• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moje prve planete

Started by mboskovic, August 23, 2020, 11:06:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Sinoć sam sa terese na Limanu u NS snimao Jupiter, Saturn i Mars i probao malo da ih obradim, pa rekoh, da ih pokažem. S obzirom da su sličice početničke, mislim da je bolje da ih sve zajedno gurnem ovde nego da ih razvrstavam u odgovarajuće topike.
Ne znam da procenim seeing ali rekao bih da je bio očajan. Slika je non-stop "igrala" a LP je bio takav da su se na južnom nebu videli samo Jup, Sat i Altair (na kom sam fokusirao pomoću Bahtinov maske).
Sve je snimano sa SW MAC127 na SW AZ-GTi i ASI290MC kamerom i Baader UHC-S filterom.
Snimao sam SharpCap-om, stakovao AS!3, pokušao da wavletujem u Registax6 i još malo doradio u PS.
Prvo sam snimao Jupiter, oko 22:45. 11270 frejmova, 0.025sec. Stakovano 50% najboljih.
Onda Saturn, oko 23:10. 6000 frejmova, 0.05sec. Stakovano isto 50% najboljih.
Na kraju sam probao i Mars (još uvek nije baš visoko, ali nisam mogao više čekati) oko 00:20. 11400 frejmova, 0.005sec. Stakovano 50%.
Svi parametri u AS!3 i Registax-u, na probu, bez ikakvog znanja  ;D  Obrada potpuno amaterska.
Molim za komentare/savete...
You cannot see attachments on this board. You cannot see attachments on this board. You cannot see attachments on this board.
 

vlaiv

Za prve planete, ovo su izvanredni rezultati.

Evo i par saveta - UHC filter kompletno nepotreban, samo smeta - sledeći put ga izbaci.

Jedino je na Marsu planetarna ekspozicija - Jupiter i Saturn - preduga sa 25ms. Planete snimaš sa ekspozicijom od 6ms pa naniže (u većini slučajeva). Samo ako je seeing odličan može 10ms a ako je seeing vrhunski onda do 20ms.

Za Saturn ti treba više frejmova / duže snimanje. I Jupiter i Saturn imaju period rotacije od oko 10 sati - što znači da možeš da ih snimaš samo par minuta bez da dobiješ motion blur.

AS!3 tu pomaže malo sa svojim alignment point-ima i u principu sa manjim aperturama tipa 127mm Jupiter možeš snimati do 5-6 minuta bez potrebe za derotacijom (Ima software koji može da uradi kontra pomeranje na samom filmu pre stackovanja - WinJupos i ta opcija se zove derotacija i treba je koristiti za duže snimke).

Pošto je Saturn dalje i manji je i na slici je više nego duplo manji od Jupitera - to znači i da je motion blur "manje dužine" - to znači da možeš da ga snimaš i do 10-12 minuta (duplo duže nego Jupiter). To treba iskoristiti jer daje bolju sliku.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

@vlaiv

Hvala na komentarima i savetima!
Probaću po preporuci, sa kraćim ekpozicijama i dužim snimcima, čim se malo razvedri.
S obzirom da će sa tako kratkim ekspozicijama slika (na ekranu) biti jako tamna, da li treba da dižem gain (na prehodnim snimcima sam ga držao na 120) ili to nema veze? Mogu i samo da posvetlim sliku na ekranu, radi lakšeg praćenja (moram pomalo ručno da ga doterujem) preko Image Boost-a i/ili Brightness-a?

vlaiv

Slobodno digni gain na 300.

To će samo pomoći krajnjem rezultatu. Ako slučajno imaš saturaciju na planeti - smanji ekspoziciju pre nego da smanjiš gain.

Gain inače ne znači puno ali kod planetarnog snimanja znači zato što od gain-a zavisi šum čitanja (read noise) i kada snimaš vrlo kratke ekspozicije (čak i par sekundi) - bitno je da šum čitanja bude što manji.

Pojedinačni frejmovi će imati dosta šuma i nemoj da te to brine - bitno je da ih sakupiš mnogo (USB3.0 konekcija i brz hard disk - najbolje SSD). Koristi i ROI da bi dobio što veću brzinu snimanja - fps.

