• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"Која је она звезда?"

Started by DraganTesic, November 27, 2020, 04:50:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DraganTesic

November 27, 2020, 04:50:44 pm Last Edit: November 27, 2020, 05:48:33 pm by vlaiv
     На линку испод је мој делимични превод Рејеве књиге намењене свакоме ко жели да научи сазвежђа на небу. Књига се разликује од свих других које су намењене истом циљу, првенствено по оригиналним  графичким  приказима  сазвежђа, по приступу, укратко по методологији. 

     Превод је урађен са руског, а како не волим графичке алате, цртеже нисам баш педантно одрадио. 


https://drive.google.com/file/d/1tYIJfce8mNUzLvm3COavoWA-8A_DO8KE/view?usp=sharing

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mboskovic


DraganTesic

Митја, МБошковићу, драго ми је и ја сам је заволео на први поглед.

DraganTesic

Један интересантан, неуобичајени водич по звезданом небу. Ослања се на Млечни Пут.

https://drive.google.com/file/d/12HPPMPAWPKVf3I-CoREyrDLjrO-lSPYE/view?usp=sharing

DraganTesic

Два кратка запажања, по сећању, на употребу Рејеве књиге.

Прво се односи на коришћење двогледа. Реј је против, али ја сам, свеједно, користио двоглед 2,5X25. Двоглед има широки угао видног поља, мало увећање (нема подрхтавања слике), а реална му је моћ негде изнад седме звездане величине. У  стварности нема идеалних услова посматрања, недостају делови сазвежђа, а нека се веома слабо виде. Ту двоглед помаже, уверено показује пету звездану величину. Ономе ко се касније одлучи за посматрање промењивих звезда, позоришни двоглед ће, за почетак, добро доћи.

Друго запажање се тиче основне замисли аутора да нацрта сазвежђа што сличнија њиховим именима. То за нека сазвежђа пролази, а за друга не иде. Ако се добро сећам, ја сам запео код Херакла. Никако да га у потпуности "исцртам". Зато сам узео класичну звездану карту и све је одмах легло на своје место. Од тада сам  користио обе врсте звезданих карата. Касније, када се градиво већином савлада, питање коју врсту карте користити постаје небитно, свеједно је. Мислим да су људи од праискона исцртавали "апстрактне" цртеже, не треба сумњати у њихову моћ апстракције.