• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Neuspeli pokušaj

Started by vlaiv, August 24, 2023, 03:42:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Odavno imam neku ideju kako da ovaj moj 4" F/10 ahromat napravim da bude još svestraniji instrument.

Jedna od njegovih "mana" jeste to što ne može da prikaže puno neba jer ima prilično veliku fokalnu dužinu od 1000mm

To zapravo znači da ne može baš lepo da prikaže velike objekte poput M31 ili California nebule - bilo šta što zahteva ~4 stepena.

Da bi to mogao - treba da ima maksimum oko 700mm fokalne dužine.

Igrom slučaja imam jedan fokalni reduktor koji je x0.67 i po specifikaciji odgovara teleskopima koji imaju dovoljno flat polje i F/9 ili sporiji su.

Vidite gde ovo ide :D

Da bi se ovo dvoje uparili treba rešiti dva problema:
1. Fokalni reduktor zahteva tačno određenu udaljenost od fokalne ravni da bi imao tačno umanjenje (i radio optimalno)
2. Prilikom upotrebe fokalnog reduktora, fokus se pomera unutra i to može biti i prilična distanca.

Naravno, da bi sve ovo imalo smisla, mora se koristiti 2" dijagonala.

Idealna distanca fokalnog reduktora je oko 90mm od okulara (uzećemo da je rame okulara tamo gde je fokalna ravan). Sama 2" dijagonala ima preko 100mm optičke dužine, ali to postaje još gore ako se uzme da se reduktor "navrće" na nos dijagonale - ima m48 navoj. Tada se optičkoj dužini dodaje još nekih 50mm koliko je dugačak nos 2" dijagonale.

Rešenje?

Skinuti nos dijagonale i adaptirati reduktor za tu ulogu. Navoj reduktora je M48 muški, dok je navoj na dijagonali 2" SCT (znači 50.8mm / 24 tpi) ženski.

3D štampa u pomoć! Rezultat:



U ovoj konfiguraciji, udaljenost je oko 110mm (mora 7mm da se "baci" na adapter), što je "podnošljivo" ali nažalost, znači da se fokalna ravan povlači unutra za oko 84mm umesto oko 50mm koliko bi inače bilo da je distanca 90mm.

Sve u svemu, testirao sam kombinaciju na teleskopu i iako sam menja fokuser i ovaj je kraći za 30tak mm od originalne konfiguracije - opet ne mogu da dođem u fokus na beskonačno. Fali bar jedno 10tak mm infocus-a (uspevam da fokusiram na drveće koje je 50tak metara daleko, ali ne i dalje od toga).

Imam i 1.25" dijagonalu, ali budući da ovaj okular ima 31.8mm - dosta će biti stopiran. Možda bih mogao da probam da napravim adapter za 1.25" dijagonalu i 32mm plossl ili da nabavim T2 dijagonalu koja je manja ali ima dovoljno širok otvor.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Nije sve izgubljeno! :D

Ispostavlja se da se i prihvat okulara i nos 2" ES68 28mm okulara mogu skinuti i onda se dobija isti scenario kao i sa dijagonalom i reduktorom

ženski 2" SCT navoj na dijagonali i muški M48 na okularu.

Znači još jedan 3d štampani adapter (gledao sam sad, ne postoji takav metalni da se uzme, ima obrnut ili čak oba muška ali ne i muški SCT / ženski M48) a ovog puta mogu i da kontrolišem dužinu za optimum.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Pizdrav. Tako nekako sam se i ja mucio sa binoviverom na f/5 newtonu. Dao sam crtez pa su mi 3d izstapali adapter koji je knap  stao u 2 inchni deo fokusera, 5mm je bio samo van zbog srafica za stezanje i tako sam dobio fokus ali sa 1,6x korektorom  ali fokuser (cevka) je i tako bio pa skoro skroz do dna. A u tvom slucaju 10mm sto je falilo do fokusa.... ja bi popi...eo i odsekao :) samo se salim :)  mada bi bilo interesantno da recimo neke skuplje refraktore naprave tako da tubus bude iz 2 dela recimo na navoj i zadnji deo gde je fokuser bude 105mm. Ako hoce neko recimo bino da koristi ,lepo prvo odvrne ili odsrafi fokuser pa taj deo od 105mm pa fokuser opet zavrne na cev i moze da koristi za bino bez korektora. A sevka u samom fokuseru isto da moze da se unutrasnji kraj odsrafi recimo 50-100mm da ne zaseca svetlosni snop. Tako bi se puno glavobolja mogao da se leci :)

vlaiv

Quote from: Boka76 on August 24, 2023, 06:18:41 pmmada bi bilo interesantno da recimo neke skuplje refraktore naprave tako da tubus bude iz 2 dela recimo na navoj i zadnji deo gde je fokuser bude 105mm. Ako hoce neko recimo bino da koristi ,lepo prvo odvrne ili odsrafi fokuser pa taj deo od 105mm pa fokuser opet zavrne na cev i moze da koristi za bino bez korektora.

Viđao sam takva rešenja. Obično to prave za teleskope koji služe za gledanje i snimanje - baš zbog reduktora i field flattener-a koji traže malo više in fokusa.

TS 90mm apo je imao čak 2 sekcije tubusa koje su mogle da se skinu.

Quote from: Boka76 on August 24, 2023, 06:18:41 pmja bi popi...eo i odsekao :) samo se salim :)

Pa razmišljao sam i o ideji da skratim tubus, ali su mi ipak draža rešenja koja mogu da vratim u pređašnje stanje ako nisam zadovoljan ili za druge namene :D

Evo rešenja verzija 2.0:



Sada je i okular dikretno pričvršćen za dijagonalu. Rešenje je ok, samo sam napravio glupost. Previše sam pritegao okular i sad ne mogu da ga odšrafim. To jest, kad krenem da ga odvrćem - krene da se odvrće neki unutrašnji navoj a to neću da odvrnem jer bi mogao da izgubim azotno punjenje unutra. Moram čekati malo da "plastika popusti". Ako je pod konstantnim pritiskom, ova plastika vremenom malo popusti, pa se navoji moraju dotezati s vremena na vreme - što je u ovom slučaju super - sam će navoj otpustiti pa ću ga lako odvrnuti.

Idem da testiram kako radi u teleskopu, tj da li dostiže fokus i kakva je slika (sad je mesec napolju pa ću proveriti i oštrinu do ivice polja).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Moram promeniti naziv teme :D

Neuspeli prvi pokušaj je rezultirao uspešnim drugim pokušajem.

Ovaj put fokus se postiže bez problema - čak sa 35mm ekstenzijom koju inače moram koristiti zbog kraćeg fokusera kojim sam zamenio original.

Mislim da je to zato što smo uklonili nos okulara i tako ga približili dijagonali.

Sve u svemu - slika sa reduktorom je dobra, zapravo odlična. U centru polja je izuzetno oštra, na ivicama se malo gubi oštrina, zadnjih 15% je malo zamućeno. Nije mnogo ali je primetno u odnosu na centar. Ovo je naravno primećeno na mesecu. Ne znam kakvog oblika će biti zvezde pri ivici polja i koliko će to da smeta.

Faktor redukcije je blizu očekivanog. Nisam ga detaljno merio, tipa star drift metodom ili nečim sličnim - merio sam ga "brojem mesečevih diskova" koji stanu u vidno polje - i to prilično odokativno.

Bez redukcije je broj mesečevih diskova oko 3.3 komada. Možemo da odradimo brzu računicu da bi videli da li se ovo slaže: 1000/28 = ~ x35.71 uvećanje.

Mesec je pola stepena, a sa tim uvećanjem je 17.86 stepeni. Vidno polje okulara je 68 (deklarisano, nisam merio da li je stvarno toliko) a onda kad se podeli to dvoje dobije se 68 / 17.86 = x3.8

Moguće je da ima malo greške i u 68 stepeni a i u mom odokativnom merenju broja diskova koji stanu. Uzmimo srednju vrednost od x3.5 diskova?

Sve u svemu, posle umanjenja sam "izmerio" 5.5 diskova.

3.5 / 5.5 = 0.6363
3.3 / 5.5 = 0.6

Znači da je redukcija negde verovatno malo iznad x0.6 - nominalna je x0.67 kada se udaljenost postavi na 85mm (proverio sam na TS sajtu).

Sve u svemu, to je to - ostaje da se testira reduktor i u noćnim uslovima na recimo M31.

Čisto da bi dobili ideju zašto sam ovo radio - evo i FOV-a:



Crveni krug je vidno polje ovako kako je sada - bez reduktora sa ovim okularom

Žuti krug je vidno polje koje se dobija sa reduktorom i ovim okularom. Možda je realno vidno polje i malo veće ako je i redukcija malo jača - moraću preciznije izmeriti.

Zeleni krug je maksimalno vidno polje koje pruža ovaj teleskop i za koje bi trebalo da nabavim novi okular. Okular koji je ovde korišćen je 56mm plossl sa 52 stepena vidnim poljem. To je okular sa jednim od najvećih field stopova (oko 47mm) a pri tom je najjeftiniji od tih velikih okulara (koštao bi oko 120eura kada bih ga naručio od FLO-a). Alternativa je GSO Superview, ali oni zapravo imaju manji field stop od ovog - doduše koštaju oko 10000 din u TC.

Elem - sa nešto malo 3d štampe i elementima koje već imam - dobijam gotovo isto vidno polje bez potrebe da se kupuje novi okular.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Bravo Vlaiv!
Jedva čekam da ga isprobam i u toj varijanti.

Quote from: Boka76 on August 24, 2023, 06:18:41 pmbilo interesantno da recimo neke skuplje refraktore naprave tako da tubus bude iz 2 dela recimo na navoj i zadnji deo gde je fokuser bude 105mm
Evo, novonajavljeni Askar 103APO je baš takav. Da bi se koristio sa reduktorom 0.6x odvrne se deo cevi.

Astro_fun_times

Odlican projekat. Drago mi je da si uspeo ono sto si zamislio.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Čisto da znate, ako vam se zaglavi 3d štampani adapter - ne nemojte pokušavati metalnim alatom, to vrlo rado skida eloksažu sa aluminijuma i pravi crte :(

Koristite toplotu - ne mora jako toplo, dovoljno je 50-60 stepeni da plastika malo omekša i odmah može bez problema da se odvrne.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

spadej

Vlaiv, moze li neka slika tog adaptera?



vlaiv

Quote from: spadej on August 25, 2023, 01:06:56 pmVlaiv, moze li neka slika tog adaptera?

Imaš gore na slici između dijagonale i elemenata, a evo je i ovako:

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC