• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Elektricni fokuser

Started by mitja, January 16, 2022, 07:27:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mitja

https://www.thingiverse.com/thing:2989370

U prilogu je elektrofokuser. Poslao sam na 3d stampu kompletan fokuser. Motor i driver sam nasao http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=16147. Arduino uno isto. U principu sve sam vec nasao samo da kad mi se zavrsi stampa odem po delove da kupim i da sklopim to sve. Ali ja pojma bre nemam o programiranju arduina da radi za fokuser. Jel mogu da racunma na vasu pomoc? Kako da se manem rucnog fokusiranja i krenem da se izostravam sa ovim cudom? Saveti, nadogradnje (autofocus i slicno)... Nadam se pomoci.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Quote from: vlaiv on January 16, 2022, 09:51:35 pmNapravićemo već nešto ;)



Hvala... cim mi stigne telo fokusera krecem u sklapanje, a ovih dana idem po motor driver i arduino.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Daleko od tog da se ne moze napraviti. Medjutim moje misljenje je ako vec ulazes trud, bolje napravi nesto ozbiljnije.

Taj motor ima 5.625 °/korak i reduktor sa zupcanicima 64:1 sto na kraju dovodi do ukupno 2048 koraka po revoluciji. Zbog tog reduktora ima jako mnogo povratnog lufta (nekoliko desetina koraka praznog hoda). Po meni je to OK za elektronski filter wheel (pogotovo sto je lagan) ali ne i za fokuser. Terao sam ja to sa Arduino Nano-om, jeftinije je i kompaktnije od Una, moze da se napaja sa USB kabela. Takodje taj motor je unipolarni, pokrece ga darlington niz ULN2003 (koji dolazi sa njim) i nemas nikakav izbor biblioteka za programiranje.

Krajnji domet tog setupa je fokuser koji se na 4 tastera << < > >> uvlaci ili izvlaci brzo ili polako ali na autofokus u sekvencerima zaboravi. Daleko bolje opcije se nude sa bipolarnim NEMA motorima zbog njihovih drajvera sa step/dir interfejsom i gotovih ASCOM drajvera ali naravno to bi bilo dupolo skuplje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Cyber bojim se da cu morati da se zadrzim na ovoj varijanti fokusera zbog tezine. Moja montaza kojom sve slikam je Skywatcher AltAz GoTo koju sam pazario od jednog dobrog coveka ovde sa foruma. tubus mi vec ima 4.5kg i fotoaparat oko 300gr tako da mi malo mesta ostaje za fokuser.

Sa druge strane bih voleo da mi preporucis motore i drivere  pa da vidim da li mi se uklapa sve to.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Sad sam gledao ponudu i ne znam sta da ti kazem. Kod nas je gotovo nemoguce naci NEMA 11 ili NEMA 14 stepere a NEMA 17 nema ispod 300 grama tako da ipak radi sa onim sto mozes da nabavis. Ili to, ili aliexpress ili skevindžovanje tin can stepera iz nekih faks aparata ili printera.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on January 17, 2022, 03:17:48 pmSad sam gledao ponudu i ne znam sta da ti kazem. Kod nas je gotovo nemoguce naci NEMA 11 ili NEMA 14 stepere a NEMA 17 nema ispod 300 grama tako da ipak radi sa onim sto mozes da nabavis. Ili to, ili aliexpress ili skevindžovanje tin can stepera iz nekih faks aparata ili printera.

Ja sad bacio pogled ovde - i kažu da ima na stanju i 8 i 11:

https://mehatron.rs/step-motori-i-drajveri

(koliko vidim 14ka nema)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Da vidim da imaju nema 8 i 11. Za njih mi trebaju driveri i arduino... sta uzeti?
Boze ko neko dete se osecam. Prvu put radim nesto ovako ... to je za mene drugi svet.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Sto se drajvera tice, za fokuser je lako. Preporucujem DRV8825. Jeftin, nema interpolaciju ali ni ne treba ti za fokuser. Malo je bucniji ali nema veze jer ne radi stalno, jeftin je i ima ga svuda. Ima dovoljno snage i rezoluciju od 1/32 mikrokoraka. Ja sam ih kupovao na kp za 300 dinara po komadu.

A za motor, recimo ovaj bi bio ok ali to je skupo. Ne vredi tih novaca, na aliexpress-u mozes kupiti 5 komada za te pare. I treba ti ili elasticna spojnica ili kompletan GT2 belt drive (da bi to povezao na bilo koji fokuser). Za taj 3D print ne znam koji je princip kacenja...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

https://m.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/stepper-motor-driver-module-drv8825/oglas/114461576#mhs0-1642456646118

Nasao sam ovaj drajver. 500 din. Ako bih uzeo motor nema 11 to je 2500 din. Spojnica je 250 din. Novac mi nije problem samo pisem odprilike. Koji arduino treba da kupim?

Za prvobitnu varijantu koju sam preuzeo sa  neta nasao sam ovo:

https://m.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/step-motor-sa-drajverom-kontrolerom-uln2003/oglas/130228049#mhs0-1642457522058


I ovde me muci pitanje koji arduino. Ja bih ovu prvu varijantu da radim jer koliko razumem onda bih mogao da fokuser kontrolisem preko NINE ili APT sto je plus.

Kako se sve to povezuje? Jel mi treba neka ploca kablici??? Video sam na netu da se to povezuje sa kablicima.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Quote from: mitja on January 17, 2022, 07:29:46 pmDa vidim da imaju nema 8 i 11. Za njih mi trebaju driveri i arduino... sta uzeti?
Boze ko neko dete se osecam. Prvu put radim nesto ovako ... to je za mene drugi svet.

Ja te potpuno razumem.
Dajem ti mentalnu podrsku da uspes jer sam ja od projekta EQ platforme odustao.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

https://m.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/stepper-motor-driver-module-drv8825/oglas/114461576#mhs0-1642456646118

Nasao sam ovaj drajver. 500 din. Ako bih uzeo motor nema 11 to je 2500 din. Spojnica je 250 din. Novac mi nije problem samo pisem odprilike. Koji arduino treba da kupim?

Za prvobitnu varijantu koju sam preuzeo sa  neta nasao sam ovo:

https://m.kupujemprodajem.com/elektronika-i-komponente/moduli-za-samoizgradnju/step-motor-sa-drajverom-kontrolerom-uln2003/oglas/130228049#mhs0-1642457522058


I ovde me muci pitanje koji arduino. Ja bih ovu prvu varijantu da radim jer koliko razumem onda bih mogao da fokuser kontrolisem preko NINE ili APT sto je plus.

Kako se sve to povezuje? Jel mi treba neka ploca kablici??? Video sam na netu da se to povezuje sa kablicima.
Quote from: Magelan118 on January 18, 2022, 12:00:34 am
Quote from: mitja on January 17, 2022, 07:29:46 pmDa vidim da imaju nema 8 i 11. Za njih mi trebaju driveri i arduino... sta uzeti?
Boze ko neko dete se osecam. Prvu put radim nesto ovako ... to je za mene drugi svet.

Ja te potpuno razumem.
Dajem ti mentalnu podrsku da uspes jer sam ja od projekta EQ platforme odustao.
Quote from: Magelan118 on January 18, 2022, 12:00:34 am
Quote from: mitja on January 17, 2022, 07:29:46 pmDa vidim da imaju nema 8 i 11. Za njih mi trebaju driveri i arduino... sta uzeti?
Boze ko neko dete se osecam. Prvu put radim nesto ovako ... to je za mene drugi svet.

Ja te potpuno razumem.
Dajem ti mentalnu podrsku da uspes jer sam ja od projekta EQ platforme odustao.

Moja sreca je da neodustajem lako. Hehe mada kad vidim da je zalogaj veci pokusam pa APP.  Hvala na podrsci.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Ako hoćeš da praviš autofokuser, stvari nisu baš tako jednostavne.

Pogledaj ovaj projekat:

https://sourceforge.net/projects/arduinoascomfocuserpro2diy/

Prvo moraš da izračunaš koji motor će ti odgovarati i kako ćeš ga vezati. Moraš da izračunaš širinu kritične zone fokusa i da obezbediš da imaš bar 5-6 koraka motora u kritičnoj zoni da bi auto fokus rutina mogla da precizno nađe fokus.

Takođe moraš i da izračunaš da li će motor imati dovoljno snage da pomera tvoj fokuser sa kamerom ako koristiš mikro stepove, a verovatno ćeš morati da ih koristiš jer nemaš 1:10 redukciju na fokuseru (nije dual speed).

Pročitaj za početak ovoj post od AstroJolo-a:

https://astrojolo.com/astrolink-4-0-mini/focusing-stepper-motor-solutions/
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Ipak cu da se zadrzim na obicnom motorfokuseru. Projekat je predvideo ovo resenje sa malim steperom. Sutra mi stize 3d print fokusera a motor cu poruciti danas ili sutra. Uzecu jos taj arduino. Moram da resim kutiju gde cu sve to da popakujem i mesto na teleskopu gde ce to da stoji a sa druge strane da resim napajanje. Citao sam da se taj motor moze napajati preko arduina a on pa preko usb sa kompa. Da li je to tacno?
Video sam ba youtube isto da ga lik kontrolise i preko wifi mreze ali posto koristim wifi za teleskop ostavicu rucne kontrole.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.