• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za DSLR objektiv za Canon dx astro naravno

Started by dedskin114500, October 08, 2020, 05:06:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Poz kolege , nesto ste tihi ovih dana

Ja bi kroz koji dan trebalo da uzmem Canon Dslr najverovatnije 100D ili 4000D
Gledam da ima Wi fi , ali vole bi i touch screen da ima
sad videcu

A objektiv sam mislio 55-250 IS STM Canon

volim ja i fiksne objektive tj prajmove , ali za neki 200mm Canon prajm trenutno bas i nemam para

Ponadao sam se da cu moci one stare Canon FD objektive koristiti ali izgleda da ne moze
sa njima da se fokusira u beskonacnost 
Tu sam se smorio.
 
Ima taj 55-250 Canon za 90e polovan , nekako mi je to najbolja opcija  za pocetak
Kasnije videti sta i kako

Sta vi mislite ?

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Ja imam taj 55-250 IS STM i fin je objektiv ali nisam baš nešto preterano bio oduševljen sa rezultatom mog Canon 750d i tog objektiva što se tiče astro foto.

Trenutno čekam priliku da isprobam ovo luče:

https://www.samyanglens.com/en/product/product-view.php?seq=327

Imao sam sreće da ga pokupim polovnog u izuzetnom stanju, kao nov, za cca 170e.

Malo sam ga testirao u sobnim uslovima i nije loš, čak bi rekao da je odličan.

Testirao sam ga sa ASI178mmc kamerom - 2.4um pixeli (vrlo zahtevno i generalno ću binovati pixele u većini slučajeva na bar 4.8um).

Ovo je test subjekt (internacionalni etalon za merenje preciznosti objektiva :D ):



A ovo su rezultati merenja:



Od gore na dole - F/4 kao referentni otvor blende
zatim F/2.8,
onda F/2.0,
Posle toga negde oko F/1.6-1.7, nisam siguran jer nema klik stop nego je glatka blenda. Mislim da je to bolje za astro foto jer ne ograničava koji se otvori blende mogu koristiti - može bilo koji u kontinuitetu a zavisi od toga koliko su dobre zvezde.
i na kraju F/1.4

Slika je 200% digitalni zum snimljen sa 2.4 mikron pikeslima. U realnosti ću koristiti kameru i objetiv tako da proizvode ovu veličinu slike:



(to odgovara pixelima veličine 4.8 mikrona), ili čak i dodatno bin-ovano za širokougaone mozaike:



Koliko mi se čini, pogotovu na ovoj poslednjoj rezoluciji, mislim da ću moći koristiti objektiv i na F/1.4 ili bar na F/1.6 do F/1.8

Naručio sam veštačku zvezdu konačno i to će mi omogućiti da preciznije testiram na šta će ličiti zvezde ovim objektivom, a naravno, ne bi bilo zgoreg da bude i koje veče bez oblaka sad kad je period bez meseca.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

To je video objektiv i on nema klikove za blendu već glatko klizi, da možeš da podešavaš dok snimaš. Vidi se i po T oznaci (transmisija) koja se koristi u video produkciji, jer je T egzaktna veličina za razliku od F stopa koji je relativna jer uključuje gubitke od refrakcije, refleksije, apsorpcije, svega mogućeg. Kad kažeš T1.5 onda je to toliko i toliko svetla i nema improvizacije. Ako kažeš f1.4 onda nije jasno da li misliš na Canonovih 1.4 (da lupim, oko T1.6) ili Sigminih 1.4 koji budu kao T2.8, znajući koliko stare Sigme kradu svetla  ;D
Sigurno ćeš biti zadovoljan, to je dobar objektiv. Jedino ako radiš nešto što kasnije treba precizno da ponoviš, tipa fotometriju; ko će ponovo tačno da podesi blendu na 2.8, sigurno ćeš uneti manju ili veću grešku. Ili da snimaš na potpuno otvorenoj blendi.

dedskin114500

@vlaiv

Au odlican objektiv , a i kamera ...
Tesko je tebe zadovoljini kad si na visokom nivou :)

A kad bi uporedio 55-250 sa ovom zverkom ,ne mora detaljan review
Ajmo rec na F4 po slika .

To bi bilo ekstra , cisto da vidim

Inace mogo si praviti neke review-ove nesto da gledamo neki video.

Ja cu praviti nesto kad opremu osposobim.

Uzeo sam Canona  50D na kraju, spojio laptop instaliram softver

Jos Guider da resim pa mogu da skocim u te vode lepo.

A 55-250 mi stize sutra .

URadicu poredjenje sa Minoltom 100-300 .

A takodje poredim i Canon 50D senzor sa Sony Alfa 55 cisto onako..

dedskin114500

Stigao mi je 55-250 sa Canonon 50D ,, i falio mi 18-55 kit objektiv i isti covek imao i prodaje sa Canonom 600D

I uzmem i 600D , njega sam namenio za modifikaciju , hladjenje i skidanje filtera .To cemo malo kasnije .

A poredio sam Minoltu 100-300 sa Canonom 55-250 , iznenadjujuce rezultate sam dobio , mogao bi napraviti neki video  neku temu.

Aj videcemo.

Yagodinac

Moje drugarsko mišljenje je da prodaš taj 50D pošto 600D ima neuporedivo bolji senzor; i za te pare kupiš još neki korisniji objektivčić. To sa senzorom je u astrofotografiji recimo na prvom mestu, da li je aparat mali ili veliki, koliko dugmića ima i da li je grip dovoljno udoban je za teleskop praktično nebitno. Neki čak porede 40D i 50D i navode onaj prvi kao bolji po pitanju šuma i dinamike, mada dobro, nebitno sad.
A sa modifikovanim aparatom i dalje možeš da fotografišeš, samo podesiš WB ručno da fotke danju ne budu previše crvene, ili fotografišeš u RAW.