• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Savet pri kupovini prvog teleskopa

Started by ppejcic, January 24, 2021, 12:55:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ppejcic

Pozdrav svima, drago mi je što sam primljen u ovakvo divno društvo :D

Potreban mi je savet oko kupovine prvog teleskopa za klinca od 10 godina. Budžet mi je trenutno sitan pa se dvoumim između dva modela: skywarcher 70/700 az2 i skywarcher 70/900 eq1. Čini mi se da je prva opcija lakša da se savlada, nemamo nikakvo iskustvo, a deluje i da je lakše prenosiv. Za sad smo ograničeni na terasa/dvorište i poneki izlet na Frušku goru i Petrovaradinsku tvrđavu. Napominjem da je u pitanju prva kupovina opreme, koja bi kasnije bila zamenjena za neki ozbiljniji i skuplji komad. Koja je razlika u kvalitetu prikaza za ova dva modela, ne očekujemo neka čuda za početak, samo dobar prikaz meseca, planeta i sunca i zemaljska posmatranja? Čitao sam dosta da je eq1 montaža ubica hobija, da li je az2 u tom smislu bolja? Hvala unapred  :)

vlaiv

Pozdrav i dobro došao.

Prvo i osnovno - pošto si pomenuo posmatranje sunca - VELIKO UPOZORENJE - nikada teleskop ne usmeriti u pravcu sunca ukoliko nije opremljen adekvatnim filterima. Čak i kada su filteri tu - mora se izuzetno voditi računa šta se radi - na primer, tražilac može ostati otkriven, i on je sočivo i on može lako napraviti ozbiljnu opekotinu.

Pošto je teleskop za dete, sunce jedino i isključivo sa roditeljima - i to možda najbolje projekcija umesto posmatranja sa filterima.

Od dva pomenuta, ja bih radije preporučio 70/700 - jer je pomenuto zemaljsko posmatranje. 70/900 na EQ monzaži će jednostavno imati suviše povećanja za zemaljsko posmatranje. Čak i taj 70/700, neki minimum koji može da se sa njim dobije je oko x20 uvećanje. U poređenju sa dvogledima - to je veliko povećanje za zemaljsku upotrebu.

Što se tiče razlike u slici koju teleskopi daju - nje suštinski i nema. Ta dva teleskopa su po performansama gotovo identični, tako da treba prevashodno razmišljati o tome koji je lakši za korišćenje i nošenje.

Za terestrijalno posmatranje bi valjalo uzeti i 45° prizmu:
http://www.teleskop.rs/teleskop/amici-prizme/125-amici-prizma-45-stepeni

Ukoliko ne dolazi sa teleskopom (a koliko vidim na Teleskop.rs - oba modela dolaze sa 90° ogledalom).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

80/400 AZ je slican a po meni najbolji izbor za konkretan slucaj.

Kao sto je imenjak napisao, AZ mehanika je daleko jednostavnija za upotrebu od EQ za bilo kakvog pocetnika a pogotovo tako mladog i posebno je zgodna ako imate u planu zemaljsko osmatranje.

Zatim ovaj instrument je manji, laksi dakle portabilniji.

Ima neznatno vecu aperturu ali mnogo vecu svetlosnu moc (f/5) pa ce u njemu mnogo vise da vidi nego u bilo kojem od pomenuta dva i osim toga sa 400mm se daleko lakse upravlja nego sa 700 ili 900mm, koji mogu biti bas zahtevni za pronalazenje objekata na tim aperturama. Za ovaj ne treba ni trazilac.

To je ovaj teleskop: https://teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/80400-az3-horizont-skywatcher mada se moze naci na kp za manje novca mada koliko sam video samo u EQ varijanti ali to uvek treba proveriti.

A sto se tice gledanja u Sunce, na to odmah zaboravite. Za to postoje posebni (PST) teleskopi, sve ostalo (filteri, folije, projekcije) je previse rizicno da se eksperimentise. Cak i dugotrajno gledanje u pun Mesec moze dovesti do ostecenja vida.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

ppejcic

Naravno, već duže vreme izučavam tematiku pre nego što se upustim u ovakvu avanturu, svestan sam rizika i nikad mu ne bih dozvolio da sam rukuje opremom, pogotovo ne po danu. Ništa dalje od projekcija i ne bismo pokušavali. Ponudu sam gledao baš na teleskop.rs i da, dolazi i sa svom pratećom opremom, plus barlow 2x, za početak dovoljno. Uzeću u razmatranje i ovu drugu, manju opciju, bitno mi je da se dovoljno dobro vide velike planete, da ne dođe do razočaranja u samom startu, posle je teško ponovo razviti interesovanje kod nekog ovako mladog. Hvala puno na odgovorima, svaka pomoć znači puno. 

vlaiv

Problem sa planetama je taj što neće biti dobro pozicionirane do leta.

Čak i tada, teleskop 70mm prečnika će realno moći da prikaže do x100-120 uvećanja. Planete su stvarno malene čak i pri tolikom uvećanju.

Bitno je samo ne očekivati da će se videti dobro kao na slikama na internetu. Ako se to ne očekuje i ako se razume šta se posmatra - a to je objekat koji je stotinama miliona kilometara daleko (u slučaju planeta) - oduševljenje ne izostaje.

Gore pomenuti 80/400 neće biti toliko dobar za mesec i planete, i ako je to primarno, onda ipak bolje ići sa teleskopom sa dužom fokalnom dužinom.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ppejcic

Svakako, ne očekujem neki preteran kvalitet, bitno je da za početak naučimo kako se koristi, kako se pronalaze objekti i da se generalno razvije interesivanje. Pa ako bude imalo smisla menjaćemo za nešto ozbiljnije. Zapravo mi je najveća briga ta montaža, nemam iskustva, a koliko sam čitao eq1 je osetljiva i na povetarac, a kamoli na dete. Kakva je AZ2 po tom pitanju?

vlaiv

Nisu to toliko loše montaže, koliko su ostale bolje :D

Znači, neće biti katastrofa korišćenje sa ovim malim teleskopima, ali za bilo šta ozbiljnije - treba bolja montaža.

Evo par linkova na youtube-u da se "uživo" pogleda kako izgledaju i šta mogu ti teleskopi (konkretno 70/700 na az montaži):

https://www.youtube.com/watch?v=Z-MHdPLzInY

na ovom videu se konkretno može možda videti da montaža nije toliko klimava - teleskop stoji u mestu dok se sa njim barata.

Zatim na ovom se može videti kako izgleda kada se posmatraju planete (mada treba napomenuti da kamera ne može skroz da uhvati ono što oko vidi - recimo kad se posmatra jupiter, kamera ne prikazuje jupiterove mesece - a oni se jako lako vide pored jupitera. Sa kamerom se mora pre eksponirati jupiter da bi se meseci videli):

https://www.youtube.com/watch?v=sAFeeCn3r84

U ovom videu se može i primetiti kako slika vibrira kada se dira teleskop i monzaža dok se posmatra planeta na velikom povećanju (to je kod svih teleskopa manje više tako).

Evo i konkurenta - 70/900 na EQ1 montaži:

https://www.youtube.com/watch?v=pZ4FUOLReCY

Nadam se da će to pomoći u izboru.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ppejcic

January 24, 2021, 07:07:09 pm #7 Last Edit: January 24, 2021, 07:47:09 pm by ppejcic
Zapravo mi sve to pomaže da ubacim još jednu promenljivu u celu stvar  :)
Koliko bi ovakav model bio bolji u odnosu na prethodna dva:

https://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-i-az-montazama/114900-eq2-skywatcher

Za njega bih morao da sačekam još par meseci zbog budžeta, ali ako se isplati, vredi li sačekati?

vlaiv

Mislim da taj teleskop ne bi bio toliko dobar za pomenutu namenu.

Prva stavka je to što je okular kod tog teleskopa na vrhu - što znači da je dosta viši nego kod refraktora. Refraktor se može ugodno koristiti sedeći, dok Newton ne može. U nekim položajima može biti i problem za dete da dohvati okular - doduše to zavisi od visine posmatrača, a uvek može i da se stane na neku gajbu ili nešto slično.

Drugi problem sa Newtnom na EQ montaži je opet vezan za okular i tražilac. Kada se montaža pomera da bi se teleskop usmerio u različitim pravcima u zavisnosti koja meta se posmatra - okular dolazi u jako nezgodne položaje i stalno je potrebno rotirati teleskop u prstenovima da bi se okular namestio tamo gde treba. To znači svako malo otpuštanje prstenova pa rotiranje teleskopa pa zatezanje prstenova. Mene lično to zamara i odvraća od posmatranja.

U teoriji, 114mm će pokazati više planetarnih detalja od 70mm ali taj 114mm je sferično ogledalo. Pri F/7.9 to ne bi trebalo mnogo da smeta, ali to je za savršenu sferu. Ogledala obično nisu savršena i imaju svoje nepravilnosti. Kada se na to doda sferična aberacija i centralna obstrukcija koja je dosta velika u slučaju 114mm teleskopa - mislim da slika planeta koju teleskop daje neće biti gotovo ništa bolja od 70-80mm refraktora.

Njegova jedina prednost je za objekte dubokog neba jer ima veći otvor i skuplja više svetlosti. Što se toga tiče, on je u rangu 100mm refraktora - znači sakuplja gotovo x2 više svetla od 70mm refraktora.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Reflektori su zahtevniji i za upotrebu i za održavanje, kod njih postoji to cimanje oko kolimacije i čekanje na aklimatizaciju pa to u praksi oduzme nešto dragocenog vremena. Nebih ja to preporučio za najmlađe.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Boki Aristarh

Pozdrav za nove astronome!
Usudiću se da budem dosadan po ko zna koji put...
Za početak NEMOJTE da kupujete ništa!
Odvedite dete u astronomsko društvo i tamo se upoznajte sa različitom opremom i hobijem.
Srećom po vas u Novom Sadu i okolini imate društvo i puno ljudi koji su upućeni u materiju vrlo dobro.
Tek kada malo steknete iskustva u društvu onda ćete lako doneti odluku u šta investirati (taman i da skupite još para :-))
Znam da ste svi nestrpljivi da kupite "igračku" kao što smo i svi mi to radili, ali verujte astronosmko društvo "Aristarh" je puno ljudi uvelo u astronomske vode i naravno kupovinu opreme, a dosta njih je i odustalo kada je shvatilo da to nije hobi za njih...
Izbor loše početne opreme je izvor najvećih frustracija kod početka bavljenja astronomijom.
Svakako je najbolje da se malo strpite i da kupite opremu koja je najbolja za vaše potrebe!
Naravno, niko vam ne može dati tačan recept šta če vama najviše odgovarati, zato je najbolje da prvo isprobate pa da kupite.
Vedro nebo.

ppejcic

Hvala još jednom na svim odgovorima, svaka informacija znači puno. Mi smo česti gosti na predavanjima u Astronomskom društvu, bilo da su planetarijumske projekcije ili posmatranja, nažalost od kad traje epidemija toga nije bilo, ali to je retka prilika kad nešto mališi drži pažnju i uvek se jako raduje da ide. Zato sam i rešio da ga dalje poguram u tom smeru, biće njemu to zanimljivo, a ima i drugara koji su sličnih zanimanja pa to može da se pretvori u pravu žurku, da zajedno uče. Zato više i naginjem ka nekom manjem refraktoru, računam da će lakše savladati.

ppejcic

Čak je bio i na televiziji pre neku godinu  ;D  :

https://youtu.be/ZxPWdarSD0E

Tad mu je omiljena planeta bila Srbija  ;D  ;D  ;D

Siguran sam da će biti zahvalan, a imam i na poslu mnogo ozbiljniju aparaturu, nedavno je vlasnik firme dobio Skywatcher Dobson 200/1200 flex, pa ćemo i tu da se ogrebemo za neko posmatranje, samo se bojim da posle neće hteti da koristi skromniju varijantu  :o

ppejcic

Imam samo još jedno pitanje, skrenuli su mi pažnju i na ovaj teleskop:

https://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-i-az-montazama/levenhuk-skyline-base-100s-teleskop

Ne vidim nikakvu recenziju za tu opciju, valja li to čemu?

vlaiv

Quote from: ppejcic on January 26, 2021, 09:36:17 amNe vidim nikakvu recenziju za tu opciju, valja li to čemu?

Ja bih rekao - ne, nikako to.

To jednostavno ni blizu nije vredno tih para. Ima iste mane kao onaj SW Newton a još pride i manji prečnik ogledala i lošije okulare.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC