• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier-ov maraton 2022 - Letenka

Started by Astro_fun_times, March 20, 2022, 12:49:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Za one koji ne idu na stranicu Astronomskog magazina (ukljucujuci i mene...) evo obavestenja za ovogodisnji Messier-ov maraton

https://www.astronomija.org.rs/mesije/15693-mesijeov-maraton-2022-program
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

danicic_predrag

Javilo mi se nekoliko ljudi iz firme ( rusko - ukrajinsko - srpske nacionalnosti ) koji rade i zive u Beogradu vec duzi niz godina ..

Zeleli bi da gledaju sa teleskopom nebeske objekte, medjutim ja nisam u prilici bas to da im priustim jel nisam bas vest sa ovom aparaturom koju sam nedavno tek uzeo i treba mi pola sata da uhvatim najobicniji orion i plejade .


A koliko sam shvatio za to bi mogli da dobiju priliku na letenki na mesijeovom maratonu kako pise u linku i   u postu iznad "Tokom noći biće slobodnih teleskopa za slobodno posmatranje."

Verovatno bi doslo oko 5-10 ljudi nadam se da to nije problem ? ( mislim zeleo bi da potvrdim )

P.S. Naravno da cu javiti svim zenskim osobama da dolaze bez sminke zbog toga da ne ostete okulare, a  ja svakako dolazim vidimo se :)


stameni

Maratonci, da li se pripremate za lov na M-ove? Ima li vas ovde na forumu...?

Iskreno vam želim vedru noć, bez padavina i vetra...
Astronomsko društvo "Ruđer Bošković"

ε Aurigae

Trenutna prognoza nam ne ide u prilog...
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

goran.nikacevic

Quote from: danicic_predrag on March 23, 2022, 12:43:26 amJavilo mi se nekoliko ljudi iz firme ( rusko - ukrajinsko - srpske nacionalnosti ) koji rade i zive u Beogradu vec duzi niz godina ..

Zeleli bi da gledaju sa teleskopom nebeske objekte, medjutim ja nisam u prilici bas to da im priustim jel nisam bas vest sa ovom aparaturom koju sam nedavno tek uzeo i treba mi pola sata da uhvatim najobicniji orion i plejade .


A koliko sam shvatio za to bi mogli da dobiju priliku na letenki na mesijeovom maratonu kako pise u linku i   u postu iznad "Tokom noći biće slobodnih teleskopa za slobodno posmatranje."

Verovatno bi doslo oko 5-10 ljudi nadam se da to nije problem ? ( mislim zeleo bi da potvrdim )

P.S. Naravno da cu javiti svim zenskim osobama da dolaze bez sminke zbog toga da ne ostete okulare, a  ja svakako dolazim vidimo se :)



Cao Predraze,

Ja cu najverovatnije doci, ponecu teleskop, ali se necu takmiciti. Nisam ja na tom nivou, a i nema sanse da ostanem budan celu noc :)

Uglavnom, taman mogu pomoci u tom delu, da publici omogucim da bace pogled kroz teleskop i odgovorim na neka osnovna pitanja. Nisam nesto plasljiv oko opreme, kod mene mogu i nasminkane zene, sve u redu ;) Tako da obavezno dodji i povedi kolege i koleginice, bice sigurno neko da im pokaze kako to sve izgleda. Pa i cilj je da sto vise ljudi navucemo na astronomiju.

Vidimo se tamo, samo vreme da nas posluzi :)

Pozdrav, Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

danicic_predrag

Hvala puno na odgovoru Gorane,

Za sad vremenska prognoza ne izgleda idealno, pa je sve pod znakom pitanja.

Ja svakamo planiram da svratim da pitam kako se ugradjuje barlow socivo i koje okulare da kupim za moju masinu.

Uz malo srece se vidimo.

djokenzi

Pozdrav svima!

Da li se, u slučaju lošeg vremena, maraton pomera za drugi datum ili se otkazuje?

SkyWatcher Heritage 150P (Flextube Dobsonian)
okulari: SVBony 62° Wide Angle set (4mm, 10mm, 23mm); 6mm UltraWide Gold Line; 25mm i 10mm Super MA
barlow: SkyWatcher 2x sa T2 navojem

mboskovic

Ne pomera se niti se otkazuje. Okupljanja će biti u svakom slučaju. Ako vreme ne dozvoli takmičenje i/ili posmatranje, onda će biti druženje, večera...https://www.astronomija.org.rs/mesije/15682-mesijeov-maraton-2022-vesti

djokenzi

Quote from: mboskovic on March 31, 2022, 03:16:53 pmNe pomera se niti se otkazuje. Okupljanja će biti u svakom slučaju. Ako vreme ne dozvoli takmičenje i/ili posmatranje, onda će biti druženje, večera...https://www.astronomija.org.rs/mesije/15682-mesijeov-maraton-2022-vesti

Hvala na informaciji, promakla mi je ova stranica.
SkyWatcher Heritage 150P (Flextube Dobsonian)
okulari: SVBony 62° Wide Angle set (4mm, 10mm, 23mm); 6mm UltraWide Gold Line; 25mm i 10mm Super MA
barlow: SkyWatcher 2x sa T2 navojem