• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop za početnika

Started by JovanaT., August 30, 2022, 11:07:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JovanaT.

Zdravo svima, potrebna mi je pomoć pri kupovini teleskopa za početnika koji bi želeo da krene da se bavi astronomijom, ograničena sam budžetom do nekih 20000din. Jako bi mi značila vaša pomoć, obzirom da je poklon u pitanju. Hvala ☺️

POSEYDON

Pozdrav Jovana.... u toj cenovnoj klasi možda je najbolja kupovina ovog teleskopa:

https://teleskop.rs/refraktori-sa-montazom/14-70900-eq1-skywatcher-refraktor.html

Sa njim će sasvim lepo moći da se posmatraju veće planete, površina meseca i određena zvezdana jata.... moći će da se upzna sa eq montažom, naravno kasnije se može uložiti u neki kvalitetniji okular i poboljšati karakteristike teleskopa.
Ako se početnik "zarazi" astronomijom.... kasnije će lako preći na neki veći i složeniji teleskop.

vlaiv

Malo više detalja o početniku ne bi škodilo.

Uzrast, očekivanja, lokacija - grad/manje mesto, zgrada ili kuća sa dvorištem.

20000 je u suštini jako malo novaca za teleskop u ovom trenutku, pa ako je moguće, razmotriti i opciju da se skupi još malo novaca (ako poklon može da sačeka par meseci i nije vezan za neki datum).

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Дођу и питају
Одговориш им
Ни хвала да кажу

dedskin114500

Nema tu sta da se razmislja , trazite na forumu Dubsona za te pare nema nista drugo a da nesto moze da se vidi .

kad samo montaza da valja kosta vise . Znaci montazu moramo otpisati .
A ako je otpisemo ostaje dubson .
I to je to
tako ja razmisljam

Magelan118

Realno, za pocetnika je dobsin najbolji i najlaksi za nauciti.
I uvek treba dodati jos para i kupiti bolji nego sto se inicijalno mislilo jer tu se ne moze pogresiti a sa manjim se uvek moze kajati
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR

dedskin114500

I takodje da dodam sto pocetnici ne zanaju .

Sto je teleskop manjeg F broja , a ne samo teleskop , takodje sva optika ,  to je teze resiti opticke probleme i dobiti kristalnu sliku koju svi zelimo.

Poznato je i ima svoje ime "Long Tube Refractor " , naime  proslog veka , 20tog veka nije bilo bas dobro stakla , pa su se da dobiju kristalnu sliku ljudi snalazili na jedini moguci nacin ,
A to je da se svetlost sto manje savija , i radili su se F12 , F15, pa i vise Refraktori.

Bas zbog ovogo John Dobson je svoje teleskope radio u F8 odnosu tako reci , ne brze .

A danas u prodavnici , svaki F4 , F5 ako nadjes srecan si .


A za F4 teleskop treba mnogo bolji okular , nego za F8 , ili F10


Zasto je situacija ovakva,  pa normalno , svi hoce sto vece ogledalo .
Svi hoce 8-12Incha .
ili ti 200-300mm .

A koliki je tubus dabsona od F10 na 200mm ,  pa preko 2 metra , plus ostalo , 2.5m , kutija 3m minimum.

I to bude skupo za prevoz i transport , jer se transport placa na kilazu i kubikazu .


To je ta prica .


Pa ja kad bi sebi uzima , uzimao bi F7-8 minimum ,  ali tesko moze da se nadje , mislim da ima 200/1200 , to je F6
al ako neko pse da nadje 150/1200  to je fantazija za pocetnika .

Tako ja razmisljam , a mozda gresim .