• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okulari od 100 stepeni - Omegon Panorama II

Started by goran.nikacevic, September 20, 2021, 05:35:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goran.nikacevic

Cao svima,

U Teleskop centru su dobili nove okulare (ili sam ih ja tek sad primetio): Omegon Panorama II (http://teleskop.rs/teleskop/okulari/omegon-panorama-ii-125-5mm-okular_). Gledajuci performanse, deluje da nude solidno puno: 100 stepeni FOV, i to navodno do f4!? Dostupni u velicinama 21 mm (2 "), 15 mm (2"), 10 mm (1,25 "), 5 mm (1,25"). Cena je 25000 din za 5mm. Zvao sam ih, ostale mogu naruciti, cena za 15mm i 21mm bi bila oko 20-30 evra vise.

Ovo sve ne zvuci tako lose, ovako na papiru. Gledajuci cene napolju, cini se da je cena koju traze u Teleskop centru konkurentna. E sad, kad nesto zvuci previse dobro da bi bilo istinito, upali se crvena lampica :) 100 stepeni, dobro do f4, za ~200-250e. Pa sam iz tih razloga resio da pitam na forumu, sta kazu ljudi koji se malo bolje razumeju u okulare? Kod nas u zemlji bas i nema previse izbora da se uzima, a narucivanjem spolja to ispadne ipak malo skuplje kad se uracunaju dazbine. Ne vidim da se bilo gde moze naci povoljniji okular od 100 stepeni. Sta vi mislite o tome, valja li to sta? Moze li u f5 teleskop koji nema koma korektor?

Pokusao sam malo da citam okolo, da nadjem review. Naravno da je Ethos bolji :) Preporucivali su i neke Ethos klonove (ako su to), Lunt/APM XWA mi po tim review-ovima deluje kao najbolja opcija za dosta manje para od Ethosa. Medjutim, i taj je u TS 250e + 25e shipping + drzava, dodje 360-370e.

I drugo sto me interesuje, sta vi mislite o tim okularima od 100 stepeni? Na papiru, to zvuci jako dobro. Za moj teleskop od 1200mm, to bi znacilo da mogu ceo mesec da obuhvatim sa okularom od ~7mm, pri cemu bi imao uvecanje od 170x. To zvuci fantasticno, videti ceo mesec u okularu pri tako velikom uvecanju. I naravno, ostale magline i slicno ... videti nesto u tolikom vidnom polju sa tako velikim uvecanjem, to zvuci kao nesto sto vredi probati :) E sad, naravno, bilo bi lepo probati, ali ja ne znam nikog ko ima okular od 100 stepeni :) Pa me zanima, jel neko to probao? Jel to stvarno vredi, pogled je tako dobar? Ili tu ima i nekih mana i problema koji se na papiru bas i ne vide?

Da li dobro podnose barlow? Pa da malo ustedimo kad su vec tako skupi :)

Nije neka guzva na forumu, a kisa ovih dana :) Pa reko aj da cujem misljenja o ovom okularu, bas me zanima, obzirom da je jedan od redjih koji se mogu nabaviti kod nas.

Pozdrav,
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

vlaiv

Nemam nikakvo iskustvo sa 100° okularima. Imam sa 82°. Meni lično je to previše vidnog polja. Okulari su prilično individualna stvar i nešto što smeta/odgovara nekom - ne mora smetati/odgovarati drugom.

Kod 82° vidnog polja moram okom da previše šetam levo-desno. Teško je videti celu sliku od jednom. To me umara. Primetio sam da mi najviše pašu okulari od 60°-70°.

Broj elemenata je takođe bitan faktor. Što šire vidno polje - to je veći broj elemenata u okularu. Svako to sočivo mora biti dobro ispolirano da ne bi rasejavalo svetlost. Mora imati dobre premaze da ne bi reflektovalo svetlost.Elementi moraju biti dobro poravnati da se ne gubi na oštrini.

Recimo da okular ima 9 elemenata i da svaki element ima vrhunski premaz koji propušta 99.5% svetla. To je 18 površina gde se na svakoj gubi 0.5% ili 0.005. 0.995^18 = ~0.914. Znači, takav okular propušta samo 91.4% svetlosti.

Ako si spreman da daješ 200+e po okularu, moja preporuka ti je da vidiš kakvi ti okulari odgovaraju i da uzmeš najbolje po tim kriterijumima a da ulaze u taj budžet.

100° okular je svakako "Vau" efekat, ali to traje samo prvih par puta. Posle toga kada želiš da se usresrediš na posmatranje - stvari tipa oštrina, kontrast i slično su bitnije.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Moje mišljenje ti nije nešto reprezentativno jer ne spadam u verzirane i pasionirane posmatrače, ali ne škodi. A kad ne škodi - znači da koristi (M. Gutović).
Donosio je Radan Ethos na Letenku, gledali smo kroz 400mm dobson.
Okular je čista perverzija, boje, oštrina, polje, svetlina... Ali meni je to bilo neudobno jer niko toliki vidni ugao ne može da vidi odjednom. Odnosno, moraš da nabiješ oko duboko u taj okular i ta tražiš levo/desno rubove. I tek na taj način vidiš kolika je zver zapravo to staklo. Svi ga (ne bez razloga) porede sa prozorom svemirskog broda, samo ga ja poredim sa onim izbočenim prozorom na An-26 koji i služi da vidiš veći vidni ugao. Ovo je čisto subjektivna stvar ali ja kad gurnem oko u Ethos, momentalno mi trepavice zakače prednji element i to nervira i mene što time čačkam prednji element, a i sama činjenica da me golica nikako ne doprinosi ugođaju.

Po mom skromnom sudu ovakvi okulari od 100-110 stepeni imaju smisla samo kod hardcore osmatrača koji žele što duže da zadrže posmatrani objekat u vidnom polju, odnosno koji ne žele svakih 15sec da pomeraju teleskop koliko bi bio prosek sa nekim Plossl ili Ortho ili sličnim okularom užeg vidnog polja. Za sve drugo ima mnogo boljih (jeftinijih) izbora, pa bi tako ja bio zadovoljan nečim od oko 10-15mm i 70-80 stepeni vidnog polja u dobsonu. U teleskopima sa EQ montažom širokougaoni okular tek nema smisla; dovoljno je tih 70-ak stepeni koliko možeš da sagledaš odjednom.

Dakle, ovo je samo moje mišljenje i pomama po svetu i cene ovakvih okulara govore da sam ja otprilike velika manjina u astronomskom svetu, tako da... Zamišljam svoju suprugu sa trepavicama od 10cm kako ruinira prednji element Ethosa...

Boki Aristarh

Gorane,
što se tiče okulara koje si pomenuo ni mi u "Aristarh"-u nismo imali prilike da ih vidimo. Pretpostavljam da je kao što to obično i biva u običnom životu "koliko para, toliko muzike". Ako ti nije presudno veliko vidno polje onda imaš pregršt kvalitetnih okulara sa manjim.
Naš drugar i član Neša iz Surčina ima APM-ov okular od 100 stepeni i to je vrlo kvalitetan klon Ethosa (iako M.Ludes to nikada ne bi priznao :-) u praksi daje odlične rezultate.
Takođe na raspolaganju u društvu imamo i skoro sve žižne dužine TeleVue Ethosa (hvala Šomi) i tu ne treba mnogo filozofirati: skupo i najbolje na svetu!
Prethodni vikend smo vizuelno posmatrali kroz Kenzin CFF 140 mm APO i svi smo se složili da u kombinaciji sa Ethosima nikada nismo videli bolje vidno polje, oštrinu i kontrast! Veil maglina sa bezbroj detalja, kontrastna i ogromno vidno polje...To je prosto neopisivo fenomenalno.
Naravno uzmi u obzir da kvalitetno vidno polje bez aberacija neće zavisiti samo od okulara već i od teleskopa (Njutn sigurno neće biti korigovan na f/4 po celom vidnom polju) tako da treba da uskladiš vidno polje okulara sa kvalitetom teleskopa i naravno sa budžetom. Svakako nema svrhe staviti okular kao što je Ethos ili neki od njegovih klonova na teleskop koji to ne može da podrži (ovo kažem jer sam lično probao :-)
Možeš recimo razmisliti i o okularima sa manjim vidnim poljem kao što je TeleVue Panoptic/Delos koji su vrhunskog kvaliteta u rangu Ethosa ali sa manjim vidnim poljem. Njihovi najuspešniji klonovi su Explore Scientific, imamo i njih i oni su na oko 85% kvaliteta TV.
I na kraju da opet budem "dosadan" na svoj način, pokušaj pre kupovine da isprobaš oklular da vidiš da li je to ono što očekuješ i da li ti odgovara.
Ono što je naše zajedničko iskustvo sa Ethosima je: veće=bolje.

goran.nikacevic

Tri misljenja vrlo iskusnih ljudi :) Hvala Vam na izdvojenom vremenu i komentarima, znaci mi puno.

Sve jasno, za sada pauziram ideju o kupovini okulara jako velikog FoV. Kada jednom probam neki slican i budem imao vise iskustva, ponovo cu razmisliti na tu temu.

I samo da dodam: wow, sta sve vi tamo u Kragujevcu nemate :) Nisam mislio da iko u zemlji ima takvu opremu. Dobro je da ima, jos samo da vas uhvatim pa da vidim kako to izgleda :) Nema mi druge nego da jednom lepo sednem u kola i dodjem do Kragujevca kad se budete okupljali :)

Hvala svima,
Pozdrav
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Boki Aristarh

Gorane, naše društvo je vrlo otvoreno za posete i druženja, tako da ako si raspoložen da nas posetiš, javi se da pripremimo i piće i roštilj... I da uživamo zajedno u nekoj vedroj noći.

goran.nikacevic

Hvala puno na pozivu :) Sad ide jesen, tesko je potrefiti finu vedru noc a jos da padne na vikend. Ali dobro, proci ce i jesen :) Tako da cu zapamtiti ovaj poziv, pa tamo na prolece, kad vreme bude lepse, definitivno cu videti da se cujemo pa da i dodjem. I povedem jos nekog od ovih mojih iz NS :) Tako da cujemo se oko ovoga, potrudicu se :)

Pozdrav
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex