• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc HEQ5 Polarni trazilac

Started by dedskin114500, September 18, 2020, 06:09:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Poz kologe .
Od kako sam uzeo HEQ5 navikavam se na sva ta cuda . Jos nisam prelomio da razumem manuelno podesavanje satnice  na polarnom traziocu. Takozvani Setting Circles  al nema veze .
Na oko ja nadjem otprilike polozaj preko Kasiopeje i Velikog Medveda .

Nego bas sam uzeo da centriram nisan na polarnom traziocu, i kalibrisem ga na skoro savrseno.

Kad sam to postigao, vidim slika se pomera . Meta tj nisan ostaje gde treba da bude .
Ali cela slika se pomera .

Znaci ili je Mount pokidan ili taj Trazilac nije dobro postavljen.

I sad gledam kako to funkcionise , kako da podesim da trazilac drzi istu osu kao RA osa .
Dakle ne da centriram nisan, nego celokupna slika da se ne pomera kad okrecem RA.

Ovako kako je sad pomeranje je vidno , nije bog zna sta , ali u milimetrima kad bi se izrazio
Recimo   2-3 milimetra seta slika levo desno.

To je greska velicine onog kruzica gde se Polaris stavi na Skywatcher mehanici.

Nije bog zna sta , ali kad sve namestim kako treba postignem 60 sekundi ekspozicije.

Bez navodjenja . Sto je malo po meni , mada ko sam ja da kazem sta je malo
Vec sam spalio teleskop 3 puta al to je elektronika u to se razumem.
A ovo oko mehanike , evo odvrcem sarafe pokidacu nesto.

Pomagajte ljudi.

dedskin114500

Mhm...Rastavio sam skale za sat , izvadio polarni trazilac i tu sam nasao te Sarafe za kalibraciju.

Al je problem sto moram da odvrnem polarni trazilac da bih mogao dohvatiti te sarafe
a onda se kolimacija totalno pogubi. 

ne mogu ni da proverim sta radim jer je prakticno skinut trazilac.

A mora da ima neka tehnika da se to lepo namesti...

dedskin114500

Da li je moguce da niko bas ne zna kako da se Polarni Trazilac sa HEQ5 pro, ( mozda je isto i na EQ3 i EQ4)
podesi da je paralelan sa RA osom, dakle ne mislim na centriranje mete nego optike i mehanike ?


vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 18, 2020, 06:09:27 pmOvako kako je sad pomeranje je vidno , nije bog zna sta , ali u milimetrima kad bi se izrazio
Recimo   2-3 milimetra seta slika levo desno.

Ne razumem šta ti šeta levo desno?

Kada uzmeš polarni tražilac i staviš severnjaču tačno u centar i okreneš monzažu u RA pravcu - da li severnjača ostaje ispod krsta - tačno u centru?

Ako ne ostaje, onda radiš sledeće.

U RA pravcu zarotiraš montažu tako da ti je šipka za kontra tegove na levoj strani vodoravna. Namestiš da ti je severnjača u centru ispod krstića.

Zatim zarotiraš montažu u drugu stranu, tako da ti je šipka za kontra tegove sada na desnoj strani i vodoravna. Pogledaš gde je severnjača.

Ako je na istom mestu - u samom centru, ispod krsta - ništa ne diraš sve je super. Ako nije, onda uzmeš mali imbus. Polarni tražilac ima tri mala crvić šrafa sa imbus glavom i pomoću njih vršiš kolimaciju polarnog tražioca.

Severnjaču treba da dovedeš tačno na pola puta do samog centra - znači ne u centar nego na pola puta do centra.

Kad je dovedeš gde misliš da je pola puta - onda Ajd Jovo nanovo - kontra tegovi na levu stranu - stavi severnjaču u centar - kontra tegovi na desnu stranu - dovedi severnjaču na pola puta do centra.

To radiš sve dok i kontra tegovi na levo i kontra tegovi na desno - severnjača nije u samom centru. Kad je tako - onda ti je poravnat polarni tražilac sa RA osom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv
Gde si Vlaiv bez tebe crna rupa bog te mazo

E Krst je direkt na polarisu  i tu ostaje to nije problem.

  nego vidi slika ide levo desno gore dole u krug tako. Sve komplet krstic i polaris i ostatak slike 

Sve se pomera . Znaci Trazilac nije centriran u RA osi .

