• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Canon 2000d

Started by mitja, September 02, 2020, 08:04:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Drugari astronomi,

Juce sam zvanicno postao vlasnik Canon 2000d fotoaparata. Prve slike su mi vise kucna varijanta. Objektiva je kit 18 55 ali planiram da nabavim neke teleobjektive. Imam jedan helios slicnih karakteristika kao ovaj kit ali mi treba adapter. Jel neko zna koji tacno treba da se nabavi?
Na teleskop jos uvek ne mogu da ga kacim zbog fokusera i fokusa ali bih voleo da probam neku sirokougaonu fotografiju. Neka preporuka za tuts. Iskreno nisam radio sa dslr dugo. Preko 10 godina. Trebace mi malo podsecanja. Svaki savet dobrodosao.
U planu mi je da nabavim jos zwo 120 I Mak 127. Valjda cu uspeti do kraja godine da realizujem.ciljeve.
I ovde bih se zahvalio Skywatcheru koji me podstakao da se aktiviram malo u astronomiji svojim radovima.

Pozdrav mitja
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Čestitke  ;D
Za helios ti treba M42_to_EOS adapter, to prodaju naša braća Kinezi, samo vidi kako to da ne platiš, mislim dostavu. Za teleskop ti treba T2 prsten, to ima isto tamo a možeš i u Teleskop Centru da naručiš. Vodi računa da se ova dva adaptera u navoju razlikuju za četvrtinu milimetra, pa ako ih pomešaš - okrenućeš malo više od pola kruga i nakon toga neizbežno sledi oštećenje.
BtW taj helios je ništa posebno, ima malo veseo bokeh po periferiji ali to dolazi do izražaja tek na FF, i optički je prilično pregažen za današnje pojmove. Šteta je na njega davati pare, ali ako ga već imaš nije šteta igrati se. Što se tiče širine, 10-18 STM je odličan i jeftin objektiv, samo malo fali blenda za astrofoto sa tripoda (počinje sa f4.5). Imaš opciju Tokine 11-16 2.8 koja razbija, ali je i cena tačno toliko veća koliko je ona brža, a brža je oko 2-2.5x  ;D

CyberianIce

Quote from: mitja on September 02, 2020, 08:04:47 pmImam jedan helios slicnih karakteristika kao ovaj kit ali mi treba adapter. Jel neko zna koji tacno treba da se nabavi?

Ja koristim ovaj adapter. Ima čip za potvrdu fokusa ali to nije bitno, bitno je da je tanak da FP može da pada tačno na senzor tako da na više-manje svakom M42 objektivu možeš fokusirati beskonačno. Testirao sam i radi lepo sa sledećim M42 obektivima:

Carl Zeiss Pancolar AUTO 50/1.8 MC M42
Pentacon AUTO 135/2.8 MC M42
Zenit Helios 44-2 58/2 M42
Zenit Tair-3-Phs 300/4.5 MC M42
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Da, nisam se setio da sve to imaš na KP  ;)
Ja lično mislim da je adapter sa potvrdom fokusa bacanje para jer radi bezveze, tj promašuje; uzmi slobodno ovaj koji Cyberianice ima. Imam tu sa potvrdom fokusa verziju (tzv sa čipom) i javi on kad si tu negde oko fokusa, nije to problem; ali ako koristiš f2, f1.8 ili f1.4 onda je to nedopustivo, pošto i najmanja greška se odmah vidi. S druge strane, na f4-5.6 javlja tačno. Što je najgore, greši random, odnosno ide i u front- i u backfocus, u zavisnosti šta mu dođe pre. E sad, možda to zavisi i od tela, možda bi na nekoj kec aždaji radilo lepše nego na dvocifrenim eosima koje sam koristio, ko zna... Ali na 2000D nema šanse da radi drugačije od četrdesetice npr koja ima za nijansu bolji AF modul.

mitja

Hvala kolege za odgovore... Juce sam probno radio neke slike sa njim. I odusevljen sam.... Okacicu slike uskoro.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.