• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji okular

Started by Boka76, January 13, 2023, 04:03:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

Quote from: Boka76 on January 14, 2023, 01:23:37 pmPozdrav. Teleskop sam uzeo polovnog,pa produzetak za 2" okular nisam dobio, imam samo 2"-1,25", pa bi i to morao uzetijos. Gledao sam 2"gso 30mm ,2"70°-26mm lacertu i 1,25" lazerta uwan 82°-16mm. Budzet je max 150eu. Strane sajtove nisam gledao al cu pogledati.


Ja imam ovaj od 40mm https://tavcso.hu/en/product/LA40ed ... sa njim se vidi baš lep deo neba, onako kao na nekom ekranu, bar je meni taj utisak, mada sam razmišljao da uzem i taj od 30mm

Boka76

Pozdrav. Gledao sam dosta ponude za okulare. Pa odlucio sam se sada za 20mm gold line. A za 2 incni okular jos razmisljam koji da uzmem. Explore scientific ima  82 stepeni okulare 1,25"-2 koji su dobri u f5 teleskopima.ali cena prilici kvalitetu. Uzput da pitam na forumu da li ima neko viska adapter za 2 Inchni okulare?

polumasni_kreker

Danas su na teleskop centru dodali u ponudu 35mm adapter za 2" okulare oko 3 hiljade je ali piše da je poslednji komad na stanju
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

dedskin114500

da ti brat kaze ,
Nazalost F5 je brz teleskop , sto brzi to mu skuplja optika treba , i treba ti UWF , Ultra Wide Field okular , tipa 100 stepeni , ako ne i vise .
I sa tim ces biti zadovoljan , ali kosta , i nema kod nas bas zato sto kosta .
Kosta preko kad sam ja gledao oko 220E jedan , ne znam jel imas Bino .

to je jedino resenje sa kojim ces biti zadovoljan.
Dok recimo F8 ne trazi tako skupu optiku , opet kolko para toliko muzike ali svetlost se manje savija i samim tim moze jeftniji okular .
Za F4 sam siguran bez 200e nisi nista napravio m 300 kod nas .
Zato i nakacim kameru i preko kamere .
Za te pare dobijes od mene 2 Canona 600D modifikovana , ili jedan Modifikovan i hladjen .

nisu male pare .

Boka76

Zdravo Dedskin. Kod nas u TC jedino koji sam video je omegon 2 inchni 100° 5mm i 21mm  . Jesu skupi. Imam i jednog maksutova 127 pa bino koristim u njemu sa plossl okularima . Za ovaj  200mm f5 newton bi uzeo neki oko 20mm i vremenom 2inchni ed 2x barlow.Ali samo za mono gledanje, i vremenom neki 12-13mm.