• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Canon EOS 800D

Started by polumasni_kreker, March 13, 2023, 07:04:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

polumasni_kreker

U okviru astronomskog društva Ruđer Bošković planiramo da uzmemo ovu kameru za kao neki pokušaj astrofotografije. Ja sam zadužen za prikupljanje informacija šta nam je sve potrebno itd. Ali problem je što nikad u životu nisam imao susreta sa kamerama i propratnom opremom.

Kontam da nam je potreban T ring i adapter sa T na 1.25", ali ne znam da li treba t ring m42 ili m48 koji su u ponudi na teleskop centru.

Hvala na pomoći!
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

vlaiv

Zavisi od toga na čega ćete montirati kameru.

T2/T/M42 su ista stvar (zapravo postoje dva M42, jedan je x0.75mm - fini navoj i to je isto što i T/T2 i postoji x1.0mm i to je grubi navoj i sreće se samo na starim objektivimia - znači onaj prvi x0.75mm je navoj na astronomskoj opremi).

T2/1.25" adapter se može koristiti direktno samo na M42 ringu jer ima takav navoj.

M48 je isto što i 2" filter navoj i dosta je širi.

M48 - 48mm širine
T2/M42 - 42mm širine
1.25" - je 31.75mm širine ali pošto je u pitanju burence koje ide u prihvat fokusera od 1.25" - ono zapravo ima oko 27mm otvor.

M42 EOS ring je najfleksibilnije rešenje jer postoje drugi adapteri sa T2 navoja na dalje šta treba a ima dovoljno velik otvor da ne blokira svetlo ka senzoru (sam senzor ima 28mm dijagonalu).

Idealno bi bilo da kameru koristite na teleskopu sa 2" ili većem fokuseru. Tada pored M42 EOS ring-a treba i T2 na 2" adapter poput ovog:

https://teleskop.rs/adapteri/913-adapter-508-na-t2-sa-maksimalnom-aperturom.html

Dalje se postavlja pitanje da li će biti korišćen neki korektor / reduktor? Tipa koma korektor ili fokalni reduktor i/ili flattener?

Koji teleskop je u pitanju?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

polumasni_kreker

U pitanju je teleskop tal, neka vrsta katadioptera nikad nisam saznao kakav tačno, znam da nema nikakav korektor napred, 200/2000 otprilike, 1.25" fokuser...

Mislim da neće biti korišćeni korektori ni reduktori.

I da pošto je 1.25" fokuser trebaće nam t2 na 1.25".

Hvala na detaljnom odgovoru bio je od velike pomoći.
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

vlaiv

Ako je u pitanju 1.25" fokuser - onda M42 EOS adapter + T2 na 1.25"

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Quote from: vlaiv on March 13, 2023, 07:18:46 pmT2/T/M42 su ista stvar (zapravo postoje dva M42, jedan je x0.75mm - fini navoj i to je isto što i T/T2 i postoji x1.0mm i to je grubi navoj i sreće se samo na starim objektivimia - znači onaj prvi x0.75mm je navoj na astronomskoj opremi).

Nikako nisu ista stvar, mada si dao detaljno objašnjenje u zagradi. Opasno je pomešati ih jer ćeš uništiti navoj (mnogi su ovo uradili :---)). Ta četvrtina milimetra prvu polovinu kruga ide glatko a onda sledi jedno "krcc"...
T2 ili samo T je neki Tamronov standard kojim su pokušali da svoje adaptal objektive 80-ih približe širom krugu korisnika sa različitim bajonetima, koristeći već postojeći mikroskopski i teleskopski standard (otuda ime). M42 je polovinom prošlog veka bio dominantan standard za kačenje objektiva i na istoku i na zapadu. U suštini korisno je imati i jedan i drugi.

mitja

Na Rudjeru zivnule stvari. Lepo je cuti lepe vesti sa Narodne opservatorije.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

polumasni_kreker

Živnule itekako, krajem oktobra kad je bilo pomračenje Sunca se nas 20ak studenata (većina sa astrofizike, ja sa mašinca) odjednom skupilo i odlučili da želimo da oživimo društvo i eto to je idalje u toku i dobro nam ide!
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

StevanS

Pozdrav.
Čitam, Dobson (bez montaže znači Dobson montaža za Nutoniamžn)
Hoćete da snimate (astro fotografije) kupili foto aparat.
Ja koliko vidim sa tim foto aparatom nećete moći da slikate direktno čak ni kratke ekspozicije jer teleskop nije predviđen za astro fotografiju (astro-modified newtonian)
Raspitajte se ponovo kod prodavca pa ako ima garanciju zamenite za neki koji može da služi i za astrofotography.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

polumasni_kreker

Ma dobson je moj, a kamera je za astronomsko društvo gde imamo katadiopter na eq sa praćenjem
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow