• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neki stari Objektivi za Projektore

Started by dedskin114500, October 15, 2020, 08:26:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Slucajno sam prolazio i vidim neko bacio neko smece , a meni lici na 2 inca teleskopski okular
gledam sta je , starno neki objktiv , tacnije 3 al nemam pojma sta je .

Uzmem ocistim sta je kad ono Anaformski Objektiv ,
 Optical Anamorfic  IPER 16 2x
i jos 2 75mm nisam siguran koji su .
Pogledam na E bay prodaju za 300$ , a neko bacio u smece :)

Mislim da ova 2 slicna mogu da se koriste kao Okulari , skoro sam siguran da mogu
a ovaj anamorfic zamalo da stane u cevku al 1mm je veci.

Stavio sam ih na Fotic lepa slika , al treba ocistiti .

Verovatno je super za modifikovati za neki DIY.
Sta vi mislite ?
Ne znam zasto ne stizu mi Notifikacije a ukljucim svaki put , i u opcijama foruma sam gledao da ukljucim i nikako mi ne stizu notifikacije .



dedskin114500

Au naleteo sam na problem , ova dva ista sam probao fenomenalna slika .
Toliko dobra da cu da montiram to na Cev kao kod teleskopa Fokuser , i stavim sinu , napravim da je kao okular
samo na DSLRu i tako fokusiram . Lep DIY

A sa ovim Anamorphic imam problem , treba ga ocistiti, i sa gornje strane ima klasican prsten sto drzi prednju lecu , medjutim ne mogu da odvrnem. Nemam alat za to ali sam napravio parce aluminijuma koje stane u ureze na prstenu i odvali se aluminijum a ne odvrne prsten , pa sam odustao.

Poslo sam Email servisu da vidim koliko to kosta da se ocisti , valdja nije nesto mnogo.
 Probacu da prodam a ako se ne proda , pravicemo sa njim Anamorfik Video Astrofotografije :)
Kad nabavim Panasonic GH4 nosace i sve ostalo sto treba da se to koristi :)

Yagodinac

Čestitke, sad možeš da platiš klincima da trče i viču "ponovo radi bioskop". Pogledaj dobro ta stakla i ako imaju neku beličastu skramu bacaj to što dalje od DSLR-a, teleskopa, objektiva... Ako su gljivice (zakači sliku da vidimo) a to je najveći neprijatelj optike u istoriji, onda nije ni čudo što je neko to zavrljačio u kontejner. E sad, ako je čisto onda OK, zanemari ovo što sam napisao  ;D
Za anamofrne projektore sam čuo odavno ali ih nisam isprobao, trebalo bi malo da deformišu sliku po vertikali (i projektorski, dakle ovi tvoji, a i oni za filmsku kameru). To je izmislio isti čovek kao i Ritchey-Cretien teleskope, dakle Henry Cretien, i prilično je dobra fora za ono vreme, odnosno za povećanje kvaliteta snimka na 35mm filmu. Na stranu sve ali meni je naprosto neverovatno da je neko poharao bioskop i takvu optiku bacio u kontejner. Ne verujem da je to nekog mnogo velikog optičkog kvaliteta za ono što nas interesuje tj za astronomiju, možda i grešim, ali po pravilu svi ti projektori za bioskop, grafoskop, mračnu komoru ili fotokopir mašinu nemaju dovoljan neki kvalitet za upotrebu na teleskopu. Jednostavno nisu projektovani za tu rezoluciju koja je nama potrebna. Pravljeni su DIY ahromati od njih i ranije, ali se korekcija boja pokazala kao prilično problematična.
Mada probaj, šta te košta. Pridržavaj rukom ispred fokusera teleskopa, možda uhvatiš fokus.

dedskin114500

@Yagodinac
Cista su stakla na ovim 70mm F2 , a ovaj Anahrom objektiv nije cist , ima neki udarac savijen metal kod prednjeg dela kod navoja za filter .
I ne mogu da odvrnem taj prsten sto drzi lecu .
A rekao bi da se da ocistiti.
Nemam pojma ,al interesantna stvarcica .

Yagodinac

Iskrivljen navoj za filter... To je nekome ispalo i verovatno ostalo decentrirano na primer. Ali svejedno, ta projekciona optika trpi dosta toga.