• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi diy projekt

Started by Boka76, April 15, 2023, 06:55:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Zdravo. Opet ja :) evo jednog kratkog videa kako bi trebalo prsten da funcionise. U videu se pusti dim da bi se videlo kretanje vazduha.  Evo linka https://youtu.be/2LWOEbQQEsI

DraganTesic

Quote from: Boka76 on April 18, 2023, 07:59:14 pmStavio sam prstem sa 202mm unutrasnjom merom spoljasnja 235mm ispred primara 15mm. Ima funkciju da kad je cooler ukljucen i gura vazduh kroz tubu udara u ovaj prsten i tera vazduh prema sredini tako razbijajuci tanak sloj toplog vazduha i poboljsava vidjenu sliku. Jos moram da experimentisem sa snjim da vidim kako funkcionise. Ideju sam uzeo sa jednog madjarskog sajta par njih je isto napravio pa pisu da lepo poboljsa vidjenu sliku..

Како стоје ствари са росом? Ваздух носи влагу, прво удари у прстен, па затим поново у огледало. Два пута губи кинетичку енергију, прави предуслов за кондезацију. Ту су и прашина, полен...

Boka76

Zdravo. Citajuci na forumu odakle sam  uzeo ideju ljudi koji su namestili pisu da nema nikakvih problema sa vlagom ogledalo nece da se magli  posto ogledalo je uvek 2,3,,4 stepena toplije od spoljsnjeg vazduja, a drugo posto isto gura vazduh kroz tubu i secundar nece da se magli. Al ovo treba tek da se izexperimentise, ventilator iza ogledala je skroz zatvoren, znaci sto uvlaci vazduh u tubus nastaje pritisak a pritisak izlazi sa strane prema gore, udara u prsten pa ide prema sredini, a ko prsten odmaknem od ogledal duvace slabije ako priblizim duvace jace.

Boka76

Zdravo. Evo opetja sa nekim projektom :) materijal sam pokupio na terenu ,sve bilo pobacano iz rusenja. Stolica je teska oko 10kg. Moze da se rastavi ,zadnja noga moze da se zatvori, moze visina da se namesti ,zavisno sta koristim newtona ili maksutova.  I sedaljku sam ja pravio :) iverica+ 2cm stiodur+ 1,5cm tvrdji sundjer i preko stara kosulja zategnuta i od dole sa alu profilom zasrafljena za sedaljku.

mboskovic


Boka76

Pozdrav. U ovom clanku teleskopi o kojima je pisano i radjena modifikacija su na prodaju. Od nevtona orginal spyke imam mogu dati uz teleskop ili ga montirati nazad. Mada sa 3 zakrivljenim spykeom je slika ko u refraktoru nista se ne primeti oko zvezde. Ogledala su 99%  radjen je farbanje tubusa sa metalic bojom posto je bilo na 5-6 mesta ostecena. Sa prstenovima za montazu   i sa coolerom  ga cenim 28000 din. A maksutov  ima ostecenja na secundar al ima masku sa spoljnje strane i ovako se nista ne primeti ima izljepljen velur i u tubus i u bafle tube. Bafl tube je produzen u konus tako da se samo odraz primara se vidi bez reflexije. U ovakvom stanju ga nudim za 16000 din. Najbolje bi bilo da se teleskopi licno vide. Prodajem ih posto nemam vremena za ovaj hoby.

CyberianIce

Quote from: Boka76 on July 25, 2023, 06:34:28 pmU ovom clanku teleskopi o kojima je pisano i radjena modifikacija su na prodaju.

Poslao sam dve privatne poruke, ne znam da li si ih video.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S