• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomski kamp - Letenka 2023

Started by mboskovic, July 30, 2023, 08:44:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Aj da napišem kratak izveštaj sa kampa.
Kamp je trajao od četvrtka, 13.07. do nedelje 16.07.2023.
Sve o kampu sa gomilom fotki, možete naći na sajtu Astronomskog magazina.
Pored toga što je na kampu bio rekordan broj posetilaca, skupio se i rekordan broj astro-fotografa iz male ekipice, ovde sa foruma.
Četvrtak veče je bila kiša (oluja) i nije bilo mnogo posmatranja a kamoli fotografisanja. Zato su petak i subota uveče bili odlični uslovi. Vedro i toplo. Nebo je, za Letenku, bilo OK. Mlečni put se pristojno video golim okom.
U petak za dana, Magelan381 i ja smo probali da kolimiramo moj RC6 sa najnovijom "spravicom". Pošto nas je mrzelo (a i loš je net gore) da gledamo YT uputstva, to smo radili po osećaju  ;D . U jednom trenutku smo poverovali da smo ga super "naoštrili" i ostavli smo ga tako. Kada je pao mrak i kada sam pokušao da namestim fokus, videlo se da to baš i nije tako :). Onda sam pokušao da na licinom mestu nešto uradim sa kolimacionim šrafovima za sekundar i ubrzo sam dobio puno nebo mercedesovih znakova :)
Kako je bilo jasno da od RC6 nema ništa, urađena je leteća izmena i za fotkanje je namešten SW Evoguide 50 ED.
Rezultat toga je ovo:


Za subotu smo se spremili, pogledali YT tutoriale za kolimaciju i pristojno namestili RC-a.
Fotku od subote sam već slao (dve komete) tako da se neću ponavljati :)

Astro_fun_times

Kamp je bio vrhunski, prvenstveno zbog atmosfere, druzenja i kolicine ljudi koji dele slicna interesovanja i ljubav prema ovom hobiju.
Ko nije bio, mora bar jedan dan da dodje da to oseti jer se taj osecaj ne moze opisati.

A uz to su nastale i lepe slike, delila su se iskustva, pokazivali su je objekti na nebu ljudima koji nemaju teleskope ili onima koji imaju drugacije od nasih.

Najgora stvar od svega je to sto moramo da cekamo godinu dana do sledeceg kampa.
Na srecu, imamo nase male star partije pa cemo nekako preziveti do sledeceg kampa 😁
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2