Nasao sam te sarafe za kalibraciju , unutra su , kad skines trazilac sa RA ose vide se 3 mala sarafa pored te cevke tj osovine .

Dakle ne ovi kraj prednjeg sociva sto centriraju krstic , druga 3 sarafa za centriranje osovine .

Al je to tako nesretno jer ne mozes da vidis sta radis moras da skines trazilac da bi dosao do njih.

dedskin114500

Evo napravio sam sliku da se vidi o cemu se radi.
https://drive.google.com/file/d/1-0lm4Te5DlqASnVbZ_UPzKuGva2rzQsa/view?usp=sharing

Imaju sarafi za centriranje krstica tj nisana , oznaceno sa 1

I ovi drugi za centriranje osovine sa RA osom, oznaceno sa 2 .

Ova osovina mi nije centrirana sa RA osom ,  tako da kad se RA osa okrece
slika se pomera levo desno gore dole .

To je problem .Svuda sam trazio na netu niko ne pominje ovo .


vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 19, 2020, 03:49:52 pmOva osovina mi nije centrirana sa RA osom ,  tako da kad se RA osa okrece
slika se pomera levo desno gore dole .

To je problem .Svuda sam trazio na netu niko ne pominje ovo .

To nema veze - dok god krstić ostaje na istom mestu kad okrećeš u RA, biće ti dobro useveravanje.

Slika će da se pomera i kad ti pomeraš glavu levo desno a monzaža stoji nepomično. Znači nije bitna slika - bitno je gde se krstić nalazi u odnosu na zvezde - ako se on ne pomera dok se RA okreće onda znači da je polarni tražilac u osi sa RA.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

September 19, 2020, 06:46:26 pm #7 Last Edit: September 19, 2020, 06:52:18 pm by dedskin114500
@vlaiv

Da tebra stoji zakovano na severnjaci, ne krstic nego Krugic onaj za polaris .
A krst je na severnom kosmickom polu zakovan kad se pomera RA osa .

Al  zvezde se razvuku vec na 45-60 sekundi ekspozicije. sto me potaklo da

 naciljam Polarni trazioc na Dimnjak od komsije  i  vidi cuda ceo Dimnjak ide levo desno.

Gde sa tim mogu da naciljam Polaris , samo mogu otprilike , i to je tih 45-60 sekundi

Da to popravim mogao bi po mom uverenju bar 120  sekundi a mozda i vise


Znaci trazioc u RA osi prvo treba da se kalibrise  , dzaba krstica ako je trazioc kriv
Medjutim najcesce tu nije kriv trazioc , nego navoj u koji se zavrce .
Pa da bi se to ipravilo ostavljeno je malo mesta , malo lufta da se cev trazioca pomeri u suprotnu stranu.
I tako se navoj kalibrise .

To sad vidim posle ovih testova , nisam to znao, nisam znao ni da imaju ti drugi  sarafi za podesavanje.



Ne znam kako bih to objasnio ali radi se o cevi teleskopa , tj objektivu ako uzmemo da je trazilac mali teleskop.

Bitno je da je teleskop u paraleli centriran na RA osi pre bilo kakvih ostalih procedura

vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 19, 2020, 06:46:26 pmAl  zvezde se razvuku vec na 45-60 sekundi ekspozicije

Nije greška useveravanja jedina koja pravi razvučene zvezde. To radi i periodična greška koja nema veze da useveravanjem.

U kom pravcu su razvučene zvezde? RA ili Dec?

Okači jednu fotku da proverimo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500


@Vlaiv
Nisam siguran , probo sam da izvalim ali tesko je zbunim se   

Kad ti svoj naciljas na dimnjak i okreces RA osu jel se pomera dimnjak tj meta?

vlaiv

Quote from: dedskin114500 on September 19, 2020, 07:20:27 pm@Vlaiv
Nisam siguran , probo sam da izvalim ali tesko je zbunim se   

Kad ti svoj naciljas na dimnjak i okreces RA osu jel se pomera dimnjak tj meta?

Nemam pojma, nisam to odavano radio na Heq5.

Pre jedno nedelju dana sam useveravao AzGti sa običnim tražiocem. To je u startu "raštimovano" u odnosu na RA osu, ali princip je jednostavan za nameštanje - gore sam ti opisao.

Znači, kad zakačim tražilac na AzGti - i namestim da je severnjača u centru ispod krsta - i okrenem u RA za 180 stepeni - severnjača se pomeri - tj sve se pomeri.

Onda uzmem i sa šrafovima za podešavanje tražioca stavim severnjaču na pola puta prema centru. Zatim sa alt/az kontrolama za useveravanje namestim severnjaču ispod krsta i probam opet. I tako dok god severnjača ne bude i sa leve i sa desne strane ispod krsta.

Ista fora ide i sa polarnim tražiocem na EQ montažama.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@Vlaiv

Ja nisam okrecao kad useverim , aj probacu da useverim pa okrecem , ali mislim da cu dobiti da se ne pomera .
ali to ne znaci da se nepomera , jer imaju ove kompenzacije .
Moguce je krstic podesiti pa da se ne pomera a da osa ustvari nije gde bi trebala biti .

Bar u mojoj glavi je to tako  a mozda gresim.

dedskin114500

Evo uzmemo neku cev neki nosac cisto da drzi taj trazilac i useverimo to tako da je sve kako treba tj okrecemo osu a krstic  je ispod polarisa stalno .

Onda Uzmemo iskrivimo osu  trazioca  tako da Polaris pravi mali krug kad se okrece , dakle izbacimo ga iz ose .

I onda uzmemo krstic i njegovim sarafima pomerimo i krstic i namestimo ga na polaris, vratimo ga na polaris.

Sada ce polaris biti na krsticu kada se okrece tj i polaris i krstic ce da prave identican krug , pa se po njima nece videti da se nesto desava , tj izgledace kao da je usevereno.

A nije ..

Sto bi se reklo sve je tu a njega nema ... tj nema te duzine ekspozicije koja bi trebala biti .


Bar ja to tako shvatam, opet mozda gresim

vlaiv

Ok, imamo par stvari ovde koje su "problem".

Prvo je kolimacija polarnog trazioca.

Ako meni ne verujes kako se to radi, evo čovek napravio u slici i reči:

https://www.myastroscience.com/polarscopecalibration

Znači, kada pričamo o kolimaciji polarnog tražioca - ne pričamo o useveravanju - samo o tome da kada se polarni tražilac namesti na nešto i montaža se rotira oko RA ose - polarni tražilac ostaje na meti.

Kada je to slučaj onda je 100% sigurno da je polarni tražilac poravnat sa RA osom montaže.

-----------------------

Drugo je useveravanje odnosno činjenica da severnjača nije tačno na severnom celestijalnom polu. Kada se ispravno useveri krstić polarnog tražioca će biti oko 44 ark minuta udaljen od severnjače i kada montažu budeš rotirao u RA, severnjača će da opisuje krug oko centra polarnog tražioca. To sve stoji ali nema veze sa onim gore navedenim.

---------------------------------

Moje lično mišljenje je da zvezde prave crtice na dužim ekspozicijama ne zbog pogrešnog useveravanja nego zbog periodične greške montaže.

To je vrlo lako proveriti - samo se proveri u kom pravcu je izduženje na zvezdama. Samo okači jednu fotku koju si snimio - onako direkt iz aparata - ništa procesiranje, ništa stackovanje, to je nebitno da bi odredili pravac u kom su zvezde izdužene. Bitno je samo da znamo šta je slikano (pozicija na nebu da se može uporediti) i da se vidi par zvezda koje su izdužene. To je sve.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@Vlaiv

Ne radi se bro o tome dal ja tebi verujem , ja tebi verujem   , ali postupak o kome govoris dolazi posle uspostavljenog paralelnog odnosa RA ose i Polarnog Trazioca .

A te ose se provere tako sto vrtis RA osu  i slika ne sme da se pomera  uopste ,ako se pomera znaci da Polarnio trazilac ne stoji u lezistu kako treba .

Taj ja problem imam.