• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Star party - Letenka 2023

Started by Astro_fun_times, July 30, 2023, 08:52:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nemars

Quote from: Magelan118 on August 10, 2023, 10:43:21 amNiko zainteresovan?
Pih
Sve astronomi samotnjaci hehe

Ima nas jos par zainteresovanih al ne komentarisemo jer nismo sigurni jos uvek da cemo doci.
SW Newton 130/900 EQ2

goran.nikacevic

Potrudicu se da stignem i ja, vidimo se gore.

Ja ne snimam, samo vizuelno, tako da ako hoce da se pridruzi i neko ko mozda i nema teleskop, ja cu rado svoj podeliti, sto nas je vise to bolje.
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Astro_fun_times

Quote from: nemars on August 10, 2023, 12:57:16 pmIma nas jos par zainteresovanih al ne komentarisemo jer nismo sigurni jos uvek da cemo doci.

Sjajno, slobodno izrazite svoje interesovanje cak i ako niste sigurni da cete doci, to ce mozda podstaci nekoga drugog ko se takodje lomi da li da dodje da prelomi i dodje

Bravo Gorane.
I ja imam dobsona samo malo manjeg od tvog, i takodje pozivam i one koji su zaingeresovani za astonomiju a nemaju svoj teleskop da dodju da se druze.
Moci ce da gledaju i kroz moj.

Ko se premišlja da li da dodje ili ne, a slobodan je kajace se ako ne bude dosao.

Nemojte da budete neko ko se kaje, dodjite slobodno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Znači ako budem dolazio, bolje da nosim mali apo nego dobsona?

Biće većih teleskopa?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

*kad budes dolazio, ponesi sta god zelis.
Ja nosim jedan za slikanje i dobsona.
Stavim sekvencu da slika pa se igramo sa dobsonom i posmatramo, pricamo, druzimo se.

Ovo je spontano neformalno druzenje tako da nema pravila hahaha

A da ima, sto manje belog svetla, N.I.N.A u dark mod molicu ahhaha
Znate na koga mislim, pronaci cete se
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Katerina

Quote from: Magelan118 on August 10, 2023, 12:51:37 pm@Katerina, i hope you have some camping chair, standing all night long can be tiredsome
Stargazing while sitting is much more enjoyable hehe
We wouldnt want to see you stand while the rest of us are sitting like a certain female friend on our last star party thanks to her thoughtful boyfriend whom we wont name here by name 😁 hehe

Thank you for the idea!)

Astro_fun_times

No problem. If you have any qestions feel free to ask.
Btw, its quite useful to have "Autan" with you, or someone will lend you theirs because beside our little star party up there, another party is scheduled at the same time - mosquito feasting party and they are hoping that we will be their main course 🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: Magelan118 link=msg=80151A da ima, sto manje belog svetla, N.I.N.A u dark mod molicu ahhaha
Znate na koga mislim, pronaci cete se

Ako neko ima flet panel od 200mm i veći neka ponese pošto je naš standardni suplajer na odmoru...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Ako nema nikog, imam ja 200mm flet panel, samo mislim da neću ostati do kraja, pa ću vam ga ostaviti a dogovorićemo se za vraćanje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Imam ja plafonjeru, nije dovoljno velika da se stavi na 200mm, ali je i previse svetla tako da se mora koristiti izdaleka.
Stavicemo belu majicu pa uperiti u nju.
Ako ne bude radilo, docekacemo zoru pa u nebo uperiti hehe

A imate i laptop ekrane...
Moze i to?

Jesi ti taj APO mislio za vizuelu ili za slika je vlaive?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Pa mislio sam za wide field vizuelno.

Slabo nešto slikam a i posmatram u poslednje vreme, pa će mi ovo dobro doći da se malo "trgnem". Mislio sam da "lagano" krenem - tipa AZ4 i 80mm frac za široko polje pošto će biti dobova sa aperturom za ozbiljnije stvari, pa da ne nosim moj.

Kraj će leta, sad je Andromeda dobro pozicionirana, a taj 80mm apo je dovoljno kratak da obezbedi skoro 4 stepena sa odovarajućim okularom. Možda možemo i North American da probamo, mada nemam 2" UHC filter (ti široki okulari su mi svi 2").

Imam i 18mm 82 stepena ES koji do sad nikad nisam probao. Dobio sam ga na poklon od Gerry-ja (JetStream na SGL-u) još svojevremeno, ali ga do sad nisam isprobao, pa ću ga poneti da probamo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Odlicno.
Ja sam kupio neki chinese trash binoviewer ali na dobsonu bez pomeranja primara nisam uspeo da dobijem fokus.
Zapravo moze da se dobije ali samo uz korišcenje njegovog barlow-a od x1.85 ako se ne varam, sto je sa 6mm okularima, na dobu, preveliko uvecanje.
Ako se setim da i njega ponesem, mozemo probati na apo jer su binovieweri cini mi se i pravljeni za refraktor dizajn teleskopa
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Ne može moj leptop jer je oled ekran i ima neku šugavu frekvenciju osvežavanja pa se vide dijagonalne linije na fletovima
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

A sa belim majicom preko?
Verujem da bi bilo ok
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Jok, ne moze. Amoled nema konstantno pozadinsko osvetljenje nego svaki piksel treperi 60 puta u sekundi a ekspozicije su mnogo krace pa nekad uhvati u potpuno mraku, nekad na pola itd. To bi moglo ako bi neko imao stariji leptop koji ima TFT ekran i pritom da je 17" da bi prekrio ceo teleskop.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S