• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Thumb screw

Started by nemars, June 30, 2023, 02:57:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nemars

Jel zna neko kako se kod nas zove ova vrsta šrafa i gde može da se kupi? U pitanju su šrafovi koji se lako odvrću/zavrću prstima i koriste se u fokuserima, prstenovima za tubus, za kolimaciju primarnog i sekundarnog ogledala, itd.

Jedino sto sam video kod nas su leptir šrafovi, al to je malo drugačije od ovoga.

SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Ja znam za par opcija.

Prva je:

https://www.powerbelt.rs/rucice-sa-nazubljenim-telom-c1205

(ima i druge varijante na istom sajtu)

Druga je - 3d štampa

Treća je - lokalna radnja sa šrafovima pa videti da li ima. Moguće je da imaju.

Četvrta bi bila aliexpress. Malo duže se čeka ali ima sve. Ja sam naručivao imperijalne navoje i matice i šrafove.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Hvala. AliExpress i 3D stampa zvuce kao najbolje opcije. Pretrazio sam po internetu za "nazubljen" sraf/vijak i cini mi se da nije bas velika ponuda, a za kolimaciju primarnog sekundarnog bih voleo veci izbor duzina i precnika i debljine glave.
SW Newton 130/900 EQ2

Joza

Ako si sklon samogradnji imaš još jednu varijantu:

Uzmeš šraf koji ti odgovara po prečniku i dužini. Glavu napraviš sam koristeći epoksidnu masu. To je dvokomponentna masa koja podseća na plastelin. Umesiš obe komponente poput plastelina i od njih napraviš glavu-točkić kakav ti odgovara. Možeš da koristiš i improvizovan kalup od kartona.
Posle tridesetak minuta masa se stvrdne i možeš lako da je obradjuješ šmirglom.

Na priloženim slikama je šraf koji sam pravio za svoje potrebe. Takođe možeš videti i kako izgleda ta masa u 'sirovom' stanju. Ranije se prodavao kao MOMENT REPAIR. Nisam ga video odavno ali zato ima takav epoksid od drugih proizvođača. Raspitaj se po prodavnicama farbi.


nemars

Hvala za ideju, al verovatno bi mi blagi OCD isao na zivce ako napravim da ne deluje simetricno i sl. Nasao sam na AliExpress gomilu oblika i duzina za male pare pa sam narucio sta mi treba, okacicu rezultate kad stignu pa zamenim.

Takodje, ima vec dosta gotovoih modela za 3D stampu, sto bi mi verovatno bilo draze od igranja s ovim kalupima i sl. ali nije lose znati za neku drugu situaciju ako zatreba.
SW Newton 130/900 EQ2

nemars

AliExpress je ispao savrseno resenje. Hvala jos jednom za savete.

3 paketa (primarni kolimacioioni, primarni locking i sekundarni) srafova, 2-3 dolara po paketu, 2-3 nedelje po paketu. Nebo i zemlja (pun intended) u odnosu na ranije.


SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

Ja sam isto uradio, i jeste zgodno, nema sta.
Medjutim, nekako ne mogu da ih stegnem bas koliko bih ja voleo, tako da sam ih izbacio za sad i vratio imbuse i original šrafove...
Volim ja da stegnem tj da prestegnem sve pa mi teze ispada iz kolimacije posle
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Pretpostavljam da je na f/4 ili f/5 to dosta bitnije, pogotovo za fotke. Mislim da ce meni na f/7 ovo biti vise nego dovoljno za vizuelno cak i da malo izlazi iz kolimacije.
SW Newton 130/900 EQ2

Astro_fun_times

To si u pravu, ali bas zato sto sporiji teleskopi dobro drze kolimaciju, nema potrebe za stalnom kolimacijom i bas zato sam vratio imbuse na dobsona koji je F5.9
Jer kad ka kolimujem i stegnem onako kako ja volim, to je to.
Ni truckanje do letenke kod Jabuke po onim rupama mu nista ne moze hehe

Svakako su ti šrafovi zgodni
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2