• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Elektricni fokuser

Started by mitja, January 16, 2022, 07:27:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Ne znam jesi me razumeo, jos jednom cu objasniti. Ovo ti nema smisla kupovati: https://www.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/step-motor-sa-drajverom-kontrolerom-uln2003/oglas/130228049#mhs0-1642457522058  - Taj motor je unipolarni i nema pravi drajver sa step/dir interfejsom i sa tim ne mozes da napravis nista od gotovih opensource resenja koja ce raditi sa ascomom-om. Sa njim mozes napraviti samo prosti motorizovani fokuser bez konekcije sa racunarom osim ako ne zelis provesti dane i nedelje programirajuci firmware za to i drajver za ASCOM ali postoji dobar razlog zasto to do sada niko nije uradio - jednostavno nema smisla jer nije dovoljno precizan za tu namenu pa ne vredi gubiti toliko vremena. To su motori koji sluze za podizanje klapne na klima uredjajima. Tako prost fokuser nema smisla praviti jer po cemu se to tacno razlikuje od okretanja onih knobova rucno? Nema nikakvog smisla.

Ako ces da pravis elektronski fokuser koji ima mogucnosti autofokusa i temperaturno kompenzovanog fokusiranja, pogledaj taj link sto je vlaiv poslao. To ima svoj ASCOM drajver i gotov firmware i mnogo mogucnosti. Ja sad imam elektronski fokuser preko OnStep-a u oba svoja kontrolera, ali pre nego sto je postao deo OnStep-a, bio je standalone projekat sa tim easydriverom, mozda moze to da ti posluzi, jednostavnije je od ovog gore: http://www.stellarjourney.com/index.php?r=site/software_focuser

Za MCU mozes koristiti Uno ili Nano, nema apsolutno nikakve razlike.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Sad gledam taj projekat što je vlaiv poslao, nije uopste komplikovan. Ne treba ti displej i ne treba ti senzor temperature. Moze da se napravi na CNC šildu, znači jedan arduino (uno ili nano), CNC šild (za uno ili nano) i jedan DRV8825 i napajanje. Nije ništa skupo i solderless je

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: CyberianIce on January 18, 2022, 07:20:53 pmTako prost fokuser nema smisla praviti jer po cemu se to tacno razlikuje od okretanja onih knobova rucno? Nema nikakvog smisla.

Pa zapravo i ima smisla - zavisi šta se hoće postići. Jeste da je auto fokuser mnogo bolje rešenje, ali i motorizovani fokusre ima smisla za neke stvari.

- kada se ručno pomera, može biti problem preciznost
- kada se ručno pomera obično se zadrma teleskop i mora se čekati da se smiri da bi se ocenilo da li je fokus dobar
- nezgodno je ručno fokusirati kada se sedi za računarom i posmatra probni snimak, onda je procedura - mrdni fokuser, sedi za računar i pogledaj sliku, ustani, mrdni, sedi, ustani, mrdni, sedi ...

Fokuser koji je spojen žicama i ima finu kontrolu pomaže kod sveg ovog navedenog čak i ako nije auto fokuser koji se kači na kompjuter.

Ne bi džaba već pravili takva rešenja kad to ljudi ne bi kupovali:

http://www.teleskop.rs/teleskop/fokuseri/fokus-motor
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Ljudi moj fokuser je rack and pinion tako da o preciznosti je diskutabilno govoriti.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on January 18, 2022, 09:53:33 pmLjudi moj fokuser je rack and pinion tako da o preciznosti je diskutabilno govoriti.

I neki moji fokuseri su rack & pinion, šta želiš time da kažeš? :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Ljudi moj fokuser je rack and pinion tako da o preciznosti je diskutabilno govoriti.
Quote from: vlaiv on January 18, 2022, 09:59:15 pm
Quote from: mitja on January 18, 2022, 09:53:33 pmLjudi moj fokuser je rack and pinion tako da o preciznosti je diskutabilno govoriti.

I neki moji fokuseri su rack & pinion, šta želiš time da kažeš? :D

Hm da su nedovoljno precizni za astrofoto hehehehe ideja mi je da imam motor fokus i time malo povecam preciznost fokusiranja i da naravno odmorim malo od trial fokusiranja. Sklocni gledaj pa skljocni pa gledaj... covek izgubi volju. A cyber me zagolicao sa idejama. Ne bih da lemim jer o lemljenju tek nemam pojma. Pokusacu ovu prvu varijantu a ako mi uspe ostajr mi arduino zar ne i mogu kasnije da ako mi ovo prodje ok sklopim i taj sa autofokusom. 
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

http://www.teleskop.rs/teleskop/fokuseri/fokus-motor

Ja se sve vodim idejom da ovo sto ja hocu i ovo sto prodaju je zapravo isto samo je prvo ad hok zapakovano a drugo fensi smensi lepo zamotano. Gresim?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on January 18, 2022, 10:15:48 pmhttp://www.teleskop.rs/teleskop/fokuseri/fokus-motor

Ja se sve vodim idejom da ovo sto ja hocu i ovo sto prodaju je zapravo isto samo je prvo ad hok zapakovano a drugo fensi smensi lepo zamotano. Gresim?

Pa da - to je manje više to. Sračunaj da li ti se isplati praviti (verovatno da) i to ne bi trebalo da bude problem da se napravi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Quote from: mitja on January 18, 2022, 10:15:48 pmJa se sve vodim idejom da ovo sto ja hocu i ovo sto prodaju je zapravo isto

E pa cekaj sad malo. Jel hoces da fokusiras na dugme ili hoces da fokusiras preko ASCOM-a i da imas mogucnost autofokusa u NINA?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on January 19, 2022, 10:45:49 am
Quote from: mitja on January 18, 2022, 10:15:48 pmJa se sve vodim idejom da ovo sto ja hocu i ovo sto prodaju je zapravo isto

E pa cekaj sad malo. Jel hoces da fokusiras na dugme ili hoces da fokusiras preko ASCOM-a i da imas mogucnost autofokusa u NINA?

Koliko sam ja shvatio, inicijalno je hteo samo to prvo, pa se posle rodila ideja i za auto-fokuser ali pošto je suviše komplikovano (običan niskobudžetni R&P bez redukcije na brzom teleskopu) - vraćamo se na početak - jednostavan motor fokuser sa "dugmići".
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Dobro.

Quote from: mitja on January 18, 2022, 10:11:28 pmNe bih da lemim jer o lemljenju tek nemam pojma.
Eto odlicne prilike da naucis. Teoretski mozes to da napravis koristeci samo jumper wires ali njihovi kontatki vremenom oksiduju i desava se da prekidaju, a kad pocnu to je jako iritantno jer imaces mnogo toga dok skontas koji pravi problem, kad ga zamenis odma krece sledeci i tako u krug. Najbolje da lepo zalemis sve na rasterboard sa hederima.

Evo kako bi ja to uradio:
1 x Arduino Nano
1 x 28BYJ-48 unipolarni stepper motor sa drajverom ULN2003
1 x mini rasterboard
1 x zenska letcica (header)
4 x 12mm taster (jedan par za sporo i jedan par za brzo uvlacenje/izvlacenje)
4 x 100nF kerko kondenzator (za debounce tastera)
1 x malo kuciste za "daljinski"
kablovi, kalaj, fluks

Sve ovo moze da se napaja sa powerbanka ili micro USB punjaca za telefon (sa arduina).

Evo neka najgrublja schema
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber hvala. Jako mi znaci ovo sad. Uglavnom da resio sam da idem pocetnickim koracima. Pa onda kasnije uradim vec neku autofokuser i slicno. Za pocetak... ovo je odlicno.

Nista sad da da narucim materijal. Juce me je zvao lik koji mi stampa 3d fokuser kaze da je gotov.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Ok, zovi kad bude trebalo programirati. Dobro bi mi dosao kontakt od tog lika sto ti 3D stampa, ja sam prodao svoj stampac a treba mi kucstie za smart hand controller...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic

Mitja,

ja sam pravio nešto slično sa NEMA17, drajverom 8825, aruduino uno-m, jednom od biblioteka za steper motore (pogledaću koja) i pravio sam malu visual basic aplikaciju za kotrolu tog motora. Nešto slično fokuseru samo za makro fotografiju.
Moja iskustva su sa svim tim veooooma početnička, ali ako budemo mogao nešto da pomognem, na raspolaganju sam.