• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lakse nalazenje objekata

Started by Fygaroo, September 09, 2023, 12:43:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

Naisao sam na youtube snimak na kome je lik koristio odstampan azimuth krug za lakse nalazenje objekata pa sam resio da probam.

Testirao sam sinoc i prilicno je tacan, za altitude koristim telefon koji je bio iznenadjujuce precizan u stepen.

Ako neko ima muke oko nalazenje objekata zbog light polution onda mozda ovo nije losa ideja da se proba.

Astro_fun_times

To je dorba stvar samo ako mozes jasno da vidis brojeve u mraku, bez prejakog svetla da ne kravis priviknutost ociju na mrak
I ja sam koristio telesfon za altitudu kada sam preko dana trazio Veneru.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Nije loša stvar, ali imam dve zamerke - odnosno ideje za poboljšanje.

Kao što je Magelan118 već pomenuo, treba ti svetlo da vidiš brojke. Ljudi montiraju mini crveno svetlo da obasja taj deo - što je neka vrsta rešenja za to.

Drugi problem je što ti treba kalkulator za AltAz za koji opet treba svetlo. Čim je mobilni u upotrebi, ode noćna adaptacija. Imaju one aplikacije koje kao zacrvene ekran, ali ja nisam siguran koliko to radi.

Idealno rešenje nije vizuelno. Idealno rešenje je audio! :D

Nešto poput:

"Siri, gde se nalazi M33?"

"M33 je trenutno na 91 stepen azimuta i 48 ipo stepeni altitude. Tvoj teleskop je usmeren prema 70 stepeni azimuta i 40 stepeni altitude, polako okreni teleskop desno za 20 stepeni i podigni ga za 8 ipo".

:D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Fygaroo

Quote from: vlaiv on September 09, 2023, 01:36:38 pmNije loša stvar, ali imam dve zamerke - odnosno ideje za poboljšanje.

Kao što je Magelan118 već pomenuo, treba ti svetlo da vidiš brojke. Ljudi montiraju mini crveno svetlo da obasja taj deo - što je neka vrsta rešenja za to.

Drugi problem je što ti treba kalkulator za AltAz za koji opet treba svetlo. Čim je mobilni u upotrebi, ode noćna adaptacija. Imaju one aplikacije koje kao zacrvene ekran, ali ja nisam siguran koliko to radi.

Idealno rešenje nije vizuelno. Idealno rešenje je audio! :D

Nešto poput:

"Siri, gde se nalazi M33?"

"M33 je trenutno na 91 stepen azimuta i 48 ipo stepeni altitude. Tvoj teleskop je usmeren prema 70 stepeni azimuta i 40 stepeni altitude, polako okreni teleskop desno za 20 stepeni i podigni ga za 8 ipo".

:D


Ti si genije, nije mi palo na pamet da koristim voice search.
Planiram da koristim crveno svetlo od bicikle za brojke ispod teleskopa.
Kupicu neki uglomer za altitude .
Za trazenje objekata imam skysafari i telefon na low osvetljenje ekrana.

Za beta test je dobro proslo sinoc ali kao sto ste rekli svetlo je bilo problem jer sam koristio obicnu bateriju.

Astro_fun_times

Quote from: vlaiv on September 09, 2023, 01:36:38 pmDrugi problem je što ti treba kalkulator za AltAz za koji opet treba svetlo.

Kakav kalkulator? Nisam bas ovo razumeo
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on September 09, 2023, 02:14:11 pm
Quote from: vlaiv on September 09, 2023, 01:36:38 pmDrugi problem je što ti treba kalkulator za AltAz za koji opet treba svetlo.

Kakav kalkulator? Nisam bas ovo razumeo

Ako imaš RA/Dec koordinate i ekvatorijalnu montažu, ne treba ti ništa dodatno - podesiš ekvatorijalnu montažu na početku i onda koristiš RA i DEC normalno za svaki objekat. RA i DEC koordinate su fiksne i ne zavise od tvoje lokacije i vremena.

Kada hoćeš da koristiš Alt/Az koordinate, onda ne možeš samo da napraviš spisak meta na papiru ili da ga zapamtiš sa koordinatama - jer Alt/Az koordinate zavise od tvoje lokacije i od vremena kad želiš da nađeš metu.

Nema ih smisla zapisivati jer se menjaju iz časa u čas. Ono što ima smisla je zapisati RA/DEC koordinate i onda možeš na licu mesta - čak uz običan sat i digitron da pretvoriš u trenutne Alt/Az koordinate (malo trigonometrije).

Naravno, niko živ neće to raditi nego će uzeti program koji to radi neprimetno u pozadini (svaki planetarijum program koji ima AltAz koordinate objekata ovo radi u pozadini, ali ne mora da se uzme ceo planetarijum - može samo kalkulator za taj deo bez grafike i svega ostalog).

Program podrazumeva mobilni telefon ili neku drugu vrstu uređaja koji ima ekran - a to emituje svetlo i nije najbolje rešenje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Da ali (verovatno) niko nece to raditi kad postoje aplikacije sa AltAz pozicijom.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2