• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina opreme u inostranstvu

Started by Astro_fun_times, August 10, 2021, 07:28:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

September 14, 2021, 02:13:07 am #15 Last Edit: September 14, 2021, 02:21:22 am by Magelan118
Ja se vodim time da se sve to pravi u Kini.
Poznatije firme i brendovi naruce vecu kolicinu, jeftinije, i imaju mogucnost da izaberu sta hoce da im pise na okularima.
SkyWatcher, GSO, Celestron, no name...  Svi izgledaju apsolutno isto.
Na nasem sajtu, "SkyWatcher Planetary" izgleda prilicno slicno ovome TMB okularu, 5 sociva u 3 grupe, 58 stepeni.

Cena 3300 vs 8500...
Mislim...

@mitja, Mislim da ti je pametnije da sam kucas u pretragu jer ima uvek vise istih proizvoda ali se cene razlikuju veoma malo. Najveca razlika je u postarini, i onda tu moras da kalkulises koja opcija je najjeftinija.
Ja uvek biram najjeftiniju opciju postarine, sve je to isto. Meni doslo za 20tak dana. Sta mi znaci da dodje za 10-15 a cena te usluge je daleko skuplja.

Linkovi za neke od tih artikala vise ne mogu da nadjem jer su ili povuceni, ili rasprodati, ili iz nekog razloga nisu dostupni vise.

Ovo je okular
https://www.aliexpress.com/item/1005003130876669.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.211f4c4dcKcew2

Nosac za telefon
https://www.aliexpress.com/item/1005001988154944.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.dcd44c4diPrEAX

Variabilni polarizujuci filter je povucen kod tog prodavca tako da za njega nemam link ali potrazi ga sam pa kalkulisi koji je najjeftiniji

Ovo sam narucio i treba da stigne tek
https://www.aliexpress.com/item/4000171165386.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.dcd44c4diPrEAX
https://www.aliexpress.com/item/1005003102082018.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.dcd44c4diPrEAX
https://www.aliexpress.com/item/1005001390409444.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.dcd44c4diPrEAX
https://www.aliexpress.com/item/1005002424436962.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.dcd44c4diPrEAX

Ovah UHC se moze naci i jeftinije, ja sam bas hteo ovaj. Angeleyes mi deluje kao ok marka za te pare.


I jos da dodam, posle 10mm i 25mm Super MA, koji su losiji od plossl-a, ovaj TMB je avion. Plus sire vidno polje prija, mada mi je lakse za koristiti okulare sa manjim "eye relief-om".
Mislim da je najgore od svega to sto sam sad video da su okulari sa sirim vidnim poljem sjajni i bojim da cu se opasno navuci na skuplje okulare sa jos sirim vidnim poljem.
Odose pare.... hahaha
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Stigao i Angeleyes UHC i neki žnj filteri u boji.
Ako se ikad razvedri, mozda ih i testiram hehe

Uz ove filtere u boji dosao je i mali crni filter za since.
Znam da se ti filteri nikako ne preporucuju i da znaju da puknu. Bar sam tako procitao.
Zanima me da li je iko koristio taj mali filter za sunce koji se navija kao i obicni filteri u okular?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

goran.nikacevic

Cao,

Nisam ja bas od strucnijih na ovom forumu, ali vidim da niko na ovo nije odgovorio, a mislim da je ipak potrebno reci nesto na tu temu, posto po meni ovo moze biti i opasno.

Uglavnom, ti imas dobsona od 200mm. To je dosta veliki teleskop. Ti filteri za sunce sto se navrnu na okular kao ostali filteri bas i nisu nesto sto treba probavati. Ja bih rekao generalno to ne valja, a pogotovo ne na teleskopu velicine tog koji ti imas. Ti kad usmeris toliki teleskop na sunce, pri cemu nemas neku foliju preko cele aperture (Baader ili slicno), on ce pokupiti jako puno sunceve svetlosti, i onda ce je fokusirati preko sekundara pravo u tvoj okular. To je jako puno sunca :)

Taj kineski filter, koji si jos dobio na poklon, to je jako jeftina stvar, skoro pa dzaba. Jako mi je rizicno da tako jeftinom filteru, a ja licno mislim i bilo kom filteru, verujem da ce uspeti da blokira tu kolicinu zraka da tebi zastiti oko. Vidim i iz tvojih ostalih pitanja da te posmatranje sunca jako zanima, znam, zanima i mene :) Ali ovo sa filterom koji se navrce na okular mislim da ti nije najbolji nacin za to :) Mislim da to nije vredno rizika.

