• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Canon 55-250 IS 2 First Light Report on Hart and Soul Nebula

Started by dedskin114500, October 19, 2020, 06:45:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Stigla je optika , testirao sam prvo dnevno protiv Minolte 100-300 , i rezolucija je tu negde al hromatske aberacije na minolti uzasne , al to moze biti do Crop Senzora jer nemam Full Frame a taj Objektiv je Full Frame tako da moze biti i do toga .

Stigao je i Canon 50D i Canon 600D , pucao sam sa 600D

Uspeo sam nekih 20 minuta ekspozicije , Ekspo od 200 sekundi . Ali mislim da je dosta .

Problem je izgleda Light Pollution  i Filter u 600D a i gomila ogblaka je bilo jedva sam izvuko i ovo.

Jer se maglina lepo vidi al nivo crnih je dosta visoko pa nema kontrasta dovoljno.
Na jendoj slici se vidi ko i na Staku , skoro da nema razlike znaci nije do SNRa
nego do nivoa pozadinskog osvetljenja. Sto znaci Filter ili bezati u tamu.
Dobro nije ovo bas pocetnicka meta .
A i da sam zumirao imao bi vise kontrasta al koliko vise ne znam
Nema Dark Frame, nema Dithera, nema Guiding , Flats nista . RAW

Opticki mi se 55-250 svidja   , zamalo pa Apo a to sto ima malo Chrome meni ne smeta

Slika je 80% ravna bez Come sto je super , ni 80ED nije mnogo bolji za korektorom.

 
Kasnije sam uhvatio jos slika ali Zamutio se Objektiv , moram praviti Dew Shield.
Moram Filter resiti , i nabaviti neki Light polution filter nekako ne znam kako.

Jer onaj Clip in ne moze da se koristi sa EFS objektivima , eto ti ga sad.

 


A razlog zasto sam izabrao ovu metu i kadriranje jer sam hteo da uslikam Piramidu u svemiru pa nisam hteo da zumiram da u istoj slici uhvatim i dupli klaster i piramidu  i magline .

Nije bas najlaske za videti , obelezio sam na drugo slici. Mozda se meni prividja .Ne bi bio prvi put .
https://drive.google.com/file/d/1WRW1v2aKkTEjuAatdgqGKYqX3KRFApwI/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1IZfC-EiKBlDp11PrBmFhGwUeyY-abD7_/view?usp=sharing
 

vlaiv

Quote from: Dedskin on October 19, 2020, 06:45:13 pmNa jendoj slici se vidi ko i na Staku , skoro da nema razlike znaci nije do SNRa

Uvek je samo i jedino do SNR-a :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

Ne znam , uradio sam posle ove sat vremena ekspozicije  , i nista .Jos gore, al moze biti sta hoces . Tek prve slike pravim sa ovom opremom moram se malo navici.

Nego da te pitam , Nabavio sam Web Kameru  i prikljucim na PHd2 i imao sam viska 9x50 Trazilac, i stavim WeB kameru na to .

I sad naravno slika je nula jer je Web kamera ,al vidi se par zvezda bas dobro , posto slikam Severno nebo imam tu Capelu zvezdu uglavnom je blizu onog sto ciljam mozda 30 stepeni levo desno.

Jel mogu ja da okrenem Guider na Kapelu  a da slikam malo off axis sto se kaze , malo da varam.

A da taj Guiding radi ?

vlaiv

Mislim da može to što predlažeš.

Jedino vodi računa da ti je zvezda koju odabereš što bliže ekvatoru. Ako odabereš zvezdu suviše prema severnjači može se desiti da nema dovoljno preciznosti za vođenje.

Zamislim da probaš da vodiš na samoj severnjači - ona praktično stoji u mestu i PHD2 misli - ala dobro vodim teleskop, kad ono međutim :D

Znači ako uzimaš zvezdu vođenja koja nije "u osi" teleskopa - gledaj da uzmeš neku južnije (prema ekvatoru) pre nego severnije.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv
E super da mi pojasnis 
probao sam sad malo na tripodu cisto da vidim moze li sta sem kapele i uhvatio sam jos par zvezda i juznije .
Refresh Rate je oko 700ms , ja namestim 0,02s ekspoziciju to jest na minimum i radi
  , al mi se cini da to nije 0,02s ekspozicija , ili ako jeste onda je u Refresh ratu
od 700ms.
Trebalo bi da radi na 30fps , al to sto ja vidim nije ni blizu , vise kao 1fps. Al i to je dosta, necu se zalim samo nek radi :)

vlaiv

Slobodno ti njoj daj dugacku ekspoziciju i uhvatices koliko volis zvezda.

Za vođenje ti ne treba 30fps. Vodi se ekspozicijama od jedne do par sekundi. Ako hoćeš da vodiš tako kratkim ekspozicijama iz nekog razloga - onda pogledaj metaguide program za vođenje.

On je pravljen da proba da iskoristi veći FPS tako što stekuje kratke ekspozicije za vođenje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Nemoj mnogo daleko da uzimaš zvezdu za vođenje od mesta snimanja, refrakcija što niže ideš ka horizontu može da ruinira vođenje na dužim ekspozicijama. Gledaj da ti meta i zvezda za vođenje budu na 5, najviše 10 stepeni udaljene, i, ako je moguće, u istoj horizontalnoj liniji. Mada teleobjektiv trpi grešku proporcionalno bolje od teleskopa tako da i ako imaš grešku - imaćeš malu grešku.
Što se tiče 55-250 dobar je to objektiv, naprosto krađa za te pare.

Quote from: Dedskin on October 19, 2020, 06:45:13 pmStigla je optika , testirao sam prvo dnevno protiv Minolte 100-300 , i rezolucija je tu negde al hromatske aberacije na minolti uzasne , al to moze biti do Crop Senzora jer nemam Full Frame a taj Objektiv je Full Frame tako da moze biti i do toga .

Minolta je pravljena za neko drugo vreme i neke druge senzore, takoreći želatin, svinjske nogice i slične emulzije... Hoću reći film  ;D
Tu su onda tolerancije bile dosta labavije što se tiče optičkog kvaliteta koji je zahtevan. Umeli su oni i tad da naprave dobro staklo, ali nisu morali. E danas moraju pošto ovi novi senzori crtaju nenormalne detalje kakve film nikad nije mogao niti će. Npr moj Pentacon 200 je očaj živi na digitaliji, ali kad bih stavio crnobeli film smem da se kladim da bi radio kao bombona (što ne menja činjenicu da je on meni praktično neupotrebljiv za astrofotografiju, osim možda ako bih snimao kroz uskopropusne filtere).

Samo ti cepaj i snimaj, ovo je dobro a vremenom biće još bolje.

dedskin114500

@Yagodinac
Svidja mi se 55-250 , al sam opet na istom problemu kad zumiram teze se fokusira , ne moze  covek ubosti.
Video sam na Canon Software-u imaju neke Fokus kontrole al jos to nisam uspeo izvaliti , mozda elektronski fokus bolje radi nego ja rucno.

A uspeo sam malo poboljsati rezultat .https://drive.google.com/file/d/1mW0OJ7RnCQ2ykOWvdrzZk00aO3Vmv-WG/view?usp=sharing
Skoro 180 min ekspozicije od po 115 sekundi svaka .

ebes ti to , rastavljam ja taj DSLR i vadim filter , i imam Svbony Sky glow filter , mislio sam da je to smesno , al neki su probali radi. Malo pomogne  Al je 1,25inch .
Stavicu to ispred senzora  ako moze .Drugde nemam gde .
Traze 200e za Light Polution filter za Objektiv, A clip in Canon CLS ne moze na EFS objektiv.
Tako da ostane mi Brute Force , uzet filter i staviti na senzor

dedskin114500

Sa modifikovanom kamerom i Rudimentarnim Gudierom solidno sam poboljsao sliku.

Vodio sam sa Kapele pa sam dobio malo field rotacije na 10 minuta sub ekspozicije , nekih 10ak slika , od kojih je par losije .
A onda sam u Fotoshopu koristio Opticku korekciju i to mi je zeznulo slike , sve se pomutilo nisu se sklopile slike .
Odradicu ponovo al i ovako je dosta bolje https://drive.google.com/file/d/1es2l8aAMspM8hkZjxEAN8rdtulnGZlD2/view?usp=sharing