Koristi 12 bitni mod (ne 8 bita, nego onaj drugi - čak i ako piše 16 bita - to je zapravo 12bita).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Možda ovaj topik i nije za ovde nego za: Obrade fotografija, uputstva...ako je tako, molim Admina da ga premesti.

Još sam se malo igrao sa istim onim snimcima. Otkrio sam PIPP pa sam pokušao da vidim šta ću sa njim dobiti.
Evo rezultata. Čini mi se da su fotke bolje nego prethodne koje su analizirane i stekovane u AS!3.
Interesuje me vaše mišljenje, da li  su bolje?
Sada sam prvo uradio "obradu" u PIPP-u sa sledećim postavkama:





Tj, izabrao sam 25% najboljih frejmova i napravio novi SER fajl.
Onda sam njega stakovao u AS!3 sa sledećim postavkama:



i napravio dva TIF-a sa svih 100 frejmova (već izabranih od PIPP-a) i sa 50% najboljih frejmova po AS!3 mišljenju.

Sve TIF-ove (osim jupitera snimljenog sa 2.5 barlow sočivom) sam wavelet-ovao sa istim postavkama u Registax-u:

a za taj, veći, Jupiter, postavke su bile:

Sve fotografije su bez ikakve dalje obrade u PS ili slično.

Snimak Jupitera bez filtera, ukupno 8358 frejmova, ekspozicije 0.01s. PIPP izabrao najboljih 2089.
Stak svih ovih frejmova i 50% (po AS!3) najboljih:

 

Snimak Jupitera sa filterom, ukupno 11262 frejma, ekspozicije 0.025s. PIPP izabrao najboljih 2817.
Stak svih ovih frejmova i 50% (po AS!3) najboljih:

 

Snimak Jupitera bez filtera ali sa barlow 2.5x, ukupno 3001 frejm, ekspozicije 0.15s. PIPP izabrao najboljih 750.
Stak svih ovih frejmova i 50% (po AS!3) najboljih:

 

Snimak Saturna sa filterom, ukupno 2401 frejm, ekspozicije 0.125s. PIPP izabrao najboljih 600...

 

i na kraju, snimak Marsa bez filtera, ukupno 11362 frejmova, ekspozicije 0.005s. PIPP izabrao najboljih 2840...

 

Meni se čini da na nekim primerima ima uticaja smanjenje broja frejmova na 50% najboljih koje je urađeno u AS!3, da su te fotografije za malu nijansu bolje?

Sve postavke sam probao samo po nekoj logici, bez nekog prethodnog proučavanja.
Možda sam malo odužio, ali čini mi se da bi nekom početniku poput mene možda bilo interesantno da vidi sve postavke kao i rezultate na jednom mestu. Verovatno to negde na forumu već sve ima ali nije lako pronaći :)

Svaki komentar/savet/upustvo za postavke je više nego dobro došao!!

Yagodinac

Davno negde čitah planetarne tutoriale, a što ne probaš da taj broj odabranih frejmova drastično ne smanjiš? Recimo 5% najboljih ili čak manje. Šanse su da ćeš dobiti mnogo oštriju sliku ali sa više šuma i manje će trpeti izoštravanje, ukoliko imaš dobru atmosferu ovo treba probati. Veliki broj (recimo 50%) frejmova koji ulazi u stack naprosto kvari rezultat.

Danijel

Ovo je istina, ja sam uvijek koristio 80% snimljenog materijala i čudio se zašto mi ne uspjeva dobiti dobar finalni snimak. Onda su mi rekli da uzimam manje od 20% ili znam od silnih hiljada frameova uzeti 200 najboljih i odjednom se sve posložilo, slike planeta su osjetno bolje, oštrije i s puno više detalja. U ovom slučaju, što manje (od puno) to bolje. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mboskovic

Quote from: Yagodinac on August 28, 2020, 11:25:58 amDavno negde čitah planetarne tutoriale, a što ne probaš da taj broj odabranih frejmova drastično ne smanjiš? Recimo 5% najboljih ili čak manje.

Ove poslednje fotografije su od najboljih 25% i 12.5% (PIPP je uzimao 25% a onda sam to polovio još sa 50% u AS!3) ali probaću sa još manje (recimo 10% u PIPP-u). Ako primetim neku razliku, staviću ih ovde.