• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uslovi posmatranja

Started by Astro_fun_times, September 13, 2021, 12:08:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Pozdrav svima.
Zeleo sam da pitam da li ste vi imali bolje uslove za posmatranje od mene?
Od pocetka septembra svako vece je veoma lose, bilo vedro ili oblacno.
Zvezde trepere, nije moguce izostriti sliku na vecim uvecanjima.

Koristim sajt 7timer koji daje prognozu za naredna 3 dana.
Najbitnija stavka je "seeing" ili ti uslovi atmosfere i svako vece bude ista stvar. Uslovi padnu na ispod prosecne.

Zanima me da li sve i vi primetili da je tako.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ja samo znam da je vedro gotovo svako veče i da ja pokušavam da se preselim evo već dva meseca i ne posmatram ili snimam uopšte :(

Bio sam posmatrao jedno ili dve večeri tamo oko opozicije - Saturn i Jupiter i iznenadio se koliko je bio dobar seeing, ali od tada nisam.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Jedna noc, mislim 1. ili 2. septembar je bila WOW, doduse gledao sam DSOs.
Sve posle toga je daleko ispod prosecnog "seeing-s"
Prilicno frustrirajuce.

Vedro ne znaci i da je dobro nazalost.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

DraganTesic

Quote from: Magelan118 on September 14, 2021, 02:17:31 amVedro ne znaci i da je dobro nazalost.


Баш тако.

     Узрок су временске прилике. Дани су веома топли, а ноћи, спрам дневних температура, хладне. Ноћу се топли ваздух узбуркано диже увис, потиснут од хладног. Таква појава се види и из прогнозе. Потребно је прочитати Lifted Index. Он показује разлику температуре ваздуха у тропосфери и температуре у окружењу. Мери се у Келвинима и ако је вредност негативна, то значи да је ваздух у висини нестабилан. Ако је вредност позитивна, онда је ваздух стабилан. Ево скале за прецизнију анализу.

https://drive.google.com/file/d/1AnjFF8X7up7FG1AetWCrMuadhTzI0N4w/view?usp=sharing

     Кад већ причамо о видљивости, ево и једне скале која показује колико је небо тамно. Вредности су изражене у звезданој величини звезда које можемо видети голим оком, негде око зенита. Треба урачунати време ноћи, висину Сунца под хоризонтом, положај  и фазе Месеца.

  https://drive.google.com/file/d/1pSoz8q7WJ1Oak_nO1uNQEam45ApauAHN/view?usp=sharing

     Дакле, може се и без сајтова. Уместо звезда око зенита, мислим да је лакше проверу вршити са звездама око Поларне. Мање, више увек су на истом месту, лакше их је препознати.

Astro_fun_times

Dragane, hvala ti ua pokasnjenje Lifted Index-a. To nisam znao sta je.

Svakako izlaskom napolje i posmatranjem treperenja zvedza se moze utvrditi kakvi au uslovi. Ali to se radi neposredno pre posmartanja.
Za to se mora sacekati noc.
Sajtovi pruzaju sansu da se unapred zna relativno precizno kakvi ce uslovi biti tako da se covek moze isplanirati


Sad gledam seeing u narednim danima i konacno, 16tog, za nijansu ce biti bolje.
Samo bice skoro 100% oblacno...
Prirodo ala imas smisao za humor.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Lifted Index je relativno nebitan za astronomska posmatranja po pitanju stabilnosti slike; to je veličina koja nam daje šanse da predvidimo konvektivne padavine. Dakle, odnosi se na nestabilnost atmosfere u kontekstu padavina a ne nestabilnost po pitanju turbulencije, slike u okularu i slično.
LI je najlakše shvatiti kao relativan odnos temperature podloge i temperature slojeva atmosfere na različitim visinama. Izražava se od -6 do +6, gde pozitivne vrednosti označavaju stabilnu atmosferu, odnosno inhibiciju konvekcije. Osim toga, termalno izdizanje pojedinih parcela vazduha (konvekcija) je danju najizraženije, a noću je prisutno na našim prostorima možda jednom godišnje ili dvaput. Dakle, LI je noću na našim prostorima skoro uvek pozitivan (negativan je noću samo iznad mora na našoj hemisferi, i to u drugoj polovini godine). LI i CAPE su vrednosti koje treba pratiti da biste mogli da predvidite šanse za nastanak kumulonimbusa tog dana.

Međutim, postoji i druga priča zašto je LI manje važan u astronomiji. Profil atmosfere noću je takav da i ako imamo hlađenje podloge i izračivanje te toplote uvis, tj nekakvu turbulenciju u tom smislu, ona zauzima svega 100-200 metara uz podlogu. Iznad toga je atmosfera skoro pa potpuno stabilna. Ovo bi značilo da se treba popeti na visoku zgradu ili planinu i imaćemo fascinantan pogled na planete - a to je samo delimično tačno.

Glavni problem sa seeing-om je jet-stream. Ako imamo visinsko strujanje na nekih 9-12km brzinom od 200kmh, to će mnogo više napraviti distorziju slike nego komšijin dimnjak... Od dimnjaka se pomerimo, a od jet-stream-a nema pomeranja, jer je u prečniku tipično više desetina ili stotina kilometara. Osim toga, ne mora baš glavni jet-stream da prolazi iznad naših glava, atmosfera je gore više ili manje stalno u pokretu tako da brzina vetra varira. Ja sam jednom samo bio svedok da je brzina jet-streama iznosila možda par desetina km/h i slika je zaista bila fantastična.

Iako verujem da su svi čuli za taj sajt, da napomenem da na Meteoblue imate predviđanje između ostalog i jet-stream-a.

Astro_fun_times

Da, jet stream proveravam na dva sajta, ne na meteoblue.
Evo kaze 7Timer da se seeing popravlja medjutim oblacnost ce biti narednih dana.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2