• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Canon 600D Astromod Astronomik CLS

Started by dedskin114500, October 24, 2020, 01:02:05 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500


Nakon iskustva sa Duplom Maglinom Hart And Soul , Canon 600D je podlegao modifikaciji.
plasio sam se da ce krenuti po zlu.
A hteo sam i SkyGlow filter za koji nisam imao 300e da dam

Pa sam stavio ono sto sam imao a to je Svbony Sky Glow filter
1,25inch, to sam rastavio i naravno ne moze , staklo je debelo i okruglo .

Medjutim Brute force je radio, a to je lako reci , a teze uraditi kad svi pominju probleme sa zvezdama cak i sa ispravnim filterima a ne ovako kao ja .
Jos kad sam video one Torque sharafe za senzor, tj podesavanje ravni fokusa , reko nesto cu pobrkati.

Medjutim ovo obecava

Mozda vidite neki problem a da ja ne vidim

dedskin114500

Neke slike iz procesa .
Kao sto vidite , brutala je u pitanju.
Jako sam skeptican da ce ovakav DIY da radi.
ali uslikao sam zvezde , i deluje ok.

Ne bi da se radujem pa da ispadne da sam nesto zezno, i ode i kamera i sve .

Al deluje ok.

Nije mi radila kartica a ni dugmici , bilo je to teze nego sto slike govore .
I stalno neizvesno..
A valjda je ok

dedskin114500

Gledam sliku i kao da vidim da zvezde imaju malo Halo neki , malo sijaju okole ,ali jeste izmaglica napolju , jedva se i ovo malo zvezda vidi za test .

A ono sto sam video na netu sta ljudi imaju sa Clear Glass filterom, ovo je bomba .

Al totalno sam neiskusan , nemam oko da vidim to kako treba ,
al znam da vi imate .

Yagodinac

Svaka ti čast  ;D
Koliko razumem, skinuo si sve sa senzora i hoćeš da ubudžiš Svbony neki lightpolution filter? Kako ćeš da ga izrežeš na pravu dimenziju?
Ako ostaviš go senzor onda on vidi, osim vidljivog spektra, i UV i IC pa bi to mogao da bude razlog šarenog haloa oko zvezda. Zato ti treba taj stakleni filter preko senzora, da iseče te nepotrebne frekvencije. U slučaju da ne vraćaš ništa na filter onda treba preko objektiva (ili clip-filter) da montiraš filter koji odbacuje UV/IC. Btw, goli senzor nema AF ako se ne varam.

dedskin114500

@Yagodinac
E necu da ubudzim , vec sam ubudzio :) Slika je sa 1,25inch filterom i Vidi se Halo, al nije strasno.
Nesto sam kopo sinoc trazio, i ispadne da je taj Halo zbog blizine filtera senzoru ne  zbog IC, imaju ga i ovi sto imaju IC block.

Kako sam ja to razumeo, mada to je samo moje neko shvatanje filter bi morao biti tanji da se to izbegne .Ili dalje od senzora .
Al nisam siguran.

U svakom slucaju bila je opcija Naked Senzor sa LPF 1 i bez Light Pollution filtera ,  A ako stavim ovaj Light Pollution onda ne mogu i LPF1 da ostavim, jer je brute force u pitanju.

A Auto Focus i onako ne koristim pa me to nije opterecivalo, reko da probam light pollution ovako pa ako ne moze skinucu ga .

A bas sam hteo malo ligh pollution filtera , poboljsava kontrast .

Nista se ne zna dok se ne proba neki stack , ali mi deluje da je Halo podnosljiv.
A necu se takmiciti ni sa kim dokle god je u podnosljivim granicama dobro je . Ako bas bude smaralo skinucu .

dedskin114500

IZgleda da radi autofocus  ovo je sa auto focusom, cak i white balance moze da se namesti mada malo vuce na Sepia boju , ne izgleda lose .
A realno imam jos jednog Canona za slikanje 50D , tako da nisam se sa time opterecivao zato sam i uzeo odma 2 :)

dedskin114500

a mozda mislis na Live mod autofokus , taj verovatno ne radi vise al nisam ga ni koristio.
Mada nema veze to nista , to je Astro kamera , nece to da slika nista drugo.
Svidja mi se 600D video sam mogu samo da isecem zadnju plastiku iza ekrana i da direkt Cold finger ide na Chip bez da moram ista unutra da radim.
To cu kasnije necu odma.

dedskin114500

Nemam sad zvezde da testiram , malo sam slikao ovako da vidim sta i kako.

1,25inch Filter ne pokriva bas ceo senzor , zeru je manji ,ali ne vidim po coskovima da ima problem slika, malo sam i strechovo da vidim da se ne krije nesto iza.You cannot see attachments on this board.

A sve sam slikao sa  Faznim Auto fokusom ,   mozda nekom treba , pa da prenesem svoje iskustvo.You cannot see attachments on this board.
U mom slucaju skidanja LPF1 i 2  sa Canon 600d, i stavljanjem CLS Fitlera ispred senzora nije se ugrozio rad kamere.
You cannot see attachments on this board.

Sve radi kao sto je i radilo, ako se pokaze na Astro polju ok, preporucio bi svakom.
You cannot see attachments on this board.
Da imam jednu kameru i da bas hocu da imam mogucnost dnevnog slikanja ,
opet bi uradio mod .

Jos da postavim Auto Guider i kompletan sam , Porpavljo sam i Laptop Pregrevo se i falilo mu rama , i sistem trebalo menjati .

Sad je to oprilike sve namesteno pa mozete od mene ocekivati neku lepu sliku magline cim vreme to dozvoli.

A dalji Upgrade Rig-a sa Autoguiderom , pa kad to sve proradi kako treba onda slag na tortu Hladjenje kamere sto je za 600D vrlo lako ne mora se otvarati uopste
Martin Pyot, ako se tako zove ima na You Tube Tutorial za Peliter mod na 600D, koji ohladi 10-12c , vragu bilo malo... :)

Luger

Dobar posao Dedskine. Cemu sluzi ta zelena traka na senzoru? Cini mi se da si sa njom dosta smanjio velicinu senzora (ako dobro vidim na slici) i udaljio senzor za debljinu trake (za nekih 0.2mm).

dedskin114500

@Luger
Malo je nekonvencialan mod . Uzeo sam SkyGlow filter 1,25inch za okular sto se zavrce ispod , klasican filter.
Ovaj https://www.amazon.com/SVBONY-Astrophotography-Improve-Contrast-Pollution/dp/B06XKRSH6X
Video sam test na netu i radi, inace uopste to nisam za kameru uzimao nego se tako potrefilo da ga imam.

I to sam izvadio iz tog nosaca u kom je bio , to je komad stakla oko 1,5-2mm debljine .

I stavio ga na mesto LPF1 filtera to jest prednjeg filtera na senzoru.

 
On je malo manji nego Senzor mozda milimetar i nikako ne lezi u tom nosacu LPF1 filtera normalno.

Nisam znao dal moze uopste pa sam uzeo malo trake i zalepio da drzi da probam, i stavio sam LPF1
frame preko 1,25inch  filtera , to je pomoglo da ga lepo uhvati i stisne da ne mrda.


Tome sluzi traka.Drzi taj filter.Nisam znao ni dal ce uopste raditi ili ce viriti ili ispasti , napraviti problem.
Medjutim radi, probam da uslikam ulicnu rasvetu nocu i imam onaj Halo, jasno se vidi.

E sad koliko ce to biti problem, sta ce tu biti jos ne zna.

Uspeo sam Test sliku da uradim one shot , i to je prosao , lepe su zvezde .
Al Stacking i Stretch to treba videti

dedskin114500

@Luger
Nije to kraj naravno. Za sad mi radi posao a kasnije kad sve legne na svoje mesto dadati i hladjenje , videti za taj Filter ili H alpha , kako to vec ide .
Mozda i debayering al to sa drugom kamerom , da ne ubijem ovaj 600d jer je bas jednostavan za hladjenje dodati sa ovim Tilt ekranom

no_name

majstorski odradjeno, imas li nekih slika nakon modifikacije?
Celestron 8se + HyperStar v3 , TSED102F7, 60mm guider, AZEQ6 GT, EQ6, NexStar, Canon 6D, Nikon D5300, ZWO ASI2600MC, ZWO ASI120MC-S, ZWO ASIAIR Mini