• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M31 / widefield

Started by vlaiv, October 21, 2020, 09:30:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Samyang T1.5 85mm u akciji.

Sat vremena na F/2 iz svetlostnog zagađenja Novog Sada. Dve različite obrade.

Kamera je ASI178mcc - na -20C, Hutech IDAS LPS P2 filter, AzGti monzaža u ekvatorialnom modu.

Obrada 1 - posle kalibracije, stackovanja, brisanja gradienta i balansa boja u ImageJ samo učitano u Gimp, RGB compose i levels:


klikni ovde za veću sliku ...

Pošto objektiv ima hromatsku aberaciju i na F/2 a 2.4um pikseli su vrlo maleni i pokažu sve, rešio sam da odradim malo drugačiju obradu. Ovde balans boja iz nekog razloga nije ispao najbolje, to ću pokušati da skontam zašto (uglavnom radim matematiku sa pikselima pa sam verovatno zeznuo negde formulu) - razlika u odnosu na obradu gore je to što koristim zeleni kanal za lumu i to mnogo pomaže sa hromatskom aberacijom i oštrinom slike:


klikni ovde za veću sliku ...

Evo i uvećanih par zvezda po kanalima da se vidi problem sa hromatskom aberacijom:



Sa leva na desno - crveni, zeleni i plavi kanal.

Snimio sam još materijala - kolornu kartu, kratke ekspozicije za boju svetlih zvezda (sad klipuje pa su i svetle zvezde čudnih boja) pa ću i to srediti ovih dana kad se pozabavim problemom sa žutom bojom na ovoj drugoj obradi.

Kačim finalni rezultat kad završim.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ćekamo finalnu...
Iskreno, meni ono za f2.2 deluje dosta dobro, hoću reći nijedno staklo na planeti ne može na f2.2 da ne prikaže lažne bolje, uključujući mnogo skuplja (i precenjenija) stakla. Mislim da bi taj objektiv na f4-5 briljirao; f1.4 ionako služi za druge stvari tipa video, portreti, lowlight i slično.
Btw, ako imaš na umu monohromatsku kameru - šta te briga; fokusiraš svaki kanal zasebno i aleluja, rezultati kao na apohromatu.

vlaiv

Testiracu i RGB/mono da vidim kako izgleda, kao i narrow band filtere.

Upravo mi je stigla veštačka zvezda pa ću moći malo više vremena da posvetim testiranju kad je oblačno. Ovako kad je vedro - ko će da testira - bolje da se snima nešto.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Nikako nisam uspeo da sredim boju kako treba - ima suviše problema sa crvenim i plavim kanalom - sledeći put ću snimati na F/2.8 i pažljivije fokusirati.

Sve u svemu, evo mono verzija propisno "rastegnuta":


klikni za verziju u punoj veličini...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Meni su sve tri lijepe, ali bih izdvojio mono. Obozavam taj vid astrofotografije.