Bilo bi lepo i neko od iskusnijih i strucnijih da misljenje na ovu temu, cisto zarad kompletnosti informacija na forumu. Da ljudi ne pomisle da je dobra ideja kupovati te filtere za sunce na AliExpress-u za par evra. Sa suncem i velikim teleskopom bas treba biti pazljiv :)

Pozdrav,
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Astro_fun_times

Da, svakako ne bih rizikovao sa tim malim filterom. Nailazio sam vec na ljude koji su mi govorili da su izuzetno opasni, nego reko ajde da pitam da li je neko ipak probao.
Svakako za sunce ne bih koristio celu aparaturu vec bih samo skinuo mali poklopac da velikog poklopca, koji je dimenzija kao i poklopac za 9x50 trazilac.
Cesto sam tako i mesec gledao da bih smanjio kolicinu svetla pre nego sto sam kupio podesivi polarizujuci filter.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Nemam iskustva sa tim filterom ali sam na sopstvenoj kozi osetio suncev zrak u okularu. Desava se i nama matorima da napravimo glupost.

Postavljao sam teleskop jedno vece, a Sunce jos nije zaslo. Dok sam fino podesavao montazu nekim cudom sam okrenuo teleskop pravo na Sunce. Ni sam ne znam kako sam to uspeo. Postavio sam vec okular, skinuo poklopce...
Nisam ni imao nameru da gledam bilo sta, samo sam podesavo opremu, centrirao trazioc itd.

Sasvim slucajno mi je uvo bilo na putu svetlosnog zraka. Kao da mi je neko iglu zabio u uvo! Ostar bol, u jednoj maloj tackici, pre je izgledalo kao ubod iglom nego opekotina. Skocio sam ko oparen, nisam ni znao sta se desilo. Kad sam video gde je teleskop uperen, za malo se nisam srusio.

Probaj da zamislis kako bi to izgledalo da ti neko zabije iglu u oko! A bilo je vec vece, i Sunce je bilo skoro na zalasku. Uvo je prezivelo ali oko tesko da bi.

Solarni filteri su veoma rizicni, narocito oni na okularu. Uvek dobro proveri sve pre montaze na teleskop. Imaj uvek na umu da mozes da pogresis samo 2 puta. Jednom na levo i jednom na desno oko. Zato se ne igraj sa tim i ako nisi siguran sta radis bolje nemoj da se zezas sa Suncem

     

Astro_fun_times

Auuu, zeznuta stvar, pitno da je uvo prezivelo.
Ali sto kazes oko tesko da bi.
Ima na youtubu neki covek koji je uzeo oko svinje i prislonio ga kao test. Pocelo da se dimi.
Sunce nije nimalo naivna meta.
Mislim da se necu bakcati sa njim. Bar ne sad, sa ovim teleskopom mada deluje privlacno.
Hvala za pricu iz lickog iskustva.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

spadej

Nisam imao nameru da te plasim. Samo treba da budes oprezan. Kupi baader-ovu solarnu foliju i napravi filter,na poklopcu teleskopa (na onom malom otvoru koji se vec pominjao).
Ja sam parce folije zalepio na veliki poklopac, sa unutrasnje strane, i samo skinem mali cep. Tako je folija zasticena dok ne koristis teleskop, a kad skines veliki poklopac, pazis kako ga odlazes. Da ne pocepas foliju. A mozes i da napravis neku zastitu sa  unutrasnje strane.

Obavezno pre gledanja Sunca kroz teleskop, prvo proveris filter, tako sto posmatras Sunce samo kroz njega. Videces mali svetli disk, a ako je folija negde ostecena, Sunce ce ti to "reci", ali to nije opasno.
Nikako ne korisititi filter ako je folija izguzvana ili ostecena.

Za gledanje protuberanci i ostalih "solarnih stvari" postoji posebna oprema. Imao sam prilike da vidim to cudo, i gledam kroz njega. To je posebna dimenzija, nesto potpuno neverovatno... Sunce nije dosadna staticna lopta, vec je zivo. Stalno se mrda, pulsira, kao da dise... A kad bljucne malo plazme, ta solarne baklja je veca od nase planete. I moze da unisi zivot na njoj...

Od svega sto sam za sve ove godine video kojekude po Svemiru, Sunce ubedljivo izaziva moje najvece strahopostovanje.

Astro_fun_times

Nisi me uplasio ali to nimalo nije naivno jer Sunce fokusirano u jednu tackicu je jako opasna stvar. Kao kad smo deca bili pa sa lupom palili listove, samo ta lupa je bila ne veca od 10cm a ogledala u teleskopima su daleko veca, a u okular se ne stavlja list nego oko, i tu kad se jednom zezenes gotovo.

Tako da mere predostroznosti i prava kvalitetna oprema se mora koristiti za to.
Ja licno vise imam "strah" od toga sto sam zarcnio teleskop iznutra koristeci dvostranu traku, pa se bojim da se ne ugreje na cev pa da se lepak rastopi i da mi to otpadne.

Ova ideja za foliju na velikom poklopcu, ispod malog je idealna.

Razmotricu mada mislim da ne bih rizikovao zbog te trake.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2