• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Action camera 4k

Started by Boka76, March 21, 2021, 04:18:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Zdravo. Interesuje me da li vredi uzeti neki action cam 4k ili full hd za planetarno snimanje? Objektiv je prilicno lako odstraniti sa ovih kamera. Kupio sam nedavno tocam pro II  al nemoguce ga intalirati treba windovs xp ili win 7 a i pitanje dal bi funkcionisalo, eto interesuje me da li je neko vec probao action cam za planetarnu fotografiju mogu da se nabave za jeftinije od asi kamera iskreno asi najeftinija kamera mi je preskupa.. pa trazim opcije kohe su vredne pokusati probati. A pored toga kod nas takve kamere sto su skupi i tesko nabaviti.

vlaiv

March 21, 2021, 10:47:57 pm #1 Last Edit: March 22, 2021, 01:10:44 pm by vlaiv
To je dobro pitanje.

Ja ti mogu reći razliku između planetarne kamere tipa ASI i takve jedne kamere, ali ne mogu da kažem da li ta razlika vredi razliku u ceni. To je individualna stvar. Mogu samo da kažem da meni vredi, ali da nisam u poziciji da imam planetarnu kameru - svakako bih razmotrio sve alternative.

Sve te akcione kamere i web kamere koje imaju HD video i rade preko USB 2.0 ili snimaju na SD karticu - rade komprimovan video.

RAW video u tom formatu jednostavno ne može da se snimi na SD karticu ili da se prenese preko USB 2.0 porta jer su oba suviše spori za tu količinu podataka. Zato te kamere ne podržavaju rad sa RAW snimcima.

Druga stvar je limit u broju frejmova u sekundi.

Kompresija izmeni podatke koji su snimljeni i onda stackovanje više ne radi kako treba jer podaci nisu original nego izmenjeni pa je i statistika šuma promenjena. Takođe postoje artifakti kompresije - pojava blokova koji se posebno vide prilikom obrade i izoštravanja.

Za par hiljada dinara možeš uzeti kameru tipa Logitech c270 ili sličnu i nju prilagoditi za planetarno snimanje možda i jeftinije od akcionih kamera ako želiš da probaš.

Evo za kraj, mog najboljeg snimka Jupitera sa Logitech c270 kamerom i sa ASI120 ekvivalentom (zapravo QHY5LIIc). Isti teleskop je u pitanju:

web kamera:



(klikni ako se iznad gore ne prikazuje)
http://serve.trimacka.net/astro/2015-02-19/32.png

planetarna kamera:



(klikni ako se slika iznad ne prikazuje)
http://serve.trimacka.net/astro/2015-04-25/jup_16.png
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo. O logitech c270 webkameri sam  citao. Bilo bi dobro uzeti asi kameru  al kod nas skupo. Uzput prodali su action cam ,pa cu traziti ipak logiteh. U poruci nevidim slike koje si postavio sa web i asi kamerom.

vlaiv

Evo, dodao dam i linkove da moze da se klikne.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC