše ima 600D a ostali preko Magic Lanterna. Onda to po rezultatima ne bi trebalo da bude lošije od kompakta, štaviše, trebalo bi da bude bolje, ali, koliko vidim po rezultatima drugih ljudi, ne očekuj svemirske rezultate. Najbolje su ipak za te namere planetarne kamerice.

vlaiv

Treba ti naravno adapter koji će ti držati DSLR na pravom mestu pod dobrim uglom.

Idealno bi bilo da objektiv staviš tamo gde je Eye relief od okulara. Tako će se koristiti samo centralni deo objektiva a ne ivice i tako bi trebalo da bude najbolja slika.

Efektivnu fokalnu dužinu računaš kao:

(Fokalna_dužina_teleskopa / fokalna_dužina_okulara) * fokalna_dužina_objektiva.

Kod afokalne metode - razdaljina između objektiva foto aparata i okulara ne igra nikakvu ulogu. Fokus je kao kod vizuelnog - tamo gde ti je okular fokusiran za oko, biće fokusiran i za aparat.

Na fotoaparatu treba da fokusiraš objektiv na beskonačno.

Za planete ti je manje više dobar bilo koji okular, jer je većina okulara oštro u samom centru. Najbolje je da uzmeš neki baš oštar i kvalitetan okular tipa Ortoskopski, mada kažem, za prvu ruku može šta god imaš.

Vodi računa da postaviš planetu tačno u sredinu vidnog polja okulara.

Da li planiraš da snimaš pojedinačne slike ili video? U svakom slučaju bi bilo dobro izračunati optimalnu rezoluciju snimanja za tvoj teleskop jer ako suviše zumiraš - bespotrebno ćeš smanjiti SNR a nećeš uhvatiti dodatne detalje preko onog što može da razluči teleskop.

Za to nam treba - prečnik teleskopa.
Veličina piksela kamere - ovo zavisi da li snimaš pojedinačne snimke ili video. Preporučio bih video pod uslovom da može da snima RAW format - da nije komprimovan.

Takođe ako snima video, da li menja veličinu piksela? Znam da DSLR kamere imaju po tipa 6000x4000 ali snimaju samo 1280x720 video - da li je to samo sa centralnog dela chipa ili je vidno polje isto kao i kod redovne slike (onda znači da smanjuje sliku / kombinuje piksele).

Moraš još i da kontrolišeš dužinu ekspozicije i tu idi maksimalno sa 10ms.

Ili sa druge strane, ne moraš ništa od ovog - nego uradi kako ti se čini da je dobro pa kako ispadne :D
Ja imam tendenciju da sve to gledam preterano tehnički a ne mora - nije uvek potrebno da sve bude savršeno da bi čovek bio zadovoljan rezultatima i da se dobro zabavi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Informacija ako nekome bude trebalo, upravo sam saznao se moze koristiti okular kao objektiv. Ima u teleskop centru vec gotov okular sa M42 navojem ali je bezobrazno skup kao i sve ostalo tamo. Teoretski se moze napraviti neki adapter koji ima stezaljku za obicne okulare na jednom kraju a na drugom M42 navoj, ali treba paziti da svi opticki elementi budu u osi a takodje obratiti paznju da prasina ne dodje do senzora u toku rada.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on August 25, 2020, 09:44:27 amInformacija ako nekome bude trebalo, upravo sam saznao se moze koristiti okular kao objektiv. Ima u teleskop centru vec gotov okular sa M42 navojem ali je bezobrazno skup kao i sve ostalo tamo. Teoretski se moze napraviti neki adapter koji ima stezaljku za obicne okulare na jednom kraju a na drugom M42 navoj, ali treba paziti da svi opticki elementi budu u osi a takodje obratiti paznju da prasina ne dodje do senzora u toku rada.

Može jer je okular zapravo sočivo - jeste složeno ali je i dalje sočivo. Može se koristiti i kao izuzetno dobra lupa sa velikim povećanjem.

Ako se kamera stavi na tu stranu gde je M42 navoj - odnosno tamo gde ide oko, onda je ta kombinacija dobra za makro fotografiju. Za redovnu fotografiju je bolje ako kamera ide sa druge strane - tamo gde inače dolazi teleskop, samo je teže napraviti "spoj". Fokusiranje je naravno problem i tu može da posluži neki mali helikalni fokuser.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Jos samo da se napomene da za ovo sto sam mislio treba okular sa dugackim eye relief-om, mozda najbolje od 2" iz prakticnih razloga.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S