• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Habl ima sansi

Started by Sich, June 05, 2004, 07:07:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sich

 Nasa je izdala konkurs za robotsku misiju servisiranja habla u 2007.
Habl ipak ima sansi
Videcemo sta ce biti od svega
A ziroskopi i baterije su zaista dotrajavaju
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Lepo bi bilo da ga poprave.Ali ne verujem, mislim konkurs, pa ko ce to da uradi ako nasa nece?

Miranda

 Pa oni bi verovatno da ga ostave ali nemaju za to dovoljno sredstava pa traze nekog....?

Sich

QUOTE (Dule_smor @ 5. Jun. 2004., 21:37)
Lepo bi bilo da ga poprave.Ali ne verujem, mislim konkurs, pa ko ce to da uradi ako nasa nece? [/quote]
Pazi, nasa uglavnom ne radi projekte sama. Izda konkurs i uglavnom vecinu stvari drugi prave; Boeing, Lockheed Martin i ostali.
Nasa uradi projekt a konstruisanje ide preko drugih, tek mozda neki naucni instrument napravi jpl i slicni nasini idseci
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Aha, znaci to tako ide, nisam bio obavesten:).

vanillasky

  Normalno . A interesantne su i sume za pobednike konkursa to nisi spomenuo par milionceta pa i vise.
 :blink:
clear Skies

marino

 ..a u medjuvremenu..pojedini dijelovi opreme na hablu se i dalje kvare..
m
Vidulini Observatory

Miranda

 Jos jedan dokaz da su sanse minimalne....ipak treba dosta uloziti u servisiranje....a da li se to isplati....?

marino

 po meni - NE

novi svemirski teleskop kosta 2-4 milijarde dolara
habl je star, prosao je njegov rok trajanja;)

servisna misija (sa ljudskom posadom) kosta najmanje 1.5-2 milijarde dolara
robotizirana servisna misija kosta barem pola milijarde vise!
novi uredjaji koji se moraju instalirati i nadogradnje kostaju jos pola milijarde

sve zajedno, kosta najmanje 2,5 - 3 milijarde dolara  sa time da je sve to na letjelici koja ima defektno zrcalo i koja vidi iskljucivo zahvaljujuci elektronici i dodatnoj optici..
+postoji vjerojatnost da takova servisna misija podje po zlu, vjerojatnost je barem dvostruko veca od samog rizika lansiranja novog aparata

za taj novac isplati se napraviti novi uredjaj

meni je bilo zalosno, u vrijeme kada se "brisala" ljudska servisna misija, gledati vijesti kako je habl snimio ovo, kako je napravio ono, kako je otkrio nesto trece..a sve u bijednom cilju da se isti servisira umjesto da se lova preusmjeri na novi svemirski teleskop

habl je obiljezio jednu eru i vrijeme je da ode u .. povijest

(nesto slicno je bilo i sa mirom /dakako puno kompleksnije/ ali bez obzira na to sto su takove stvari prairasle srcu..najbolje da odu dostojanstveno..)

no, sve receno su ipak samo moja osobna razmisljanja;)


m
Vidulini Observatory

Miranda

 Pa dobro, ali ja bas nisam siguran da servisiranje kosta otprilike kao i nov teleskop! Malo mi je ipak previse.... ali koliko kosta nek kosta, nego da li uopste vredi ulagati nesto u njega ako se pravi nov,savremeniji....?

marino

 sve napisano moje je osobno razmisljanje, cifre sam pokupio tu i tamo/negdje po netu i ne kazem da su tocne, no vjerojatno nisu puno daleko od stvarnih
(npr "najobicniji let" shuttlea kosa preko milijardu dolara, nakon tragedije columbie vjerojatno ce se cifra popeti na najmanje 1,5 milijardi, a mozda i vise, a tek onda tu dolaze specificni troskovi same misije servisiranja i trosak uredjaja koji ce se pri tomu postaviti)
ovako odokativnom metodom, pustio bih ga da ode u penziju te ubrzao radove na novom teleskopu..

ili, mozda najbolje rijesenje, stornirati narudzbu za jedan b-2 i evo love

u ovoj deceniji, dvije stvari koje su obiljezile osamdesete, odnosno devedesete godine proslog stoljeca odlaze u mirovinu; shuttle i hubble

naravno da ekipa u nasa-i zna kako stvari stoje iz prve ruke, pitanje je sto kazu politicari..

m
Vidulini Observatory