• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

P: Motori za EQ

Started by CyberianIce, January 03, 2022, 10:46:59 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Prodao bi ovaj kit za manual guiding "Danubia EQ4/5". Došao je sa mojom mehanikom i koristio sam samo ga samo jednom čisto da vidim kako radi kad je već bio tu. Praćenje je bilo Ok na refraktoru od 800mm pravio sam subove od 30 sekundi (može se negde na forumu i naći ta fotka) ali kao što znate kod sebe sam stavio industrijske stepere sa remenjem, AstroEQ pa posle i OnStep tako da memi ovo ni za šta nije potrebno.



Montira se bez problema na SkyWatcher EQ5, Celestron CG-5 i ostale Vixen GP (Grand Polaris) klonove, zupčanici koji dolaze sa ovim kompletom su za prenosni odnos pužnog kola 144:1 koji je kod njih ugrađivan. U kompletu se nalazi sve što treba za montažu (osim imbus vijaka):

  • Stepper motor za RA
  • Stepper motor za DEC
  • 2 zupčanika koji se kače na osovine puža 6mm
  • Ručni kontroler
  • Punjiva baterija 7.2V 4Ah

Mislim da je cena 50 euro za sve ovo korektna ali može i zamena za nešto drugo od opreme.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

dedskin114500

Cena je korektna , ja se secam kad sam uzima za EQ 3 motore , samo RA osa je mogla , dao sam 100e ja mislim novo u prodavnici , ovo je polovno al je i dva motora .
Samo slabo sve ide , sta ces tako je vreme
ja da sam ostao na EQ3 uzeo bi , al sam na heq 5 sada 

CyberianIce

Da mislim da je cena korektna jer su dva motora ali i dobra baterija koja moze vise posmatrackih noci da izdrzi sa jednim punjenjem. Inace ovaj sistem jeste malo zastareo ali i dalje moze da se primeni za posmatracku astronomiju ili cak uz minimalno ulaganja i truda moze da se prepravi u autoguider (pomocu opensource Arduino-ST4 projekta).

U sv.sl novci nisu presudni, rado bih prihvatio zamenu za neki okular (35mm+), filtere, barlow lens, T2 adapter, 50mm trazilac, dvoled ili tome slicno.

Quote from: Dedskin on January 11, 2022, 04:21:39 pmja da sam ostao na EQ3 uzeo bi , al sam na heq 5 sada
Ovo nije za EQ3. DEC motor pase sraf na sraf ali RA se na EQ3 malo druacije kaci i treba neki nosac da se napravi to nebi bio problem. Probelm je sto je prenosni odnos na puznim kolima EQ3 druaciji tako da bi zbog toga umesto ova dva zupcanika sto idu na puz morala da se stave druga dva sa manjim brojem zuba. A to je tesko nabaviti, a izraditi, u Srbiji apsolutno nemoguce. Ili da se prebaci na GT2 belt, dakle opet treba ubudzivanje. Teoretski je moguce ali verovatno nije vredno truda.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S