• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nova Cas 2021

Started by Yagodinac, April 16, 2021, 12:57:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Još uvek je sjajna, i posle mesec dana. Problem je što se nalazi dosta nisko pa snimanje teleskopom ne daje neke spektakularne rezultate. Na osnovu okolnih zvezda sjaj procenjujem na nekih 8.0-8.5mag, mada je to sve odokativno (ovako bi mogla i moja baba). Ukupno 22x30sec, 150/750 reflektor:

Nova Cas 2021 by Millan Milloradovic, on Flickr

Pošto je Cass cirkumpolarna bilo bi lepo da se ponovo snimi ovaj region za nekoliko meseci, a možda i napravi nekakva animacija.

Yagodinac

E da; iznad nove je otvoreno jato M52 (znaju maratonci) a desno naznake Bubble nebule (znaju astrofotografi).

Danijel

Jako dobro! :)

Ja recimo nisam uspio snimiti ni najmanju naznaku Bubble maglice.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

...ali zauzvrat prečnik tvojih zvezda je 5x manji nego u mom teleskopu  ;)
Mislim da je to sve povezano sa f-odnosom naših teleskopa. Meni generalno odgovara što brži teleskop po cenu optičkog kvaliteta, snimim šta treba i brišem sa te lokacije dok me nisu nanjušili vukovi i šakali, a ti na miru u opservatoriji možeš da ispijaš kaficu cele noći dok se objekat snima. Zapravo, ne moraš čak ni da budeš tamo.

Danijel

Hahaha, svaka ti je na mjestu. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Nova je neočekivano skočila za tri magnitude poslednjih dana. Napravio sam animaciju snimaka od 9. aprila i 9. maja:



* Klik na snimak dok ne dobijete prave proporcije (1:1), forum mi nekako sam menja odnos na približno 4:3 pa zvezde postaju jajaste više nego inače.

Yagodinac

Update: animacija snimaka od 9. maja i 4.juna prikazuje pad sjaja u odnosu na referentnu zvezdu. Snimano je isto 22x30sec, sa istim postavkama, na istoj visini i sa iste lokacije ali je upadljiva razlika u transparenciji (odlična u maju) i turbulenciji (odlična u junu). Primetite da se to itekako reperkutuje na Bubble nebulu.



Obeležena junska verzija; nova je zaokružena:

V1405 Cas by Millan Milloradovic, on Flickr

Luger

Odlicno poredjenje. I ja sam je snimio 4 Juna, ali je nisam oznacio na slici Ngc 7635 koju sam postavio na forum.
A ne bih no znao za nju da mi Dejravian nije skrenuo paznju.