• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji teleskop bi preporucili

Started by Zorana, April 02, 2023, 08:19:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zorana

Hvala puno, sve jasno!
Javim se ako budem imala kakve dileme :)
Ili ukoliko vam padne na pamet jos neka opcija i kombinacija vi pisite

Zorana

Samo jos jedno pitanje, ukoliko se odlucim za kupovinu EQ-5 PRO GoTo mehanike, da li se mirrorless kamera moze pricvrstiti direktno na nosac i ako je tako, koja dodatna oprema bi mi bila potrebna za ovo?

Ljubo

Potrebna je trapezasta šina koja će nositi aparat i / ili objektiv (ako misliš da koristiš samo objektive u početku). Ako je objektiv velik i težak, onda ti treba i dodatni prsten za objektiv (može i njegov originalni).

Mislim da prvo u glavi moraš imati tačno šta želiš, a ne ovako kako ti se nabaca sve i svašta. Imaj u vidu da je EQ5 montaža sa tegovima i poteška, pogotovu ako ćeš je vući po mraku (a hoćeš) u tu periferiju gdje planiraš obaviti snimanja.

U principu, najbolje bi bilo da prvo sa nekim ko se već time bavi obaviš jedan astro foto sešn, da vidiš kako to sve ide... Eto recimo, sad će Maraton na Letenki ako ti nije daleko.

Mislim da ćeš ako pokušavaš sama morati dosta više vremena provoditi po forumima, nego li na snimanjima, a o obradi snimaka da i ne govorim.

vlaiv

Quote from: Zorana on April 06, 2023, 12:27:01 pmSamo jos jedno pitanje, ukoliko se odlucim za kupovinu EQ-5 PRO GoTo mehanike, da li se mirrorless kamera moze pricvrstiti direktno na nosac i ako je tako, koja dodatna oprema bi mi bila potrebna za ovo?

Nisam baš siguran da razumem pitanje. Nosač čega?

Ako je kojim slučajem pitanje sledeće - kako postaviti kameru bez teleskopa direktno na montažu? Onda je odgovor ovo:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p237_TS-Optics-Dovetail-Mounting-Bar-Vixen-style---100-mm-slotted-hole-and-1-4--screw.html

To je standardna Vixen šina za koju postoji prihvat na EQ5 montaži, s'tim da ima 1/4" UNC 24 šraf na sebi za foto opremu.

Verovatno je dosta jeftinija ova opcija:

https://www.firstlightoptics.com/dovetails-saddles-clamps/astro-essentials-vixen-type-photo-dovetail-bar.html

Ona izađe 25 funti bez poreza i carine.

Može se naravno uzeti i obična šina u Teleskop Centru i onda probušiti za ovaj šraf.

https://teleskop.rs/mehanika-i-dodaci/872-prizma-sina-21cm.html

Ona već ima neke rupe na sebi - ali ne znam koji je prečnik i da li bi 1/4 stao ili se moraju rupe proširiti.

Naravno najjeftinija varijanta je 3d štampana šina. Problem je samo naći kod nas šraf sa imperijalnim navojem (najjednostavnija i najpovoljnija opcija za to je AliExpress, ali se čeka po mesec i više dana).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Quote from: vlaiv on April 03, 2023, 07:16:02 pm...
Ja opravo dizajniram jedan 3d štampani star tracker, za koji se nadam da će u kućnoj produkciji da izađe oko 50 eura u materijalu (plastika za štampu, step motor, kaiševi, kontroler, ležajevi i tako to).

Taj star tracker će da ide na običan tronožac za foto aparate, tako da neko ko ima nešto foto opreme može sa njim odmah da počne da snima nebo (doduše na maloj fokalnoj dužini - slike širokog neba)

Vlaiv,
ovo je veoma zanimljiva tema. Molim te, podeli sa nama, veoma je interesantno... Ne moras sve detalje, ali bar da vidimo u kom pravcu si krenuo.

Zorana

Da, da bas sam na to mislila, kako postaviti kameru bez teleskopa direktno na montažu :)


POSEYDON

Jeste, to je taj događaj.... tu možeš dosta saznati o opremi pre nego se odlučiš koju ćeš varijantu za svoje potrebe.

Astro_fun_times

Dodao bih i jos nesto.
Ne postoji jedan teleskop koji moze da sluzi za sve.
Obicno se dele (izmedju ostalog) na brze i spore.
Misli se na F broj.
Spori teleskopi su preko F6 ja mislim dok su brzi ispod F6.
E sad, brzi teleskopi imaju vece vidno polje, manji "zum" (u zavisnosti od senzora sa kojim se upare), dok sporiji imaju "veci zum".

Sta hocu da kazem ovim. Pitanje je sta zelis da slikas. Ako zeliz da slikas magline, obicno treba brzi teleskop sa vecim vidnim poljem, mada ima i sitnijih maglina.

Ako zelis da slika zvegdana jata, galalsije, treba ti sporiji teleskop sa vecim uvecanjem.

Nista u ovom hobiju nije bas tako prosto i nikad jedan setup ne moze da radi posao za sve. A svaki setup kosta.

Znaci ja bih prvo razmislio sta mi je cilj tj. koje mete su mi najzanimljivije i sta zelim da slikam pa bih se time vodio.

Postoje sajtovi u koje se mogu uneti parametri teleskopa i kamere da bi se videlo vidno polje i kako meta staje u njih. Jedan od njih je i ovaj
https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2