• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

identifikacija objekta, vrv veshtachkog satelita

Started by vlnikolic, December 09, 2021, 12:28:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vlnikolic

pozdrav svima,

uochio sam na nebu neshto neobichno. verujem da je neki veshtachki satelit, ali ne znam shta je tachno.

evo linka za kratki video:

https://www.mediafire.com/file/9est5jz1r3xtvtr/VID_20211208_221123.mp4/file

razlog shto sam gledao to je shto je ekstremno sjajno i shareno bilo. nalazilo se na jugoistoku na oko 30* iznad horizonta oko 22h

nije mi samo jasno kako je moguce da toliko svetla reflektuje ovo chudo (vrv od sunca)

vole bih da znam shta je to.

hvala

mitja

Jedino logicno objasnjenje je zvezda Sirijus koja se nalazi upravo u toj oblasti neba ukoliko je objekat iz snimka statican odnosno da se nije kretao u odnosu na zvezde i druga nebeska tela.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Ako stoji onda može da bude uglavnom zvezda ili planeta - Sirijus se lepo uklapa a menjanje boje je zbog scintilacije i disperzije (Stellarium skineš, instaliraš i odmah vidiš šta dolazi u obzir). Ako ne stoji, odnosno kreće se onda je avion, satelit ili lansiranje nečega.
Ako je avion, njegova brzina je karakteristična i ovo mogu da budu svetla/reflektori koji su upaljeni recimo zbog sletanja. Nekad vojska može da upotrebi one reflektore da njima šara po zemlji, mada se to baš retko viđa (ja i to video). Ako je satelit ideš na ovaj link, ukucaš vreme i gledaš šta se najviše uklapa.
Ako je lansiranje nečega onda čestitke, ulovio si testiranje štita u Bugarskoj, lansiranje Bulave sa Krima ili slične vesele dogodovštine zbog kojih će te uskoro posetiti čike u crnim odelima a ovaj topik na forumu verovatno zaključati.

Edit: ko nije video leteće lampione sa neke žurke sa par km distance ne može da zamisli kolika je to panika u gradu bila...

vlnikolic

ljudi, hvala na odgovorima

objekat jeste izgledao statichno u odnosu na ostala nebeska tela. to me je dodatno zbunilo jer sam ochekivao da neshto veshtachko valja i da se krecje po nebu..

nije mi jasno samo kako ovo zrachi ovoliko jako i shareno, ali u redu - verovatno da ste u pravu.

: )

vlnikolic

da javim samo da ste u pravu 1/1 jer sam pogledao snimke na net-u. to je to - sirius

hvala lepo

Astro_fun_times

Ja sam letos uocio sasvim slucajno gledajuci nebo nesto kao zvezda ali potpuno staticno. Sve zvezde su se pomerale i odlazile iz vidnog polja a ta tacka je ostala staticna u vidnom polju. Bas me je bilo iznenadilo. Onda sam trazio sta bi moglo biti i najverovatnije jedan od mnogobrojnih stacionarnih satelita koji se nalaze negde oko ekvatora u regiji afrike/madagaskara.
Svakako veoma zanimljivo otkrice za mene tad.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2