• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi diy projekt

Started by Boka76, April 15, 2023, 06:55:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Zdravo. Uspeo sam 90% da zavrsim boboljsanje newtona 200/1000. Uspeo sam da po jako dobroj ceni da uzmem teleskop. Mada spolja na 5,6 mesta je bilo pokusano sa crnim sprej farbom da  se popravi ostecenje na tubusu al nije bilo lepo. Pa sam odlucio da prefarban  tubus sa crno metalik bojom al da sky watcher logo ostane. Tubus sam ceo osmirglao dok sve nije postao mat boje   ,pa udario 3 sloja metalic faru i dva sloja polusjajni lak preko njega. Sky watcher crna je tamnija od ove crne al i ovako super izgleda :) stavio sam velur iznutra u tubus stavio veci drzac za sekundar ,3kom zakrivljeni spider od inox lenjira ,ispalo bas jako. Takodje sam i vokuser iznutra izlepio velurom i stavio 3 kom potporu   ispod primara na 50mm od spoljne ivice.  I napravio sam ventilator za hladjenje primara. Ukratko toliko :) evo par slika o radu.

Boka76


Boka76


vlaiv

Super izgleda!

Koju si boju koristio? Jel u spreju?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76


Boka76


Boka76

I usput posto imam jedan visak 70mm gso secundar namestio sam za maka jedan nov dijagonal i mogu koristiti 2 inchni okular i 1,25    

Boka76

I tako izgleda u akciji. Tek juce uvece sam uspeo da isprobam

Boka76

Zdravo vlaiv. Jeste u spreju neznam mu bazu bas je tvrda boja ja trazio metalic za auto. Nisu imali al su narucili za3 dana je dosla farba ,jaka boja bas pokriva ,sa jednim sprejem sa uspeo 3 puta da prefarbam  tubus i jos ostalo malo.

vlaiv

Jako lepo izgleda.

Nešto slično planiram da iskoristim kad budem pravio teleskop. Znači tražim metalik crnu za auto i to bi trebalo da bude to?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Da. Ja sam tako trazio farbu. Al podloga mora biti hrapava sto sam uspeo sa smirglom 180 da uradim i onda jos bolje se uvati farba. Nije mi ovo bas kraj diy projekta :) nameravam da sve prepakujem u cevku 250mm i -120cm duzine da mogu primar pomerati napred nazad zbog binoa i da sekundar bude dublje u cevi i da mu napravim azimut montazu  sa skalam za pronalezenje objekata.i namesticu isto zakrivljen drzac za sekundar sa 2 krakak i jedan u dubini teleskopa al ce  raspodela zatvari 120°  treci ide  ispred primara 100-150mm al tako da moze takoreci
pomerati "otvarati u stranu" zbog kolimacije a posle samo vratiti i na taj ce ici cooler 45mm sto duva u reflektivnu stranu ogledala a iza primara jedan  potpuno zatvoren 120mm ventilator sto izvlaci vazduh iz tubusa  tako bi trebalo da se topao vazduh skine sa pvrsine ogledala i da poboljsa sliku. Dosta sam citao o toj temi pa mi ima smisla, svi izjavljuju da bas dolazi do boboljsanja slike u teleskopu. Imam sve u glavi :) smisljeno,samo vremena ce mi trebati dosta za ovaj diy, al ovo hocu da uradim bas-bas da bude najpre funkcionalno i estetski lepo.

Boka76

Zdravo. Tek sad vidim da nisam na dobro mesto postavio temu. Izvinjavam se i zamolio bi nadleznog da ovu temu prebaci u ATM forum.

vlaiv

Quote from: Boka76 on April 15, 2023, 08:38:15 pmZdravo. Tek sad vidim da nisam na dobro mesto postavio temu. Izvinjavam se i zamolio bi nadleznog da ovu temu prebaci u ATM forum.

Nisam ni ja primetio, sad će da bude prebačena.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Vau. Odlicno izgleda. Ja sam kupio 150p od naseg clana sa foruma. Teleskop me odusevio. Planiram da uradim isto velur u cev i fokuser, da zatvorim primar sa ventilatorom. Medjutim standardni 120mm ne pase postonje veliki dosta pa sam resio da stavim manji od 60mm. Ostalo mi je da lepo uradim autofokuser itd.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boka76

Stavio sam prstem sa 202mm unutrasnjom merom spoljasnja 235mm ispred primara 15mm. Ima funkciju da kad je cooler ukljucen i gura vazduh kroz tubu udara u ovaj prsten i tera vazduh prema sredini tako razbijajuci tanak sloj toplog vazduha i poboljsava vidjenu sliku. Jos moram da experimentisem sa snjim da vidim kako funkcionise. Ideju sam uzeo sa jednog madjarskog sajta par njih je isto napravio pa pisu da lepo poboljsa vidjenu sliku..