• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vaše mišljenje

Started by Predrag, March 29, 2021, 09:53:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Quote from: Predrag on April 03, 2021, 10:30:04 pmSigurno je da bi bilo ugodnije posmatrati sa nekim dvogledom 20x80. Vidim neki Levenhuk od oko 28 000 din, ali ne znam kakvu optiku on ima. Bilo je ranije reči o tome na forumu i koliko se sećam nije bas neki kvalitet.


Za skoro te novce (možda 40tak eura skuplje) može se nabaviti ovo:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1421_TS-Optics-20x80-ED-APO-Binoculars-with-two-Triplet-Objectives-and-Tripod-Adapter.html

a i ima ga na stanju trenutno.

Ovaj je jeftiniji - oko 24000 (posle svih dadžbina) ali ga nažalost nema na stanju:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1415_TS-Optics-20x80-Porro-Binoculars---LE-Series---Light-Gathering-Giant.html
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

     Теоретски бинакуларно гледање има предност од 41% у односу на сигнал/шум (шум који потиче из ока, очију јер друго око подржава прво). Та предност се очитава у побољшаној способности разлучивања јарких, контрасних објеката за око 10%, а слабоконтрасних за око 40%. Такође омогућава повећану видљивост за 0,37 звездание величине. Све  то лепо звучи, али ти двогледи су гломазни, тешки преко два килограма, нужно им је потребан стабилан трипод, а кад се већ користи трипод, тада мањи телескоп превазилази сваки двоглед.
    Двоглед би требало да служи за нешто друго.Потребно је да буде лаган, са малим повећањем, да се може  користити из руке, евентуално са неким провизорним ослонцем. Треба да има што веће видљиво поље, да се једним погледом обухвати цело сазвежђе, да се види шта има ново, да се позиционирамо или да га без транспортних проблема однесемо у егзотичне крајеве и видимо нама недоступна сазвежђа...

Yagodinac

Mene nešto drugo brine kod tih većih apertura za dvoglede. To su faktički dva zasebna refraktora od kojih svaki može imati neko odstupanje optike po pitanju deklarisane žižne daljine. U fotografiji je npr nemoguće naći dva ista objektiva koji imaju u mikron istu žižnu daljinu, sa refraktorima koji imaju po deset puta veću žižnu daljinu to množe biti samo izraženije. Pričamo o odstupanju od idealne krivine svakog pojedinačnog sočiva. Velika većina današnjih elemenata se pravi mašinski, presovanjem a onda dorađivanjem ali ima i proizvođača koji sve poliraju ručno (Leica, Zeiss). I dan danas kad smo već kod toga sva Lajkina stakla imaju ugraviran faktor koji treba oduzeti/dodati od deklarisane žižne daljine da biste dobili ono što dotični objektiv isporučuje. Onda i nije čudno kad se pogleda cena takvih objektiva koja je i bukvalno astronomska. Možda nekome bude smešno što neki Sumikron ima 48.9mm žižne daljine umesto obećanih 50, ali to svakako ne bi bilo smešno nekome ko fotografiše neku knjigu iz Srednjeg veka za reprint npr.

Ja bih lično voleo da pre kupovine pogledam nekako kroz taj 20x80 ED. Najmanje odstupanje bi se verovatno videlo kao diplopija po rubovima polja, ne znam, pretpostavljam. To se sigurno kod minijaturnih apertura (10x50, 7x40) sigurno i ne bi videlo, ali kod većih može da bude problem.
I o tome kakvi su veliki dvogledi u praksi govori činjenica da nas je Janko na Mesijeovom Maratonu jedne godine sve potopio i pobedio nekim velikim dvogledom na paralelogramu, a mi svi spremili mape, dobsone, lampe i raznorazna čuda i čudesa. Dobro, on bi nas pobedio verovatno i Telradom uzevši u obzir koliko poznaje nebesa, ali ipak...

POSEYDON

Quote from: Yagodinac on April 05, 2021, 02:25:44 pmon bi nas pobedio verovatno i Telradom uzevši u obzir koliko poznaje nebesa, ali ipak...

Kad smo već kod Telrada, mene zanima kolko je ta sprava korisna u snalaženju po nebu....recimo baš sa mojim dobsonom?

Yagodinac

Vrlo  ;)
Veoma često zatreba precizno usmeriti tubus u neku tačku koju vidiš golim okom. Velika većina tražilaca imaju obrnutu sliku što, u kombinaciji sa nekim uvećanjem, traži ipak malo snalaženja tipa "ovo je ona zvezda, aha, a ovo je ona druga gore desno, znači idem dole levo..." dok telrad je kao da si za sekundu uzeo pušku i nanišanio. Međutim, najbolja kombinacija je ipak telrad + tražilac.

vlaiv

Telrad je samo skuplja verzija RDF-a koji sam po sebi ume da bude skup.

Prednost telrada je to što ima oznake za 0.5°, 2° i 4° pa je lakše skakanje od zvezde do zvezde - jer imaš referencu za ugao.

Nedavno sam čak čitao da je ovo jeftinija i bolja alternativa astronomskim RDF-ovima:

https://www.ebay.co.uk/itm/Holographic-Airsoft-Red-Green-Dot-Sight-Reflex-Scope-4-Reticles-Fit-20mm-Rail/161708747029?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Verovatno nešto slično ima i kod nas da se kupi, samo ne znam po kojoj ceni.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC