• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokuser

Started by mitja, September 29, 2022, 05:08:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Drugari,

Kupio sam fokuser za astromaster 130mm rack and pinion na aliju. Prvi put mi je umesto 1.25 stigao 2 inca fokuser iako sam platio 1.25 inca. Nemam onaj adapter sa 2 na 1.25 a i nemam okulare od 2 inca itd. Posto sam refundirao deo novca uzeo sam od 1.25 inca. I sad imam niz problema za resiti ali goruci mi je sledeci radijus krive tela fokusera je malo veci od krive cevi teleskopa. Kako da resim problem da izbegnem tiltovanje fokusera u odnosu na cev teleskopa?

Evo fokusera...

https://a.aliexpress.com/_m08w7uU
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

dejan_SD

Ako ti je radijus na fokuseru veci od radijusa cevi teleskopa.... Ja bih podmetuo podmetce levo i desno kako bih zadrzao fokuser u sto upravnijem polozaju na osu teleskopa. Posle bi se mozda moglo okolo popuniti nekom dvokomponentnom smesom .

vlaiv

Ja mislim da je taj problem dušu dao za jedan 3d štampani adapter.

Ako nemaš kod koga da odštampaš, pošalji meni mere na PM pa ćemo napraviti nešto.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Postavio sam fokuser. Kinezi su me odusevili sa kvalitetom. Nigde lufta ili da nesto cima, preskace. Sad imam mali gap sa leve i desne strane fokusera. VIdecu kako ce se to odraziti u posmatranju. Vlaiv poslacu ti mere uskoro.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.